За Предприемачи!

Дискусия в 'Мотивация' започната от Nikolay Delchev, 13 Мар 2017.

1. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224

Last edited: 6 Дек 2017
  2. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Пътят на всеки човек към богатство и успех може да е уникален, но има определени сходства сред успелите хора. След като изучава живота на 177 милионери в рамките на 5 години авторът Томас Корли открива, че всички те споделят шест основни характеристики, като ги описва в своята книга „Променете навиците си, Променете Живота Си“

Колко от тях притежавате Вие?

Страст

„Всеки предприемач описан в моите изследвания създал голямо богатство е имал страст!“ пише Корли.
    Страстта побеждава образованието, интелекта, уменията и „всяко друго предимство, което хората на които им липсва страст имат в живота си“ отбелязва той.
    „Страстта прави работата забавна. Страстта дава енергия, постоянство и фокус необходими за превъзмогване на провали, грешки и откази. Тя зарежда с фанатична упоритост, която прави възможно преминаването през препятствия и дупки, които блокират пътя към успех.“

Упоритост

Успелите хора са упорити, особено изправени пред провал.
    „27% от милионерите в моето изследване са се проваляли поне веднъж в бизнеса и след това са се изправяли и опитвали отново!“
    „Упоритостта ви прави неудържими. Упоритостта ви позволява да научите това което не работи и продължително да експериментирате, докато намерите това което работи. Упоритостта е най-големият „виновник“ за това да имате късмет. Тези които са упорити евентуално имат и късмет.

Фокус

Фокусът е ключов и той започва с поставянето на цел. Не само, че успелите хора си поставят годишни и месечни цели, но 67% от тях написват на хартия тези свои цели. Not only do wealthy people set annual and monthly goals, but 67% of them put those goals in writing.
    „Успехът е процес. Той започва с разработването на сценарии на желания живот. Този сценарии се превръща във вашият план за успех. Той помага да дефинирате дългосрочните си цели. Без план, без дългосрочни цели, сме като есенни листа блуждаещи из въздуха безцелно.“
    Богатите хора поддържат своя фокус като намаляват гледането на ТВ, прекарването на време в интернет, спейки достатъчно и избягвайки мързела.

Работна етика

Богатите и успели хора – работят повече.
    Според изследването на Корли 86% от тях работят средно по 50 часа седмично, като само 6% не са щастливи в своята работа.
    Повечето от тях използват часовете преди изгрев слънце. Около 50% в проучването се будят поне 3 часа преди стандартното начало на работния ден.

Жажда за знание

Въпреки, че богатите принципно не влагат много в увеличаване на богатството си чрез формалното образование, те оценяват силата на обучението дълго след завършването на университет.
    Те предпочитат да бъдат обучени и образовани вместо забавлявани. Както пише Корли „80% от хората в моето изследване са се обучавали много преди да станат богати и успели формирайки навика да четат поне по 30 минути дневно. Този навик им помогнал многократно да увеличат своите когнитивни способности, които допринесли за последвалия успех в живота.“

Търпение

Успелите и богати хора са не само упорити и търпеливи изправени пред опасност, но и са такива с другите хора.
    Те разбират важността на т.нар. „меки умения“ (soft skills), добрият етикет и граденето на отношения с други амбициозни личности.
    „Трябва да знаете как да се държите и какво да правите когато сте заобиколени от други хора.“ В крайна сметка „никой не успява без екип от другите насочени към успеха хора

Brandao and Tralala like this.
  3. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Философията на сър Ричард Брансън:

1. Ако сте предприемач и не допускате грешки, значи, не сте истински предприемач.

2. Не се захващайте с работа, която не ви допада.

3. Винаги съм се отнасял към бизнеса като към приятно развлечение и често забравям къде е границата между работата и личния живот.

4. Гордостта ми никога не ми пречи да призная, когато не съм прав.

5. Винаги се радвам, когато ме обслужват лошо. Не, не съм мазохист, просто най-добрите ми бизнес идеи са възниквали, когато са ме обслужвали лошо.

6. Готовността ми да се вслушвам в чуждото мнение и да приемам предложения, които са по-добри от моите, неизменно ми е помагала през всичките тези 40 години, откакто се занимавам с бизнес.

7. В предприемачеството няма място за консервативно мислене, защото то ще ви подреже крилата, ще ви направи слаби и неспособни да оцените фактите и накрая просто ще ви убие.

8. Твърдо вярвам, че не бива да се позволява на думата „не трябва” да те спира.

9. За мен създаването на бизнес означава да се създаде нещо, с което можеш да се гордееш, да обединиш талантливи хора и в крайна сметка да изградиш нещо, което сериозно ще промени към по-добро животът на хората.

10. Не се бойте да предприемате пресметнати рискове. Понякога е по-добре птицата да е в небето, отколкото в ръката ти.

11. По-добре е да обещаеш по-малко и да дадеш повече, отколкото обратното.

12. За мен няма нищо по-лошо от това да чуя как служители се извиняват заради работодателя си.

13. В бизнеса, както и в живота най-важно е да се прави добро.

14. Предпочитам да си говоря с хората, отколкото да си пиша с тях.

15. Най-голямата ми заслуга е, че винаги се стремя да дам на хората независимост, възможност да почувстват отговорност и винаги съм бил готов да ги насърчавам да поемат риск и да постигат целите си.

16. През целия си живот съм се стремял да стоя колкото се може по-далече от кабинетите и съм работил главно на три места: у дома, на яхтата и в хамака.

17. Помнете: никой не е съжалявал на смъртния си одър, че не е прекарал достатъчно време в офиса!

18. Аз не преставам да съм бизнесмен дори и когато съм по халат. Строгият костюм не добавя делови качества.

19. Във всяка организация, всеки ръководител – от шеф на отдел до топ мениджър – трябва от време навреме да сваля костюма и да изцапа ръцете си.

20. Съобщете на своите служители адреса на електронната си поща и телефонния си номер. Те няма да ви досаждат без повод, но винаги ще знаят, че ако решението на проблема изисква вашата намеса, могат да разчитат на вас.

21. Неуспехът не е отрицателен опит. Това е просто част от възходящата спирала на обучение.

22. Късметът не идва от само себе си, за него трябва да се работи.

23. Никога не казвам: „Не мога да го направя, защото не зная как да го направя.” Винаги опитвам. И не позволявам да ме спират глупави правила.

24. Щом нещо престане да ме радва, започвам да мисля за промени. Животът е прекалено кратък, за да го изживеем с кисела физиономия.

25. Моят девиз е: радвай се на живота, парите ще дойдат!

26. В живота винаги едно печелиш, друго губиш. Бъди доволен, когато печелиш. Не съжалявай за загубата и не се разкайвай. Никога не гледай назад – не можеш да промениш миналото. Но пък можеш да се учиш от грешките му.

27. Ако започвате нов бизнес и ме питате кой е най-важният урок, който бих споделил с вас, ще ви кажа: „Бъдете почтени при всяка сделка. Не разчитайте на измами, но се стремете към победа.”

28. Това, на което държа най-много е да спазвам обещанията, които давам.

29. Нравствеността не е празна дума в бизнеса. В нея е целият смисъл.

30. Бизнесът е призван да прави живота на хората по-добър и по-богат. Иначе, избощо не си струва да се започва.

31. Сприятелете се с враговете си – това е добро правило както в бизнеса, така и в живота.

32. Успехът, който ви е навестил веднъж, няма да ви храни цял живот.

33. Длъжни сте да се отнасяте към хората така, както към себе си и дори по-добре.

34. Истинското лидерство се състои в това да умееш спокойно и ясно да обясниш защо е взето едно или друго решение.

35. Парите са лош показател за успех. По-лош е само славата.

36. Ако попитате в какво вярвам най-много, ще ви отговоря: в моето семейство.

37. Аз съм щастлив човек. Винаги се смея. Обичам хората, живота, хубавите шеги. Споделям вярата, че смехът облагородява душата.

38. Моята история е само моя, не може да сработи за всеки.

39. Мисля, че няма да спра, докато не падна.

40. Твърдо вярвам, че в живота няма нищо невъзможно.

toni90 likes this.
  4. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  5. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
  6. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
  7. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  8. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  9. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Най-трудно се задоволяват бедните. Ако им дадеш безплатно, мислят че е капан. Ако им кажеш, че е малка инвестиция, те ще кажат, че не може да се изкара много. Кажи им да вложат много, ще кажат няма пари. Кажи им да опитат нови неща, ще кажат нямат опит. Кажи им това е традиционен бизнес, ще кажат трудно е да се пробие. Кажи им, че е нов бизнес модел, ще кажат че е МЛМ. Кажи им да отворят магазин, ще кажат, че е заробващо. Кажи им да стартират нов бизнес, ще кажат, че нямат познания. Те имат нещо общо: Обичат да се допитват до Гугъл, да слушат приятели, които са също толкова отчаяни като тях. Мислят повече от университетски преподавател и правят по-малко от слепец.
    Просто ги попитай, какво те могат да правят. Няма да могат да отговорят. Моето заключение: Вместо сърцата ви да бият по-бързо, защо просто не действате малко по-бързо; вместо да мислиш за нещо, защо не направиш нещо. Бедните хора се провалят поради една обща черта: Целия им живот е свързан с Чакане.„ - Джак Ма (Али Баба)

V.Andreev and Aleksandar Dyakov like this.
  10. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  11. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  12. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  13. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
  14. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  15. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  16. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  17. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  18. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  19. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  20. isuccess.bg

isuccess.bg Финансов стажант

Регистриран:
    21 Дек 2017
    Постове:
    1
    Лайкове:
    1
    За съжаление, не всеки става за предприемач. Много хора се опитват, но виждат, че това не е за тях и се връщат отново към това да работят за някой друг. Други пък постигат успехи, благодарение на това, че притежават 7-те качества на успешния предприемач. Виж дали и ти ги имаш:)

Вие ще бъдете успешен предприемач ако:

7. Рядко отлагате и не се страхувате да опитвате нови неща

Истината е, че ние никога няма да сме напълно готови за каквото и да било. Затова хората, които не отлагат, а се захващат с нови за тях дейности са подходящи за предприемачи. В бизнеса постоянно ще ви се налага да учите и да вършите неща, които никога не сте вършили преди. Ако вместо да си казвате: "аз не знам как се прави това/не съм учил за това", вие си кажете: "добре хайде да го направим" вашите шансове за успех се увеличават многократно. Колкото повече инициативи поемате, толкова е по-вероятно да постигнете успехи.

6. Умеете да продавате
    Продажбите са гръбнакът на всеки бизнес. Независимо дали става въпрос за продукти или услуги, за големи компании или за малки магазинчета, всеки бизнес живее от продажбите. Намалеят ли продажбите, цените на акциите на компаниите падат. Никой бизнес не може да оцелее ако не продава. А пък, за да се разрасне даденият бизнес първо трябва да увеличи своите продажби. За това търговският нюх и умението да продава е задължително за всеки предприемач. Ако не го притежавате трябва да имате поне следващото важно качество:

5. Винаги учите нови неща
    Ако гледате интервюта с успешни предприемачи ще забележите една и съща тенденция: Всеки от тях казва, че за да сме успешни, ние трябва постоянно да учим нови неща. Успешните хора в сферата на бизнеса знаят, че никой не се е родил научен. Също така те са наясно, че ако не учим постоянно нови и нови неща, ние бързо изостанем от останалите. Това е така, защото светът днес е по-динамичен от когато и да било. За да побеждаваме, ние трябва да се учим и да се адаптираме.
    Успешните предприемачи също са наясно, че книгите са най-добрият източник на знания. Те се стараят да прочитат по една всяка седмица. Ако и вие смятате, че книгите са полезни за успеха ви в бизнеса - Ето ги 10-те книги, които всеки предприемач трябва да прочете!

4. Винаги се опитвате да помогнете на останалите
    Ако, когато някой ваш приятел ви споделя проблемите си, вие го изслушвате, замисляте се и започвате да му давате идеи как да ги реши, вместо просто да се отегчавате от неговото оплакване, имам добра новина за вас. Вие притежавате едно от ключовите качества на предприемача - желанието да помогнете на останалите. Който решава проблемите на останалите ще стане богат, а колко точно богат зависи от проблемите, които е решил. Например Хенри Форд решава транспортния проблем на хората. Преди неговите масово произвеждани автомобили да излязат на пазара, хората са се придвижвали главно с карети. Това бил скъп и не достатъчно ефективен начин за придвижване. Но Форд решил този проблем на хората като започнала да произвежда "колите за масите". Преди него само богатите хора можели да си позволят да си купят кола, заради високите им цени. Но с изобретяването на поточната линия Форд успял да произвежда автомобили при много по-ниски разходи и съответно да ги продава на много по ниска цена. Решаването на този проблем на хората го направил богат, много богат.
    Освен това хората, които обичат да решават проблеми ще се справят много по-добре с ръководенето на бизнес от тези, които изпадат в паника при срещата с тях. В бизнеса, както видяхме проблемите не винаги са нещо лошо. Понякога зад тях се крият невероятни възможности. А пък в света на предприемачеството, както знаем, възможностите са неограничени, следователно и проблемите:)

3. Мислите креативно и постоянно в главата ви се въртят идеи
    Креативното мислене е умението на 21 век. Всеки, който го притежава може да е спокоен за това, което му готви съдбата. Това е така, защото хората, които мислят креативно, винаги ще намерят начин да се измъкнат от трудните ситуации. Илон Мъск например искал да осъществи мечтата си да направи космическа експедиция, до Марс. Когато отишъл при различни компании обаче, те му предлагали непосилни за него суми от сорта на над 200 милиона за своите космически ракети. Вместо да се откаже обаче Илон помислил нестандартно. Той разбрал кои са основните материали за създаването на ракета и открил, че те струват само 2% от цената на ракетата. Така той решил да основе своя космическа компания и да произведе сам ракетите си. Така чрез креативното и нестандартно мислене Илон Мъск създал най-голямата космическа компания в света.
    Ако мислите нестандартно това ще ви донесе много ползи в бизнеса.
    Ако пък в главата ви постоянно се въртят идеи все някоя от тях ще е добра и може да ви направи успешни предприемачи.

2.Не се страхувате от провала
    В училище постоянно ни се е втълпявало как не трябва да допускаме грешки. Всички тестове са направени така, че да наказват грешките и да поощряват верните отговори. В света на бизнеса обаче именно грешките и провалите са тези от които се учим най-много. Успехът не ни учи почти на нищо, докато провала ни показва, къде сме грешали в своето мислене и своите действия. Всеки успешен предприемач все някога в миналото си се е провалял. Но това не го обезкуражило. Той научил урока от провала и опитал пак. Дори самият Томас Едисон се провалял над 10 хиляди пъти преди да създаде електрическата крушка.

1.Имате добър отговор на въпроса "защо го правя?"
    Най-важното от всички качества. Без него никой няма да успее в света на предприемачеството. Ако го правите просто, заради парите, по-добре се хванете на някоя високо платена работа. При изграждането на бизнес, парите не винаги идват от началото. Ако сме се прицелили директно в тях, може да останем много разочаровани. Не казвам, че е лошо да обичате парите, просто, да не очаквате купища от тях от самото начало. Това може да ви обезкуражи, когато не постигнете желаните резултати. Изграждането на бизнес е дълго пътуване, а не спринт.
    Да се върнем на причината. Успешните предприемачи не искат директно парите. Те желаят това, което са парите за тях. За някои парите са свобода. Свобода да правят каквото им се иска и когато им се иска. За други парите са сигурност. Сигурност за тях и техните семейства. Трети пък искат да постигнат нещо, което бъдещите поколения да запомнят и така да останат в историята. Пример за това е споменатия по-горе Илон Мъск. Той иска да построи селище на планетата Марс. За да постигне това, той работи постоянно. По около 100 часа всяка седмица, по негови думи. Той има страхотен отговор на въпроса "защо правя това?". За да успеете, отговорът на този въпрос за вас трябва да е от добър до страхотен. Ако не може да го формулирате точно и да запишете на лист хартия, то значи причината не е още ясно изяснена във вашето съзнание.

Напишете в коментарите кои от тези качества притежавате и кои трябва да доразвиете:)

За още полезна информация и съвети посетете: http://www.isuccess.bg

Last edited: 21 Дек 2017
    Pokerface likes this.
  21. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    92
    Лайкове:
    68
    С малки изключения, да се прави успешен бизнес е трудно начинание, особено в началото. Но трудността има две страни. Да, тя поставя човек в стресови ситуации, но от друга страна ни дава тласък да се развиваме в сфери, в които като наемни работници едва ли бихме се развили - дали това са продажби, финанси, управление на хора, технологии или нещо друго. Бизнесът ни помага да растем, той ни кара да свикнем с излизането от зоната на комфорт. А като приятен бонус и печелим доста добре.

Зоната на комфорт е различна тема, но искам да вметна, че тя е най-подлата самозаблуда, която човек може да има. Според мен тя е символ на първичния ни начин на мислене - това да предпочетем Х удоволствие на момента пред многократно повече удоволствие след време. Пускането по течението и неследването на дългосрочни цели е опасно и често съкрушително както за човека, така и за бизнеса.

Тази вметка може би подсказва какво искам да кажа - бизнесът и личността на собственика са дълбоко взаимосвързани. Бизнесът може да расте заедно със собственика или да потъне заедно с него.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice