Богатство и достойни старини със 700 лева заплата - дали е възможно?

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от dimitar_ivanov90, 29 Дек 2018.

1. dimitar_ivanov90

dimitar_ivanov90 Финансов стажант

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    6
    Според вас дали е възможно човек със 700 лева заплата да успее да си закупи собствено жилище, да отгледа деца и да си подсигури достатъчно спестявания за достойни старини, като отделя по 200 лева месечно за спестявания или 2400 лева годишно. За период от 30 години, ако приемем, че лицето е на около 30 в момента, или 360 месеца това са 72 000 лева под формата на личен пенсионен фонд, с които може да си подсигури пенсия от 400 лева месечно, докато навърши 80 години. Но за апартамент и дума не може да стане, да не говорим, че тези пари ще се обезценят за този период. Дори и да бъдат вкарани в добролен пенсионен фонд, кризата от 2008 г. показва, че цената на дяловете се понижава, а доходността е по-скоро смешна и не успява да покрие инфлацията от 3%. В една предходна тема се говори за спестяване от по 5000 лева годишно на лице на 28 години и при 8% доходност със сложната лихва 150 000 лева, които ще бъдат спестени стават над 1 200 000, но подобна доходност при консервативно управление на средствата, каквото е изискването, когато човек ще подсигурява старините, надали е възможна.
    Може би мисля погрешно и някой от вас по-напредналите в управлението на личните финанси ще предложат по-добра идея?

2. Вальо

Вальо Финансов Аналитик

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    26
    Лайкове:
    21
    Съсредоточил си се над тези 700 лв месечна заплата, които очевидно са недостатъчни. Търси начини с времето да почнеш да получваш повече. Знам, че когато друг го казва като съвет е лесно, но това е начина. Как да стане, едва ли мога да ти кажа, без да те познавам, не знам в каква ситуация се намираш, какви са целите ти, на какъв етап от живота си и много други. Чети книги, развивай се, заделяй някой лев за инвестиране. 2400 лв годишно могат да ти носят около 240 лв годишно от p2p без особено големи рискове за момента. Не са много, но всеки е почнал от някъде. Реално това са ти комуналните сметки за 1-2 месеца. Първата стъпка към финансовата независимост е получаването на по-голяма заплата, от която можеш да заделиш по-голяма сума за спестявания и инвестиции. Другият път е чрез частен бизнес, но не ми звучиш готов за тази стъпка, а и там пътят може да бъде много по-трънлив преди да стане магистрала.

3. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Митак, възможно е.
    Ако човек е постоянен и последователен в това което прави ( разбирай го фокусиран върху целите си ). Аз вярвам че хората могат да се променят, когато си дадат възможност за промяна. Почнеш ли да спестяваш, започваш да мислиш как да спестиш повече, като не можеш, тръгваш да търсиш как да си увеличиш приходите. Спестяването е и самодисциплина изразяваща се не само в контрол върху харченето и правилното разпределение на парите, после човек почва да чете разни неща (не защото са му свързани с работата), да се самоусъвършенства, намира възможности с новите си знания и поглед върху заобикалящата го среда. Било то втора доходоносна работа, или инвестиционни възможности, или идея за собствен бизнес.
    Или со кратце, ако беше ударил точката след "заплата" горе. Отговора щеше да е твърдо НЕ.
    Надявам се да разбираш какво се опитвам да ти предам като смисъл.

4. Мария Рашкова

Мария Рашкова Финансов стажант

Регистриран:
    9 Юни 2017
    Постове:
    3
    Лайкове:
    2
    Преди няколко години бях със заплата около 700 лв (10 години назад се връщам)
    700
    -300 наем
    - 50 транспорт са си 50% надолу вече
    Джобни около 9-10 лв на ден, защото работех в ресторант и не давах пари за храна, а в тези 10тина лв влизаха и готвенията, в почивните дни.
    Била съм на 18- мааакс спестени на месец- 50 лв.
    50х12х30= 18 000
    Но така и не ги спестих.
    Със 700 лв заплата няма как.
    Вариантът е ако си обичаш работата.за тези пари- ок- стой си, но трябват и други канали в извънработно време.
    Това стана и при мен с едни боеве на черно, в които за вечер изкарвах по 3-4 заплати.
    Сега каналите са ми няколко в различни области- смятам, че диверсификацията не е полезна само в инвестирането, а и в печеленето на пари. Пък хората нека си отричат мултитаскинга ;)
    Българинът бил известен с това, че докато е на работа мисли от къде да изкара някой лев.

bachyyy and mr. smart saving like this.
  5. mr. smart saving

mr. smart saving Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    37
    Лайкове:
    6
    Лайк за поста и най-вече за последните няколко реда

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice