В какво не трябва да инвестираме - в над 95% от случаите?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от Aleksandar Dyakov, 12 Май 2017.

1. thejaguar

thejaguar Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    4
    Хм... Значи, (по казаното) излиза, че ДЦК са нещо като "банките" /и те натам отиват, с -%/... :((( като знам, че парите, дето съм спестил /с години/ стоят и нищо не правят :((( /по чия ли вина :Д / - като знам, че едно време, имаше едни лихви от 9% год.лихва, за 3 год.депозит... а моите пари пак бяха в същата банка, за същия период, само че при лихва 0.00001% по картова сметка... и при 10К, смятай колко съм назад :((( и оттогава все по-лошо става... /дето се казва, 1 куп колкото и да е голям, не се ли добавя към него, а само се взема, рано или късно, ще се "стопи"... :((( /...
    А иначе, "какво е за мен 'добра доходност'?" ... интересен въпрос... например, това 9% преди Х год. би било добра доходност... сега, примерно 15-16% може би са добра /иначе разни "умни глави - финансисти" казват, че 10% год.доходности си е доста "добра оферта"... / Всъщност, толкова (15-16%) год.доходност обещават от P2P инвестиране, но доколко са 'гарантирани' - и струва ли си? (пак е сложен въпрос)...
    ПП. Всъщност, съм намерил и друга инвестиция , даваща 15-16 % год.доходност, на месечен влог - в TRL (турски лири), (гарантирани от държавата) но пък там, курсът TRL/BGN ... може да "стопи" лихвата...
    ПП. Пък иначе, не само за мен, но и за всеки друг, всяко число, колкото е по-голямо, като доходност, толкова по-добре би било, нали? :)

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Принципно според зависи какви ДЦК и на кои страни то може да вземеш 2-3%, но поне толкова ти е и инфлацията :)
    При P2P, 15+% е изключително рискова, т.е. това са 100% необезпечени кредити и то давани на хора с доста съмнителни финансови умения.
    Турската лира не спира да се срива, така че като калкулираш валутния риск, може да се окаже, че си на загуба от своята инвестиция.

3. nistust

nistust Финансов стажант

Регистриран:
    8 Дек 2017
    Постове:
    13
    Лайкове:
    4
    Изкушен съм да напиша и аз нещо кратко. Много често цитираме великите, оставили диря в инвестирането и направили милиони и билиони. За много от нас, те са пътеводна звезда. Стремим се да следваме тяхната инвестиционна стратегия. Но...Те не знаят за нашите житейски цели, не познават настоящото ни положение, не знаят какви са доходите ни, задлъжнялостта ни, как се отнасяме към идеята за спестяване или кредитираш всяка своя прищявка, поносимостта ни на поемане на риск, знанията ни в тази сфера на познанието и т.н. Те могат да дадат някакви общи насоки на какво да се обърне внимание, но само до там.

Last edited: 6 Май 2018
  4. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Интересно е в случая, че за последните 5-10 години дори и великите имат по-кофти представяне спрямо предишните десетилетия.

nistust likes this.
  5. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Може ли да споделиш в какво си инвестирал за такава доходност и ми стана интересно точно в какво си инвестирал(актив) в Турция?

6. thejaguar

thejaguar Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    4
    Не съм инвестирал в нищо, в момента, за съжаление или за радост (според риска). В България, такава доходност обещават P2P /пиър ту пиър/ платформите /като иуво , клиър, ако не бъркам имената/ - това са за даване не кредити, явно при по-добри условия, за получателите... ти даваш /инвестираш/ твоите пари на тях. Те ги дават на кредитополучатели с/у по-изгодни лихви от други. И печалбата я поделят с теб...
    Относно инвестирането в Турция. Онзи ден, 1 роднина беше на гости и с него говорихме, че лихвите там били такива, такива. Проверих в нета, така се оказа... (15-16%) Обаче, 1 - че трябва физически да отидеш там, за да си отвориш сметка, 2 - не се знае, как ще е курсът TRY/BGN след време... но колкото и да е, пак ще си на + ...
    Ето, ти 1 - 2 сайта /нещо като нашето moitepari/: http://www.enuygun.com/mevduat/ и http://www.hangikredi.com/yatirim-araclari/mevduat-faiz-oranlari (има и други) - може сам да ги видиш. Малко помощ, ако ти трябва: Mevduat tutari - Сума , Mevduat suresi - Срок , Gun - дни , Ay - месеци, Yil - година, Faiz - Лихва, Net kazanc - Чиста печалба, Toplam tutar - Обща сума. Щях да ходя, тук в 1-2 техни банки, дето имат клон, но надали тук ще ги дават тези лихви /и дали ще е възможно/... но всеки сам решава /както и поема риска - там също имат Държавна гаранция за определени суми/.

7. Hamilton

Hamilton Финансов Аналитик

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Кой посредник би бил най-добър в България за инвестиране в индекси, ДЦК и т.н. за чужбина в долари и евро?

8. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Нещата са много според зависи, но ако ще си Buy&Hold в ЕТФ-и то най-добрата опция е през Карол - Interactive Brokers.

9. Hamilton

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Много съм се наплашиш за очакваната корекция, за която всички говорят. Мислех да пробвам с малко по-рискови ДЦК с кратки падежи, Руски например с идеята с идея за Buy&Hold в ЕТФ-и

10. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Внимавай с валутния риск - а и помисли за обратно корелиращи активи на акциите.

11. Hamilton

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Те не са ли в долари?

12. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Имах предвид за всякакви ДЦК, които не са деноминирани в долари/евро.

13. Hamilton

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Това не бих пипал, вече ми се изпилиха нервите от следенето на долар/евро курса, че всичко ми е в долари и чакам моментите, които да обърна в евро. Миналия път хванах 1.04 рекордния курс, тази година още дебна и ми писва вече

14. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    72
    Лайкове:
    22
    Вчера ФЕД дигна лихвата, би трябвало вече да има движение на пазарите. Но пък започнаха с занижените прогнози за растежа та не е точно как са реагирали Форекс трейдърите. Аз спрях да гледам понеже хеджирах валутен борд риск преди няколко години и за сега нямам никакво намерение да излизам от доларовите си запаси. Поне докато не стане ясно кога САЩ ще кихнат яко и ще растресат всичко...

15. Hamilton

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Това повишаване вече беше част от курса, очаквано. Нямаше нещо ново. Еврото падна заради Италия, надявам се още драми да направят тези :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice