Дългосрочно инвестиране в индексови фондове с NN?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от johndoe1337, 9 Ное 2018.

1. johndoe1337

johndoe1337 Финансов стажант

Регистриран:
    9 Ное 2018
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    От известно време търся как да инвестирам парите си дългосрочно и как да използвам застрахователното законодателство, за да избегна данъците. След няколко срещи с консултанти от NN ми беше предложено портфолио състоящото се от няколко индексови фондове менажирани от Blackrock - SandP 500, MSCI, DAX. Tаксите са малко високи, но те го оправдаха с това, че услугата, която предлагат е нова за българския пазар от NN и в последствие, че таксите ще паднат. Планът е да инвестирам фиксирана сума ежемесчно независимо от движенията на пазара (стадартният начин за дългосрочно инвестиране) и ще оставя сложната лихва да направи своята магия.
    Въпросът ми към форума е: Някой работил ли е с NN? Можете ли да споделите отзиви свързани с тяхната работа? Легитимни ли са?
    Не съм експерт във финансовата сфера, но съм прочел доста литература, за да не съм пълна невежа и знам как изглеждат повечето червени флагове, които сочат към измама и след 5-6 срещи с тях не можах да открия червени флагове, но както казах искам външно мнение тъй като не съм експерт.

2. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    81
    Лайкове:
    28
    НН са наследници на ING за застраховки и пенсионни фондове след разделянето на компанията преди няколко години като част от мерки наложени от ЕК и регионалното законодателство по седалище. Като много други които получиха държавна помощ.
    Международна компания с години история и опит. Аз лично съм с 27г инвестиционна застраховка живот с данъчни облекчения и прочие. Колегиални и професионалисти. Отлична комуникация и реакции на обратната връзка от клиенти.
    Тези фондове и на мен ми ги представиха, дори бонус+ инфо поради добро взаимодействие с някои ключови хора от офисите от юго-източна София.
    Блекрок са първи в света по менажиране на активи следвани от Вангард. Лично ще инвестирам. Не сега, чакам спада на пазарите. Като ще стартирам да стартирам ниско. Имам вече натрупан опит за 4 г. отношения с НН.
    Много правилно си се насочил към долар кост евъриджинг. Но пак да кажа момента е важен.
    Ето последно изчислената годишна доходност на инвестиционната част /моят портфейл в агресивен фонд на НН Едно след 4г инвестиране с изравняване с месечни вноски - 0.73%.
    Толкова от мен, просто съм доволен клиент. Както и много други покрай мен, хора с опит и акъл в главата.
    Това не е реклама, а изразяване на положително мнение. Всеки си има глава на раменете и да трябва да си взима информираните решения. Мен ме гониха 9м техни две старши консултантки преди да подпиша.

Santa likes this.
  3. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    91
    Лайкове:
    67
    Използвам NN единствено за задължително допълнително пенсионно осигуряване, така че не съм запознат с конкретното предложение. Сайтът им не работи, така че не мога и да се запозная с него, затова ще говоря принципно. Има ли конкретна причина да не искаш да инвестираш директно в ETF-ите на BlackRock, след като си дал тях за пример, а да минаваш през още един посредник в лицето на NN, който си удържа съответната такса (която не мога да видя в момента каква е, защото сайтът им не работи)? Иначе са легитимна компания.

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Здравей и добре дошъл при нас,
    Относно данъците в един момент при матуритет на полицата ще платиш данък, може да е и по-нисък от 10%, като това ще е данък на внесените вноски, а не върху натрупаната печалба.
    Обаче @Santa е прав и за да не го повтарям изгледай това видео или прочети статията за застраховките живот
    Няма логика за единия спестен сега данък да даваш много повече в такси и комисионни и със сигурност няма да я имаш същата доходност от колкото би го направил сам - не за друго, а защото тези фондове имат и определен паричен ресурс, който служи като буфер - основно за ликвидни нужда, т.е. не са 100% all in.

Santa and JOJOBG like this.
  5. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    91
    Лайкове:
    67
    Аз мислех, че става въпрос за някакъв взаимен фонд, но сега като гледам във вече работещия сайт на NN, предлагат единствено пенсионни фондове и застраховки, така че ти явно говориш за застраховка с инвестиционен елемент. Аз не съм фен на този инструмент, а и на застраховките живот като цяло, защото са финансово неизгодни и неликвидни в сравнение с алтернативата самостоятелно инвестиране, но не отричам, че има хора, които въпреки всичко предпочитат застраховките и взаимните фондове по една или друга причина.

Прегледай статията и видеото на Александър, може и да потърсиш още информация, ако искаш, и прецени дали застраховката ти дава толкова големи ползи, че да си струва по-ниската нетна доходност и ликвидност. Може да се допиташ и до независим финансов консултант.

Aleksandar Dyakov likes this.
  6. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    81
    Лайкове:
    28
    Аз далавера за 4г не съм видял. Пак да кажа 0.73% годишна доходност. Застраховката живот беше водещото при мен и все още е. Демек рисковата премия съм я прежалил така или иначе. Исках да пробвам взаимни фондове ама не ми излизаше и все още не ми излиза сметката в моделите в ексела, та беше 2в1 за мен. Като човек ползващ този тип продукт във възходящ цикъл не го виждам още. Ще ми е интересно да видя ефекта в низходящ как ще е. Свикнал съм да гледам минуси отдавна. Не препоръчвам като първа стъпка или основен компонент на инвестиционния портфейл. Както Коледа ;) има по добри подходи за инвестиране и диверсификация. Аз лично планирам след като мога да изтегля при 100% от стойността да избера правилния момент и да приключа договора, ако съм си навил на масрафа и съм подсигурил близките си по-друг начин. както е лафа мене кучета ме яли.

gaffana, Santa and Aleksandar Dyakov like this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice