Без да коментирам повече различните активи, пазара и формата им, ще сложа последни две мъдрости: 1. Най-важно е тайминга - кога и с какво влизаш, пазара може да расте дългосрочно, но не е особено разумно да се купува нещо което средносрочно е с перспектива до върви надолу. 2. Преди да влезе човек е добре да си направи застраховка/хедж срещу трусове. Дали ще е в метали, крипто, кеш или нещо друго и каква част от портфейла му ще е, трябва да си реши сам, според това в какво вярва. Важно е да има нещо което ще реагира в обратна посока и ще намали загубите като стъпи накриво.
Дядо Коледа = Santa Благодаря за уточненията. Насреща съм за формиране на мнението, както и цялата дружина изказали се. И също за нагласата, че някой го мисли че е тъпо и нелогично. Извинявам се ако се е разбрало така, но съм сигурен че аз не съм го мислел/казал
УПФ може да се разглеждат като необходимото зло, но там също има някакакво право на избор, примерно аз съм служебно разпределен от НОИ, но се поинтересувах къде чак след като почнаха да отиват там по-големи суми, оказа се, че са ми хвърлили зарчетата на две шестици - УПФ Съгласие, методиката на зарчетата е, колкото пазарен дял имаш, толкова служебно разпределени получаваш, масово работниците не се интересуват, затова има лоши фондове - Алианц, всеки 5-ти е там, може да направите бърза справка тук https://www.moitepari.bg/pensionni_fondove/ най-лесно е сравнението между цените на цялове - най-висока цена, най-висока доходност от първоначалното предлагане. При ДПФ се ползва данъчно облекчение, вместо да получиш 90 стотинки заплата нето, влагаш 1 лев във фонда, не е вярно, че не можеш да си теглиш парите - можеш, но при тегленето трябва да платиш 10-те % данъчно облекчение. ДПФ не са инвестиции, просто високата такса управление изяжда дохода.