Икономика на споделянето-що е то?

Дискусия в 'Online' започната от TomHagen, 5 Май 2017.

1. TomHagen

TomHagen Финансов стажант

Регистриран:
    4 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    10
    Прочитайки тази статия си зададох редица въпроси и много бих се радвал да чуя различни мнения относно този вид бизнес.
    Дали подобен бизнес има някакви законови рамки тук в България? Според мен това съществува у нас от много време, но като сив сектор -отдаване на стаи под наем в куротните градове, превоз на хора и т.н. Ако не е уредено чрез нормативни актове, как например ще извършим споделено пътуване с трима души, ще им вземем пари (било то и само за гориво) без да им издадем платежен документ?
    Но нека нормативната рамка остане настрана. Аз лично не си представям масово хората да допуснат някой чуж да живее в свободната им стая например. Каква би била печалбата? На този въпрос аз си отговарям, че печалбата се състои в икономиите реализирани от използването на определени активи.
    Сигурно ще си задам още много въпроси, но най-вече ще ми бъде интересно да чуя мненията на колеги съфорумци.

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Икономика на споделянето е имало преди векове - верно в много по-малък спектър, но я имала и без регулации.
    Най-прост вариант е било навремето квартирите или далечното пътуване от т. А до т. Б.

Реално погледнато това си е най-обикновен доброволен акт между две до повече страни.
    Ако аз, Иван и Драган решим да отидем на риболов в язовир до селото на Иван, което на 100 км с колата на Драган, и спим при бабата и дядото на Иван, но пък няма да отидем с празни ръце да притесняваме възрастните хора и накупим ядене и пиене, а пък аз нося за всички въдици, такъми и т.н., и всичко това да кажем за 5 дни. Какво излиза - всеки използва чужд актив и всеки е доброволно разрешил това, като примерно всички сме решили да покрием общите разходи. Това е чиста форма на споделена икономика, без грам регулация!

Ние сме хора и нямаме нужда да има регулация между отношенията когато да кажем сме доброволно взели избор за задълженията ни - но държавата обича регулацията защото тя е в бизнесът на контролът и изземването от нас - та от тази гледна точка, регулацията се пита за кого е. Реално погледаното да вземем човек, който дава под AirBnB имот - той избира сам на КОГО доброволно да даде временен подслон, а потребителят може да се съгласи дали иска или не - отново Доброволно! Има рейтингова система, т.е. доверието е функция на кумулативните отношения на всички спрямо този хазяйн и потребител. Регулацията тук отново не виждам за проблемна на ниво отношения, на ниво застраховки и отместване на риск там е вече различно, но пак са отношения собственик и застраховател. Но реалността не е така и в момента държавата се меси навсякъде и вместо да помага, усложнява!

А пример за AirBnB, имам позната, която отдава жилището си във Варна през AirBnB и подобни услуги - като цяло е изключително доволна. Семейно се занимават с това като странична дейност и си докарва 2-3 пъти по-голяма доходност, ако примерно го отдава под наем за дълъг период от време.

Като цяло дори да си покриеш абсолютно всички разходи на "актива" + амортизацията и имаш нещо отгоре ... то ти от пасив го правиш актив и това е скритата сила на споделената икономика - другото е времето, което спестява и гъвкавостта, която дава.

3. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    С това изречение, мисля че удари в десятката. Ние като българи имаме много по-различен манталитет отколкото западно европейците, да речем. Неслучайно в България на хората им се набива в главите от малки - " трябва да си имаш твой апартамент/къща/дом". Закърмени с идеята, че видиш ли трябва да имаме нещо "наше" как тогава да очакваме да отдадем под наем 1/2, 1/3, 1/5 от него на някой???

А тук пък идваме на следващия любим момент в бъгларската действителност. Забогатяването на определени хора, които използват труда на шивачки във разни фирми за по 350лв. на месец. Големи икономии, ефективно използване на активи (хора).

Та като цяло аз не виждам този тип бизнес и икономика да стане нешо голямо у нас. Просто не виждам начин с това мислене и манталитет.

4. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
    Само давам пример със Швейцария - там е най-малкият процент от хора, които имат собствено жилище мисля, че бе около 44%, а БГ е най-висок за ЕС около 90% ...
    Колкото повече имаш твое в пасиви, толкова повече затворени пари имаш!

5. TomHagen

Регистриран:
    4 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    10
    Благодаря ви много @The Chairman и @MoneyMaker, за изчерпателните отговори! Тук в Българияи без друго голям бизнес трудно може да стане според мен, без необходимите сериозни контакти, с когото трябва... Не съм с ограничено мислене до малък и среден бизнес, но все пак, който иска да нагази в дълбоки води трябва да има не едно а 101 на ум.

6. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    За жалост голяма част от масата се е капсуловала и ограничила мисленото именно до малките и дребни неща.
    Във всеки голям град, в който има големи хранителни вериги, има и множество малки магазинчета за всичко, което може се намери под слънцето. После малките се сопват, че големите имали бизнес, а те нямали - въпросът, който трябва си зададат изобщо защо го правя този магазин. А тук изобщо не говоря за интернет, където над 90% от всичко което продават малките магазини го има и е дори по евтино. Но тук не е проблем на малки и големи, а на бизнес модели. В Щатите масово затварят Brick & Mortat магазини и тук си говорим не си говорим за малки retail бизнес, дори и гигантите като Wall-Mart, Target, WholeFoods и т.н. изпитват проблеми ... всичко се променя, и с дребно мислене не става.

Иначе всеки голям бизнес е бил нищожно малък в началото. Всеки голям бизнес, които го познаваме в началото е почнал с микросропична инвестиция на фона стойността на бизнесът, който е сега.
    Един голям бизнес е до визията, правилният план и фанатичното му следване. Прост пример Apple след като Джобс се връща - тегли кредит от Гейтс ликвидира абсолютно всички продуктови дивизии и целият ресурс е хвърлен към иновативните продукти - Ipod, Iphone и Ipad, макар че 3-тият е преди телефона. Всичко е част от визията на Джобс и от фалирала компания за 15 години става компанията с най-високата пазарна капитализация.

7. TomHagen

Регистриран:
    4 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    10
    Малко допълнение към темата, която отворих и най-вече за хората, които я следят и ги интересува. Преди около час имах лична среща с един от бейкърите на една от платформите за p2p финансиране. Според него бизнес моделът на подобни платформи като сайтове за споделено пътуване, отдаване на жилищни площи и прочие е да се печели от повишението на стойността на самата компания, като печалба от подобен вид платформа може да се очаква след около 6-7 години от стартирането.
    При p2p финансирането нещата седят по-разлино и там при различните компании може да има различен бизнес модел. Относно инвестицията- само създаването на подобна платформа струва 6-цифрена сума в евро. Нужен е екип от специалисти IT специалисти, финансити, специалисти по управление на риска и много добри маркетолози, защото това е онлайн маркетинг все пак. Надявам се, че изложеното е интересно за заинтересуваните съфорумци :)

8. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    @TomHagen, да има различни бизнес модели на споделената икономика - при p2p финансирането, инвестицията може веднага да почне да се избива с кеш флоу-а който се генерира. Не е нужно да се създаде огромна мрежа, че да се разпределят разходите за придобиване на единица клиент, и след това да се достигне Break even-a на бизнесът и от там да има продажба. Като цяло такива компании струват към днешна дата кеш флоу-а който ще генерира в бъдещето, както са ти казали 6-7 години, а може и още, но това е за вече големите или тотално иновативните, които нямат конкуренция все още. Винаги се оценяват тези старт ъпи спрямо стойността, която генерират в бъдещето.

Може да споделиш на този бейкър за нашият форум, мисля, че ще е доста добре някой експерт от споделената икономика да пише :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice