Въпроси от начинаещ

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от shadowsdweller, 31 Май 2021.

1. shadowsdweller

shadowsdweller Финансов стажант

Регистриран:
    31 Май 2021
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Здравейте,

Начинаещ съм и се опитвам да си изградя инвестиционно портфолио. Искам да попитам няколко въпроса, на които не можах да намеря изчерпателен отговор или просто не съм сигурен дали ги разбирам правилно. Ето ги и тях:

1) Доколото знам, ако закупя инструменти (каквито и да са те, но в моя случай ще са главно ETF-и) от борси в ЕС, не дължа данък върху капиталовата печалба (10%). Това така ли е и има ли значение върху кой индекс е ETF-a? Например, ако купя индекс върху S&P500 от XETRA (в EUR) отново ли не дължа данък капиталова печалба? Не съм сигурен, защото реално индексът е американски и е в долари.

2) Има ли въобще някакъв смисъл да купя инструменти от борса извън ЕС, освен в случая когато инструмента, който търся не е листнат на европейските борси? (Освен разбира се ако не очаквам инструментът всяка година да бие тези 10%, че и доста отгоре)

3) Има ли значение от коя борса от ЕС ще си купя инструменти? Мога ли да си купя всички инструменти от една борса и това излага ли ме на по-голям риск по някаква причина? Или единствената разлика е в комисионната на брокера ми?

4) Ако вземем отново примера с ETF върху S&P500 закупен от XETRA, той е в EUR, но реално индексът е в долари. Това означава, че ETF мениджъра получава парите в EUR (за мое улеснение), обръща ги в долари и така инверстира, нали така, но реално инвестицията си е в долари? Според вас струва ли си да се наблегне на EUR hedged инструменти?

5) Относно плащането на данък дивидент, доколкото разбрах някои инструменти го плащат директно в държавата оригинатор на ETF-а и в България не дължа данък, но някои не го правят. Как да разбера кога е удържан и кога не, и как да разбера дали трябва да внеса данък като цяло?

6) Знаете ли някой добър tool, с който мога да анализирам портфолиото (виртуалното) си и да ми покаже някакви разбивки, например еди колко си процента имаш в stocks, толкова в commodities, разпределение по държави, по валути, препоръки да наблегна на нещо, дали ще е устойчиво? Просто ми хрумна, не знам дали има такъв инструмент въобще.

Благодаря предварително!

2. jkminkov

jkminkov Одитор

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    109
    Лайкове:
    38
    6. Portfolio Performance, класифицирането не винаги е пълно, ще го настройваш ръчно https://www.youtube.com/playlist?list=PLBY6mIcAlfG2Mt_XnFhyPYG0-cBIb5bUc
    5. зависи от брокера и дали коректно прилага СИДДО, това повече важи за акции, би трябвало да се насочиш към акумулиращи ETF, там въпроса не стои, данък се дължи само ако не ти е удържан би трябвало да пише в справките(ако не смяташ обявения дивидент на акция по курса евро/долар и колко си получил), неудържан дивидент само ако си купил акции/ETF-ите от LSE/UK там не го дължиш затова го плащаш тук - 5%
    4. хеджирането струва пари и ти намалява прихода в дългосрочен план, но ако ще купуваш акция на Apple, по-добре ги купи от XETRA/примерно
    3. акциите ти се държат при посредника, не в борсата, да разликата е в комисионната.
    2. тези 10% са сметнати от 1926г., от 1957г. когато стават 500 бройки доходността е 8%, смисъл има, примерно да го купиш на LSE ако е дистрибутиращ, така плащаш 5% дивидент, а не 10%, отделно можеш да правиш данъчни оптимизации, примерно ако ETF-а ти е на червено, когато решиш продаваш всичко и го купуваш пак, така реализираш загуба примерно 500 евро, и с тая загуба покриваш(намаляш) печалба от друг източник, примерно от акции, купени и продадени с печалба на NYSE/NASDAQ/LSE, или доход от купени с отстъпка кредити в Klear/Mintos, или от крипто.
    1. не купуваш индекс, купуваш ETF следващ някакъв индекс, ако го купиш на борса в ЕС не дължиш данък на капиталовата печалба(засега)

Вальо likes this.
  3. shadowsdweller

Регистриран:
    31 Май 2021
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Много благодаря за изчерпателните отговори!

Само едно нещо не ми стана ясно относно въпрос 2):

Под 500 бройки предполагам говориш за S&P500 или нещо друго?

Ако е дистрибутиращ, данък дивиндента или ще го платя или ще ми го удържат, но ми се струва, че говориш в случая, когато купя ETF-а и не го продам никога (тогава не дължа данък печалба). В момента, в който го продам, вече ще си дължа тези 10% ако е на печалба, нали? Т.е. пак е по-добре да е от борса в ЕС, защото в единия случая дължа и 10%, а в другия не ги дължа. А да покривам печалбите от тези ETF-и с 10% мога и чрез ETF-ите, на които не дължа 10%, ако ги продам на загуба. Малко се оплетох, но идеята е, че ако изляза на печалба (цялостно, от всичко за годината) ще дължа 10% върху нещо, на което мога и да не ги дължа. Все още не разбирам защо да купя от борса извън ЕС? Изглежда ми като набутвация.

4. jkminkov

jkminkov Одитор

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    109
    Лайкове:
    38
    да, за SP 500;
    не, призната капиталова загуба има само на борса извън ЕС или всякаква друга търговия на финансови инструменти, които не са акции, където не ползваш облекчението да не дължиш данък на капиталовата печалба.
    ако нещо го няма на борса в ЕС, просто нямаш друг вариант, примерно имам малко от VanEck Vectors Morningstar Global Wide Moat и VanEck Vectors Morningstar US Wide Moat, които ги няма другаде и съм ги взел от LSE.
    облекчението да не плащаш капиталова печалба мисля беше временна мярка, но явно има лоби, което я пази, даже от тази година за инвестиране през юридическо лице не дължиш данък капиталова печалба и на борсите извън ЕС.

5. shadowsdweller

Регистриран:
    31 Май 2021
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
  6. jkminkov

jkminkov Одитор

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    109
    Лайкове:
    38
    ползвам Trading212, там ги няма.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice