Въпрос относно Фонд за гарантиране на инвестициите

Дискусия в 'Други' започната от barakuda@8, 18 Май 2020.

1. barakuda@8

barakuda@8 Финансов стажант

Регистриран:
    18 Май 2020
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Здравейте,

Начинаещ съм и искам да попитам опитните инвеститори за нещо, което поне на мен ми се струва много смущаващо.

Прочетох за Фонда за гарантиране на инвестициите и неговата функция, също така съм чел, че инвестиционните посредници (ИП) би следвало да държат парите на инвеститорите в подсметки, така че дори и самите те да фалират, парите и ценните книжа/инструменти на инвеститорите да бъдат непокътнати и да могат да бъдат прехвърлени към друг ИП.

Тогава какъв е смисъла от този Фонд?

Понеже се интересувам да стана клиент на Карол (надявам се не е реклама), прочетох в техния сайт това: https://karollbroker.bg/bg/zashtita-na-vashite-aktivi и по-конкретно тези изречения: https://prnt.sc/siljht

Поне на мен от това ми става ясно, че независимо колко пари имам налични при ИП и какви инструменти имам, при някаква ситуация (не ми е ясно каква, но явно е възможна) мога да загубя всичко и да ми се изплатят максимум 40 000лв, което не ми се струва наред.

Също така, Карол си партнират с Interactive Brokers, при които може да имаме подобна ситуация и в един момент да се окаже, че нямам ценни книжа и пари при тях, още повече, че надали са им важни клиентите им извън САЩ.

Като цяло "гарантирането" на цялото начинание нещо не ми звучи "гарантирано" честно казано и ще се радвам ако някой може да ми го разясни в детайли.

Благодаря предварително!

2. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Одитор

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    214
    Лайкове:
    71
    Могат да се случат малко вероятни сценарии, за последно това го видяхме с фючърса на петрола, та в такава ситуация или брокерът може да е взел дал или при някоя друга ситуация от third party risk да стане фал.
    Това ти е защита с две думи, до 40 000 лева имаш защита основно върху кеша, спокойно може да прехвърлиш ЦК към друг брокер.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice