Банките пак вдигнаха таксите

Дискусия в 'Банки и Банкова система' започната от dimitar_ivanov90, 29 Май 2020.

1. dimitar_ivanov90

dimitar_ivanov90 Финансов Аналитик

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    11
    Забелязвам, че през последните дни е тръгнало едно масово обновяване на тарифите на банките и всички такси са в посока нагоре. Забелязах, че ЦКБ са сложили и такса на универсалните спестовни сметка от 16 май, а досега нямаха такава. Според вас прави ли се опит отново за прехвърляне на тежестта на кризата върху крайния потребител на банкови услуги, за да могат банките да запазят нормата си на печалба.
    Преди време бях отворил тема, но така и никой не отговори - дали според вас е по-добре вместо на спестовна сметка в банка средствата от аварийния фонд да се държат в държавни ценни книжа, предвид факта, че върху тях няма данъци, а въведената такса върху спестовните сметки, прави поддържането на такива средства още по-неизгодно, вярно инфлацията нямаля покрай извънредното положение и вече не е 4%.

2. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    163
    Лайкове:
    43
    Държане в ДЦК не ми звучи ок за авариен фонд. Идеята на такъв фонд е да имаш бърз достъп до парата ако се наложи. Бих ти предложил да се огледаш в друга банка (без такса) и да разделиш кеша на няколко места - под дюшека, банка, метали :)

3. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    11
    Няма такива без такси върху спестовните сметки, гледах различни тарифи - ОББ, Пощенска банка, Уникредит, ПИБ.

4. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    163
    Лайкове:
    43
    Хмм...интересно. А защо въобще пък спестовна сметка, заради държавните гаранции ли? Ако това е водещото, може пък депозитните да са ти по-добър вариант.

5. Вальо

Вальо Сметководител

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    76
    Лайкове:
    49
    Каква е ползата от спестовна сметка?

6. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    11
    Да не стоят на разплащателна, депозитът не е за препоръчване, тъй като ако реших да теглиш предсрочно, на 5000 лв. те глобяват с 20 лв. наказателна такса, което е повече от евентуалния доход, който е размер на 7.5 лв. на година.

7. Вальо

Вальо Сметководител

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    76
    Лайкове:
    49
    А проблемът при разплащателната е ____________ ?

Едит: Аз не съм видял промяна в таксите на банката, която ползвам.

8. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    163
    Лайкове:
    43
    Виж TBI имаха нелоши оферти за депозити от 1м без такси откриване, закриване и теглене до 5К.

ДСК също имат една екстра - викат и спестовна компонентна, дават я безплатно ако имаш онлайн банкиране при тях, т.е.някаква друга сметка. Внасяш и теглиш колкото и когато си поискаш без никакви лимити и такси

9. Abetik

Abetik Финансов стажант

Регистриран:
    17 Авг 2018
    Постове:
    24
    Лайкове:
    18
    На ЦКБ новите такси от 16-ти бяха обявени от няколко седмици. Затова си направих 1 месечни депозити през 7 дена и си въртя сумите между тях. За превод между собствени сметки няма такса (засега) а при теглене на падеж също няма такса.
    А целта е да си намалят разходите за персонал и офиси. С въвеждането на таксата правят и по-голяма печалба - win-win

10. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    165
    Лайкове:
    135
    Търгуването на ДЦК също включва такси, а в зависимост какви точно ДЦК имаш предвид и какъв инструмент ще използваш (вероятно някакъв фонд, тъй като не можеш да придобиваш ДЦК директно) нетната доходност може да не е достатъчно добра, че да си струва рискът. Може дори да е отрицателна. Ликвидността също може да е проблем и често изчезва точно когато най-много ти трябват пари. Като цяло не е добра идея да се използват ДЦК за авариен фонд.

Просто ситуацията с лихвените равнища през последните години е такава, че не можеш да очакваш дори и 1-2% доходност от аварийния си фонд. Ако решиш да го инвестираш в ДЦК или друг инструмент, то той ще изгуби високата си ликвидност и нисък риск, а тогава вече няма да изпълнява ролята си пълноценно.

Евентуално може да помислиш за намаляне на размера на аварийния ти фонд, ако смяташ, че и по-малък такъв би могъл да те обезпечи по време на кризисни моменти. Моя го държа заедно с другите ми пари в банката, които се равняват на разходите ми за 2-3 месеца. Това го правя от поне 7 години и досега проблеми не съм имал. Всичко останало ми е инвестирано предимно във високорискови активи, голяма част от тях са и с висока ликвидност. Преценил съм, че при подобен подход няма реалистичен сценарий, при който да остана без пари.

11. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    11
    При мен е трудно намирането на нова работа, затова предпочитам да държа по-висок буфер, за около година, макар че след 6 месеца ще имам право на социални помощи.

12. jkminkov

jkminkov Финансов стажант

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    6
    Лайкове:
    2
    На хартия можеш свободно да внасяш и теглиш пари с лихва повече от тази на разплащателна с-ка, но това се обезмисля от таксите за поддръжка на сметка и теглене, все пак има начин да "победиш" банките в собствената им игра - разделяш си минималното салдо, което би трябвало да ти е резервният буфер на 10 и си правиш 10 едномесечни депозити(които обикновено би трябвало да се подновяват автоматично) през два дни - да кажем на 01.06, 04.06, 07.06, 10.06...27.06. При довнасяне попълваш липсващите дати. Ако ти трябват пари теглиш най-далечно падежиращите, най-вероятно с голямо пуфтене на лелките на гишето.

JOJOBG likes this.
  13. Вальо

Вальо Сметководител

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    76
    Лайкове:
    49
    А лихвата по депозитите някъде да не е апетитна без да съм разбрал? Защото лихва 0.5% на годишна база (или близка такава) за мен е безмислена. Все тая дали ще я има или не.

14. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    163
    Лайкове:
    43
    Хора, вие сериозно ли - 10 депозита за 5к лева?
    По-добре виртуална спестовна- в ДСК както предложих по-горе или депозитна без такси за обслужване и предсрочно теглене - примерно TBI или BNP Paribas.

15. jkminkov

jkminkov Финансов стажант

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    6
    Лайкове:
    2
    0.5% на отворена/свободна сметка няма никъде, повечето даже са на минус заради таксите, тибиай нямат много такси обслужване, вероятно набират клиенти все още, тибиай или бурканбанк, това са вариантите.

16. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    11
    Вече комисионна искат и да внасяш пари в лична разплащателна сметка искат, не се наядоха тези банки.

jkminkov likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice