Земеделската земя като инвестиция

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от kamentk, 2 Апр 2017.

1. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    През последните 10 години най-вече с влизането в ЕС цените на земеделската земя скочиха многократно. Земите по забутани села и отдалечени райони вече гонят 1000 лв на декар.
    Годишната рента която изплащат земеделците също скочи. И е около 1/15 - 1/20 от цената на земята.

Лично според мен инвестицията в земя не е лошо решение дори и при вече високите и цени. Тази цена все още продължава да расте, отделно има някаква почти безрискова доходност. Отделно цената и може да нарастне.

Какво мислите вие?

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Да, земята е добра инвестиция, дори е най-добрата инвестиция от целият НИ сектор.
    В момента цените са намерили таван, както и рентите - основни фактори за това са цените на зърно продукцията по световните борси - тренда е за надолу, като няма наченки за промяна.
    Има дисбаланс и той е на страната на предлагането - това няма как да е в полза на цената за нагоре.
    Отделно чисто локално на наше нива, ние изравнихме субсидиите като на тези в ЕС - това беше един от двигателите на цените и рентите за нагоре.
    Отделно цените са надуха и спекулативно на някой места стил балона на НИ от 2008.
    Единствената стойност на този етап, която може да се добави - е да се окрупняват земи и след това да се комасират и да се инвестират средства в инфратруктура. За жалост това е като мираж за средният инвеститор в земя.
    Реално на места все още може да се извлече доходност от 1/15 за която говориш, но е рядко, което от друга страна си е и сигнал, че ще има корекция в цените.

3. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Според мен цените не падат, а все още продължават да се вдигат. Поне в районите които наблюдавам. Предлагането също не е много голямо. Има много хора които изкупуват земя на момента. Има страшно много парцели които не са разделени между наследниците и това ги прави непродаваеми. Тепърва ще се развива пазара на земя.

Интересно е как ще се отрази едно евентуално въвеждане на данък върху земеделската земя. Това според мен ще свали рязко цените. Тъй като много хора ще решат, че тези земи не са им нужни. Скоро обаче те пак биха се върнали до старите нива.

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Кой район наблюдаваш, защото аз наблюдавам цените в Добруджа и нейната периферия и ако преди се продаваха пакетни земи по няколко стотин декара, до няколко к на цени от 1500-2к сега са средно с по 300 по-ниски.

Хвърли поглед и тук:
    http://www.investor.bg/ikonomika-i-...ta-na-bylgarskoto-zemedelie-namaliava-237139/

Факт е, че надуха яко цените, но от няколко години цените земята и рентите са надолу - докато цените на зърно културите по света и у нас са ниски, както и цената на нефта, няма къде да ходят нашите земи. За да растат на горе ще трябва се вложи стойност, със спекула вече не става.

5. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    Темата ми е интересна, не съм компетентен за това само се записвам с това мнение.

6. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  7. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  8. adsinf2

adsinf2 Финансов стажант

Регистриран:
    30 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    1
    вече земята в Добруджа варира 2200 - 2600

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice