Започва ли да се оформя следващата финансова криза?

Дискусия в 'Пазарът и Държавата' започната от moneff, 3 Сеп 2018.

1. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    32
    Лайкове:
    3
    Иĸoнoмиĸaтa e циĸличнa, a cътpeceния нa финaнcoвитe пaзapи и дългoви ĸpизи тpaдициoннo ce пoявявaт нa вceĸи дeceт гoдини. Лoшaтa нoвинa e, чe oт пocлeднaтa финaнcoвa ĸpизa минaxa тoчнo дeceт гoдини.

Имa лoшa пoличбa ĸaтo тpaдициoннo ĸpизитe чecтo ce пoявявaт в гoдинитe зaвъpшвaщи нa 8 - 1998-мa гoдинa aзиaтcĸaтa дългoвa ĸpизa; 2008 - cвeтoвнaтa финaнcoвa ĸpизa cтapтиpaлa oт ипoтeчнитe пaзapи в CAЩ и фaлитa нa Lеhmаn Вrоthеrѕ; 2018-тa...?

Инвecтитopитe имaт cĸлoннocт дa зaбpaвят. Ceгa щe wи пpипoмня ĸaĸ ce пoявявaт дългoвитe ĸpизи и зaщo ca нaлицe дoбpи пpeдпocтaвĸи зa "зaфopмянeтo" нa cлeдвaщaтa тaĸaвa.

Caмo пo ceбe cи oщe нaимeнoвaниeтo гoвopи зa тoвa, oтĸъдe тpъгвa ĸpизaтa - oт дългa и нeпoнocимoтo мy бpeмe.

Πpeднaтa ĸpизa cтapтиpa c пpoблeми нa ипoтeчнитe ĸpeдити и фaлитa нa гoлямa финaнcoвa инcтитyция, ĸoятo иницииpa тaĸa извecтния "дoминo eфeĸт". A cлeдвaщaтa ĸpизa мoжe дa тpъгнe oт пpoблeми нa иĸoнoмиĸитe нa paзвивaщитe ce пaзapи, a зaщo нe и нa paзвитa тaĸaвa (дoбъp ĸaндидaт e Итaлия) и дeфoлт пo дългa нa няĸoя oт тяx, ĸoeтo cъщo дa пpeдизвиĸa eфeĸтa нa дoминoтo нa дългoвитe пaзapи.

Caмo щe пpипoмня, чe cвeтoвният дълг ce e пoвишил c нaй-мнoгo oт двe гoдини нacaм пpeз пъpвoтo тpимeceчиe нa гoдинaтa - c 8 тpилиoнa дoлapa, coчaт дaнни нa Іnѕtіtutе оf Іntеrnаtіоnаl Fіnаnсе (ІІF).

Ceгa дългът в cвeтoвeн мaщaб e нapacнaл дo 247 тpилиoнa дoлapa, ĸoeтo e 318% oт БBΠ нa cвeтoвнaтa иĸoнoмиĸa. B дoпълнeниe ce e пoĸaчил c 30 тpилиoнa дoлapa caмo oт чeтвъpтoтo тpимeceчиe нa 2016-тa гoдинa.

Exoтo нa ĸpизaтa oт 1998-мa гoдинa... Cлeдвaщaтa дългoвa ĸpизa тpъгвa oт Apжeнтинa?

Cтpaнaтa e Apжeнтинa, ĸoятo e тpeтaтa нaй-гoлямa иĸoнoмиĸa в Южнa Aмepиĸa. A пpaвитeлcтвoтo вeчe ce oбъpнa зa пoмoщ ĸъм MBФ, иcĸaйĸи пpeждeвpeмeннo cлeдвaщия тpaнш oт дoгoвepeния cпacитeлeн плaн.

Apжeнтинcĸoтo пeco ce пoнижи дo нoвo иcтopичecĸo дънo, ĸaтo oт нaчaлoтo нa гoдинaтa apжeнтинcĸaтa вaлyтa e пoeвтинялa c 45% cпpямo щaтcĸия дoлap. Toвa пoднoви oпaceниятa зa cъcтoяниeтo нa лaтинoaмepиĸaнcĸaтa иĸoнoмиĸa, ĸoятo ce oтличaвa c нивo нa инфлaция в paзмep нa 25,4% пpeз тaзи гoдинa.

Изглeждa, чe Apжeнтинa нe ycпявa дa нaмepи пътя, зa дa ce cпpaви c oгpoмнoтo дългoвo бpeмe, a финaнcoвитe aнaлизaтopи вce пoвeчe зaпoчвaт дa "шyшyĸaт" зa дeфoлт пo дългa.

Πpoблeмитe щe cтaнaт peaлнocт oбaчe cлeд пoтeнциaлeн дeфoлт нa Apжeнтинa.

Инвecтитopитe нaй-вepoятнo щe зaдълбoчaт изтeгляниятa нa cpeдcтвa и oт дpyги cepиoзнo зaдлъжнeли и зaтpyднeни paзвивaщи ce иĸoнoмиĸи, ĸaтo Typция, Бpaзилия и Beнeцyeлa.

Цялата статия може да прочетете на Money.bg > https://money.bg/economics/sledvashtata-finansova-kriza-veche-zapochva-da-se-oformya.html

---------------------

Вие какво мислите, задава ли се нова финансова криза и кога може да я очакваме в България?

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    420
    Лайкове:
    181
    @moneff Всичко е факт, проблемът е, че няма как да нацелиш точния таймниг.

3. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    32
    Лайкове:
    3
    Въпроса е поне годината да нацелим :D

4. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    420
    Лайкове:
    181
    Да ти кажа честно и това хич не е лесно - признавам си, че до сега няколко пъти сбърках дори и в годините за няколко активи :D

5. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    Не е ли по-продуктивно ударно да трупаме печалби през експанзията, отколкото да се тревожим кога ще дойде рецесията, която и без това не можем да предвидим? Плюс това по време на рецесия също може да се печели.

Ако човек е убеден, че рецесията е зад ъгъла, винаги може да намери данни, подкрепящи това негово твърдение. Аз преди известно време се отказах от всички опити да правя подобни прогнози, защото нито са точни, нито са най-добрият начин да използвам времето си.

6. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    420
    Лайкове:
    181
    Така е, но въпросът е кога ще е последната ти голяма инвестиция през експанзията, преди ударната след краха :)

Stoycho Nedev likes this.
  7. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Финансов Контрольор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    131
    Принципно си прав, че човек може да си намери данни за твърдението, което му се иска да е вярно. Именно тези рационализации са в основата на психология на тълпите и поведенческите финанси. Те са водещи. Икономическите фактори ги следват, най-малко защото се базират на исторически данни ;)

Aleksandar Dyakov likes this.
  8. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    Във всички случаи емоциите са много силен мотиватор за почти всички пазарни участници. Сам съм изпитвал "страха" и "алчността", и мога да кажа, че ако човек няма солидна инвестиционна стратегия и дисциплина да я следва, емоциите надделяват много лесно. Например в момента ме е хванала една FOMO треска и определено мога да видя как можеше да повлияе на преценката ми, ако нямах стратегия, на която да уповавам решенията си.

9. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    347
    Лайкове:
    232
    mr. smart saving likes this.
  10. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    Как сте, отигравате ли кризата? Аз допълних с акции и сега са 50% от портфолиото ми. Купих на -12%, -18% и -30% от върха. Средна цена на придобиване почти 20% под върха. Можеше и по-добри цени да уцеля, ако бях изчакал с първите покупки, но нямаше как да знам, че пазарът ще продължи надолу, пък и -20% средна цена не е зле. Aз съм доволен. Ако стигнем 40% спад и ако успея да си ликвидирам P2P кредитите, ще направя акциите 80% от портфолиото ми и приключвам с пазарите.

JOJOBG likes this.
  11. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    133
    Лайкове:
    35
    @Santa Колко време очакваш да мине до връщане на върха?

12. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    Нямам никаква идея. Не знам дали изобщо има човек, който може да го предвиди това. Затова планът ми е просто да допълвам при определени нива.

Ако сегашната рецесия е като предишните, може би няколко години. Обаче има аргументи за това възстановяването да се проточи както повече, така и по-малко. Не знам кой от тях ще се окаже правилен.

13. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    133
    Лайкове:
    35
    Добре де, да речем при оптимистичен сценарий - връщане на върха до 5г. - това означава 20% /5 = 4% на година. Освен ако акциите не снасят някакъв як дивидент, заслужава ли си?

14. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    4% капиталова доходност + примерно 2% дивидент = грубо 6% за следващите 5 години

Не е нещо впечатляващо като доходност, но това е защото сме се фокусирали върху 5-годишен период. Това е прекалено кратък период за акциите. След него може да последват 5 години с 15% доходност. Кой знае. Знам само, че е много вероятно след 35 години, какъвто е хоризонтът ми, средногодишната ми доходност за тези 35 години да е близка до историческата пазарна доходност.

Акциите засега са най-високодоходната от пасивните инвестиции, стига да имаш достатъчно дълъг инвестиционен хоризонт и да не се опитваш да спекулираш.

JOJOBG likes this.
  15. Вальо

Вальо Сметководител

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    46
    Лайкове:
    39
    Аз лично дълго чаках да се случи нещо такова, за да вляза. Но, има едно голямо "но"! Ще изчакам поне няколко месеца цените да се движат хоризонтално (поне три) и едва тогава ще се включа. Никой не може да е сигурен до кога цените ще слизат по ски пистата. След като си харесам точка за вход, ще купувам през два три месеца, а не на куп. Не ме притеснява да изтърва обрата на кривата. Също и не е гаранция, че хоризонталното движение на цените няма да доведе до нов спад. Това са си мои идеи и размисли, с които не ангажирам никой. Възстановяването до скорошните върхове не очавам изобщо да е скоро, за мен ще минат поне пет години докато отново стигнем връх. Кризата ще е факт, ако това вирусче се загнезди още 2-3 месеца, а всичко прогнози сочат, че това ще се случи. След месец хората, които са останали без работа, ще почнат да усещат голямото напрежение, а те не са никак малко. Аз също съм от потърпевшите - жена ми е без работа и не се знае до кога. Ако и мен ме зазимят, едва ли ще бързам да влизам изобщо в позиции. Отделно имам и капариран апартамент на зелено, който ще трябва да има акт 14 септември месец и там също ще е интересно да се види как ще се движи пазара. Не случайно държах капарото ми да е едва 10% въпреки голямото нежелание на строителя. Не че, ако се откажа от покупката, ще ми е приятно да хвърля тази сума на вятъра...

@Santa: Кой посредник ползваш?

Santa likes this.
  16. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    133
    Лайкове:
    35
    Теоретично всичко е възможно за 35г период, но исторически сривовете стават горе-долу през 10г. Иначе за 5г период 6% ми се виждат малко, (не че имам по-добра алтернатива), но зависи и от индивидуалните цели на всеки.

17. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    @Вальо, ползвам Interactive Brokers.

@mr. smart saving, така е, всичко е възможно, но по-важно е какво е вероятно. Нека си стават сривовете, нямам проблем с тях, калкулирани са в плана. 5-те години не ме вълнуват толкова, ако ще и -6% да е доходността. Няма смисъл да се фиксираме върху толкова кратък период. Важното е за 35 години да направя поне 8% и ще съм доволен.

mr. smart saving likes this.
  18. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    133
    Лайкове:
    35
    Радвам се на ентусиазма ви, въпреки че съм скептичен :) Ясно е, че си надъхан и ми е любопитно откъде черпиш мотивация?
    Би ли дал пример с някой НЕпрофесионален инвеститор който вече е постигнал нещо подобно (8%) макар и за по-малък период?

19. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    152
    Лайкове:
    127
    Именно buy & hold е най-добрата стратегия за непрофесионалисти. Има безброй книги и статии по темата.

Buy & hold е просто игра на вероятности. Колкото по-дълъг хоризонт имаш, толкова по-вероятно е доходността ти да се доближи до средноисторическата. Намерих графика, показваща доходността на S&P 500 за последните 60 35-годишни периода. Както виждаш, нито един от тези периоди не е с доходност под 8%, дори и да си купил на върха преди Великата депресия. При това положение въпросът е защо да бъда скептичен, като данните са ясни. Стратегията работи. Нищо не е гарантирано, но е доста вероятно да постигна 8% доходност за 35 години.

20. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    133
    Лайкове:
    35
    Благодаря ти, съгласен съм че стратегията работи и ROI показва средно 10-12%. Дали обаче работи за всички? Затова питах знаеш ли някой непрофесионалист който я е изпълнил дори и за по-кратък период?

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice