Войната на картите: Дебитна срещу Кредитна

Дискусия в 'Банки и Банкова система' започната от Nikolay Delchev, 23 Апр 2017.

1. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Бюджетен контрол

Стане ли въпрос бюджетен контрол, няма съмнение, че дебитната карта е победител. Можеш да изхарчиш само толкова, колкото имаш по сметката и няма шанс да влезеш в дълг.

Дебитните карти, обаче, не значи намаляване на безсмислените харчове. Те само слагат таван ако ви липсва самоконтрол.

Ползваемост
    При ползваемостта, като че ли кредитните карти имат леко предимство пред дебитните. Дебитните може да са проблем само когато става въпрос за някои онлайн разплащания, плащания в хотели, или взимане на кола под наем в чужбина.

Този тип търговци често „блокират“ определена сума от вашата сметка с което да си гарантират плащане на края на престоя, например. Сумата се отблокира щом услугата е заплатена изцяло, независимо от това дали блокираната сума е била по-голяма или по-малка от сметката.

Когато имате блокирани средства по кредитната карта, то вие не можете да ги ползвате при други транзакции, при което ще ви даде заветното съобщение „Declined”(Отказ).

Измама
    Тук победител е отново кредитната карта.

Защо това е така? Просто казано банката следи парите си и не обича когато други взимат от тях. Кредитните карти се проверяват редовно – къде се тегли с тях, на кои места изгражда се модел и когато се забележи нещо странно в моделa, първо се обаждат да попитат дали вие сте правили тези транзакции или не. Така на мен ми звъняха, за да попитат дали аз съм купувал нещо от магазин в Лондон. След като казах, че съм бил аз, те просто вкараха Лондон като регулярна дестинация, която да не буди подозрения при повторни транзакции там. Ако не бях аз, обаче, картата щеше мигновено да бъде блокирана.

Колкото до дебитните карти, там историята е друга. Не съобщиш ли, че ти е открадната или не се ли установи навреме, че е теглено многократно от дебитната, можеш да изгубиш средствата, които имаш по разплащателната си сметка доста бързо. Това е проблем основно защото парите по тази сметка са били предназначени за други разплащания. Разплащания, които сега няма как да покриеш.

Докато „спориш“ с банката за това да си върнеш твоите пари, и определено са твоите пари, а не на банката, другите транзакции могат и да не минат. А не минат ли те тогава те очакват допълнителни такси, наказателни лихви и подобни (в най-добрия случай), спиране на тока, например в най-лошия.

От това идва и основния недостатък на дебитната карта – те, те подтикват да държиш повече пари по разплащателната си сметка. Не само, че трябва да поддържаш определена сума за да покриваш наем, лизинги, кредити, ипотеки, но и трябва да имаш достатъчно за да платиш сметките си, телефона, бензина за колата и отделно да ти останат за харчене и излизания.

Това са стотици левове на месец, които са в риск. Ето едно лично предложение за това как да избегнем този риск. Отворете си отделна сметка и изкарайте дебитна карта по нея. Нека сметката по която си получавате възнаграждението месечно няма карта към нея. След това използвайки електронно банкиране или заложен автоматичен превод пускайте остатъка (след плащането на сметките) в новооткритата сметка където спокойно ще можете да си теглите от картата без да се притеснявате от това някой да ви вземе всички пари :)

Last edited: 23 Апр 2017
    Bankster and Aleksandar Dyakov like this.
  2. NorAngel

NorAngel Финансов стажант

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    14
    Лайкове:
    7
    Банките напредват в сигурността, за съжаление не достатъчно бързо. То и на хората им липсва култура по отношение на сигурността. Най-добре е да нямаш карти, но услугите така са завъртяни, че си принуден...

3. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Закона буквално те притиска. И аз не съм фен на картовите разплащания по много причини. Най-вече, че ги обвързват с множество такси. Вместо да се радват банките, че могат да оперират с парите ми, те седнали да ми взимат такса за това.... За съжаление закона и запада налагат точно това. Отделно че така лесно можеш да бъдеш проследен, знаейки къде правиш разплащания.

Bankster and toni90 like this.
  4. NorAngel

NorAngel Финансов стажант

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    14
    Лайкове:
    7
    Естествено... все пак трябва да има контрол. :D Иначе нека хората спят спокойно, живеем в ерата на сигурността!

5. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Светът никога не е бил по-несигурно място от сега. С тези терористични актове, със забързаното ежедневие водещо до повсемесни психически разстройства и на това, че не знаеш дали на човека до теб не му е избила шайбата и няма да те гръмне или удари с чук по главата. Агресията набивана ни от киното и телевизията също подпомагат. Доводът "гладаше ме лошо" също е добре разпространен в България...

6. nistust

nistust Финансов стажант

Регистриран:
    8 Дек 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    4
    Понякога може и да няма такси. Съществуват кредитни карти, които нямат такса обслужване. При разплащане с тях също нама такси. Дори някои от тях имат и Moneyback или Cashback и с тези малки суми, ако има минимални такси по обслужване, било то месечно или годишно, то може разходите да се "избият". Просто трябва всичко да се плаща с кредитната карта. Да не пропусна да посъветвам. Върнете си кредита в края на гратисния период.

Aleksandar Dyakov likes this.
  7. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Здравей и добре дошъл при нас,
    Колко е ГПР-то на тези картите, след като няма толкова такси?

8. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Сигурно, ще 2-5% премия над нормалните кк.

9. kikone

kikone Финансов стажант

Регистриран:
    21 Ное 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    3
    Единствените карти от които има голяма полза са тези които можеш да разсрочваш без лихва ;) и може да си ползваш парите и да купуваш услуги но без лихва... Няма да казвам банката да не стане реклама.. Но винаги може да се досетите за коя говоря. През 2 3 месеца пускат офертата и много хора си купуват така и ГО за колата, като плюса е че еднократно им дават застраховката за цяла година, а те не са я платили цялата, тъй като са разсрочили през кредитната карта. През всички други брокери за ГО ти издават на всяко 3 месечие нов талон и нова лепенка, докато при задния случай си е оферта и не се занимаваш повече. Това е услуга на кредитна карта, която може да се ползва с внимание :)

10. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Е че, коя е тази компания, която ти дава разсрочка без наказателна лихва - то аз мога си тегля 10к днес и след 5 години ги върна :D

11. kikone

kikone Финансов стажант

Регистриран:
    21 Ное 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    3
    Ами в момента промоцията я няма, но си мисля от догодина след празниците пак ще я пуснат в момента се обединяват ОББ и СИБАНК :) там е чудото.

12. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
    Аз познавам хора за богатели от ползването на Кредитни карти. И не са потребителите, а банкерите.

13. nistust

nistust Финансов стажант

Регистриран:
    8 Дек 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    4
    Благодаря зя приема. Относно ГПР - Никога не ме е интересувало, защото с тези карти само се разплащам и си връщам кредита в края на гратисния период. Наистина не знам. Имам кредитна карта от 1999 година и не съм платил нито стотинка лихва. А вече втора година и нито стотинка такса.

14. nistust

nistust Финансов стажант

Регистриран:
    8 Дек 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    4
    Не казвам, че можеш да забогатееш от ползването на кредитна карта. Но твърдо вярвам, че умното ползване на картата ти дава предимство в някои случаи. Това е финансов инструмент и като такъв си има плюсове и минуси. Наша е отговорността да използваме повече плюсовете. А който не знае как - да се образова. И каране на колело все пак не се учи на семинар.

15. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Използваш картите точно по предназначение - браво :)
    Би било добре да направиш кратко ръководство за ефективно ползване на кредитни карти, ще е много полезно за форума :)

16. nistust

nistust Финансов стажант

Регистриран:
    8 Дек 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    4
    Интересна идея. Ще го имам пред вид. И ще се опитам. Обещавам. Срок - края на зимата.:)

17. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Чудесно, очакваме го тогава :)

18. SpaceZeaLoT

SpaceZeaLoT Финансов Аналитик

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    25
    Лайкове:
    12
    Кредитната карта се ползва, само в гратисния период на погасяване. За всичко останало си е пладнешки обир. Един вид може би и защита, ако искаш да плащащ в чужбина.. на незащитени терминали. Не е хубаво да се ползва дебитната, с достъп до всичките ти пари вътре. (макар че разбира се може да се извади дебитна на отделна сметка).

Ibsen and Aleksandar Dyakov like this.
  19. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    1
    Здравейте и благодаря за приема!
    Ето едно кратко ръководство за ползване на дебитни и кредитни карти, на база моя опит като потребител и на двете:
    1) Договорете си кешбек с банката издател, повечето банки дават м/у 0,5 и 1,5%
    2) Плащайте само с кредитна карта, дори и малки суми (ПОС има вече почти навсякъде)
    3) Ползвайте дебитната карта само за теглене на кеш, когато ви трябва (най-добре е въобще да не ви трябва) и само от АТМ на банката издател, за да не ви цакат с такси за теглене
    4) Плащайте си сметката по кредитната карта регулярно всеки месец, заедно със сметките за комунални услуги, дори и безлихвения период да е по-дълъг от 30 дни
    5) Купувайте с кр.карта само неща които можете да платите в края на безлихвения период
    -> Спазвайки тези правила, при мен банкирането излиза безплатно, в смисъл, че кешбека ми покрива месечните такси за ДК и КК, та дори от време на време, когато мес.разходи са по-големи от обичайните излизам на плюс! :)
    Другата ми полза е, че много по-лесно си следя и планирам разходите защото при всяка покупка получавам смс и се отразява като движение по сметка, а данните могат да се изтеглят от е-банкиране и анализират по всяко време за какъвто и да е период.
    Надявам се че бях полезен :)

Aleksandar Dyakov likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice