"За" или "Против" Минималната работна заплата?

Дискусия в 'Пазарът и Държавата' започната от toni90, 2 Юни 2017.

?

"За" или "Против" Минималната работна заплата?

1. За (напиши защо в темата)

2 vote(s)
    20.0%
  2. Против (напиши защо в темата)

7 vote(s)
    70.0%
  3. Не съм сигурен

1 vote(s)
    10.0%
  1. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    Какво мислите за минималната работна заплата, като цяло и по-конкретно в България? Трябва ли да я има или като понятие е остаряла и ненужна? :)

2. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Хах, явно някой следи нашата ФБ страница. :) Много бърза реакция, аз самият мислех да пусна подобна тема, но нека е тази.

Аз гласувам с "Против", накратко защото:

смятам, че каквато и да било наложена със сила сума за определен труд ще изхвърли от трудовия пазар тези, които няма да могат да покрият изискванията. Или казано другояче, ако минималната заплата се заложи, да речем на 1000лв. аз кой ще избера за работа - някой който трудно, бавно и мудно цепи дърва или някой здрав, който няма проблем с вдигането на брадва по 1000 пъти на ден? Много хора, които нямат необх. умения, сила, качества и знания отново ще останат извън трудовия пазар.

3. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10

+1

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    364
    Лайкове:
    138
    Против, така хора с много ниски умения, нямат абсолютно никакъв шанс да си намерят работа - МРЗ е държавна политика за маргинилизиране на ниско квалифициран труд.

5. Kapitan_Aliosha

Kapitan_Aliosha Финансов стажант

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    1
    Що за глупости сте изписали. ЗА минималната работна заплата и ЗА тя да е поне 800лв.!!!

6. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    93
    Лайкове:
    70
    А като стане 800 лв. и 20% от населението си загубят работата, какво правим? За да може един работник да получава 800 лева чисто, трудът му трябва да добавя грубо 1500+ лева стойност заради допълнителните разходи на работодателя като осигуровки и данъци, отпуски, болнични и т.н. Ако работникът добавя по-малко от 1500 лева стойност, работодателят ще губи пари. Не знам дали можеш да си представиш какво означава 1500 лева добавена стойност, но това не е малко и доста хора не могат да го постигнат, включително повечето ученици, пенсионери и нискоквалифицирани работници.

Щом искаш по-високи заплати, накарай държавата да премахне осигуровките и данък общ доход - заплатите ще скочат с около 50% (от 800 на 1200). Накарай държавата да премахне ДДС - цените ще спаднат с 20%. Ако премахнат платените отпуски, заплатите ще скочат с още 5-10%. И така мога да продължавам до утре. Надявам се да виждаш къде се корени проблемът.

V.Andreev and Nikolay Delchev like this.
  7. Соня Цветанова

Соня Цветанова Финансов стажант

Регистриран:
    2 Юни 2017
    Постове:
    9
    Лайкове:
    2
    Против -минималната работна заплата да бъде премахната напълно поради значителните негативни ефекти, които причинява върху цялата икономика и по-конкретно върху пазара на труда.

8. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    И аз гласувах Против... колегите са описали защо не е хубаво да я има и защо не е хубаво и да бъде голяма.
    Ето и едно видео - Приятно гледане

9. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Едва ли някой е отпаднал от пазара за труда, защото не може да произведе продуктза минималната работна заплата., но точно тук се корени проблема, че вдигайки МРЗ, тези хора не произвеждат толкова продукт и този продукт отива за сметка на останалите служители в компанията или на данъкоплатеца, ако е държавен служител. Проблем е, че другите заплйти не се вдигат по същия начин. Минималната работна заплата трябва да отпадне и всеки да получава колкото е заработил. Како и минималната пенсия. Например баба ми, когато се е пенсионирала е взимала около 6-7 пъти по-голяма пенсия от минималната. Сега не съм сигурен дали взима и два пъти колкото нея. А има 40 години стаж и то квалифициран. Защо хората без стаж или работили цял живот без капка квалификация не бива да получават повече от колкото са заслужили. Тук говорим за пенсия за стаж.

Твърдо против съм тези минимални стафки, заплати, пенсии и възнаграждения.

10. Dorom

Dorom Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0
    Отговорът ми го няма в анкетата - ЗА минимална почасова ставка съм! И трябва да е обвързана с позицията и квалификацията, естествено! Ако в БГ няма МРЗ как точно очаквате да се определя заплатата като цяло? Точно сега и в този момент! Кой и как ще определя какво и колко си изработил? Нямам предвид професии, при които това е възможно - плащане за брой изработено изделие/услуга - и сега съществува.

11. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Чрез договаряне, например? Трябва ли да има някакваинституция, която да ти казва колко да взимаш и колко труд да полагаш ?

А защо не направим като Мадуро във Венецуела? Вдинаге със 155% на МРЗ?

12. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Ако е толкова лесно, защо направо не я направим 10к лева МРЗ и всички да станем много добре?

13. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Защо ти е да слагаш минимална ставка като МРЗ, след като и сега има - само, че не е МРЗ, а цената на труда за дадена квалификация - junior ИТ, не взима колкото senior, но взима горе долу колкото е средната ставка, която е следствие на пазара. Ако искаш да запазиш добри специалисти, е няма как да им даваш минимума или средната, затова даваш много повече!

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice