Имотен балон? Докога? Прогнози?

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от moneff, 23 Апр 2018.

1. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    29
    Лайкове:
    3

Имам интерес от закупуване на собствено жилище, но ме притеснява, че цените са изключително надути. Говоря за Пловдив в конкретния случай.
    Цени на тристайни панелни апартаменти за по 50000-60000+ евро.
    За мен това е абсурд просто.

В един от централните места на Пловдив гаражите вече са по 15000 евро! Пълен абсурд.

Въпроса ми е, докога мислите, че цените ще се катерят? В наблюдаваме с брокера ми, че има един застой на цените от около 2 месеца, но падане не се забелязва толкова, освен на имотите, които стоят вече по 5-6 месеца(някакви ужасни и скъпи имоти)..

Говорих с роднина, която живее в Холандия и ми каза, че и там има надути цени, и каза, че този 'балон' е глобален. Тя ми сподели, че прогнозите са за около 2 години и ще се 'спука'

Какво мислите вие? Ще има ли пукане на балона? На какво би се дължало това? И кога може да го очакваме?

2. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Ако брутаната доходност пак падне под 3-4% то ще се повтори сценария от 2008, т.е. след това трябва да има спад на цените :)

3. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    Всичко си има възходи и падения - ако погледнем историята ще видим, че тя се повтаря -> търпение

mcradys and Aleksandar Dyakov like this.
  4. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Колкото и да ми се иска, а и не само на мен, а и на всички, които са пропуснали да напазаруват на по-ниски цени, не очаквам никаква тенденция НИ, особено в София да понижат цените си. Да не забравяме, че тук продължават да търсят препитание едва ли не хора от цялата страна, променя се качеството и изпълнението на новите НИ, остават все по-малко и съответно все по-скъпи парцели подходящи за строителство и не на последно място, колкото и да бъда упрекван, че това не е така, доходите растат и се надявам това да продължи още поне мин. десетина години.

5. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Всеки цикъл си има начало и край. Началото на този бе даден след кризата от 2008. Нейният край, няма да дойде след ОЩЕ 10 години, а много по-скоро.

SpaceZeaLoT likes this.
  6. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Не си прав - при една финансова криза имотите могат се срутят и то жестоко - не забравяй, че банките все още не са се изчистили от лошите кредити от кризата от 2008, а новата вече идва с бързи темпове.

7. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Да, съгласен съм, че краят на този икономически цикъл доста приближава, но не очаквам цените на НИ при следващата криза да паднат под тези, които имаше при последното дъно през 2009-2010 г. Времето ще покаже кой е прав.

8. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Така като гледам всички тук сме доста добри теоретици и не ни остава нищо друго, освен да трупаме финансови активи и когато настъпи кризата да ги заменим за НИ. :)

nistust likes this.
  9. Ivan_Dimitrov

Ivan_Dimitrov Финансов стажант

Регистриран:
    30 Апр 2018
    Постове:
    22
    Лайкове:
    3
    Виж какво правят големите компании или просто какво прави чичко Бъфет - яко стой на кешовица и чака да дойде Видов ден, да пазари на килограми :D

moneff and Ангел like this.
  10. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Ние също претендираме, че се учим от големите. :)

11. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    29
    Лайкове:
    3
    Къде да видим какво прави Чичо Бъфет?
    Наистина ли не инвестира?

До колкото си спомням Ники щеше да пуска видео за кризата, която се задава, много желая да го изгледам това видео. Аз лично имам нужда от НИ час по-скоро и ще ми е много полезно да науча нещо ново.

Ангел likes this.
  12. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Много ясно, че инвестира дядо ти Уорън, просто го прави внимателно и след обстойно проучване, а не "на сляпо". Имаше някаква разлика между "нужда" и "необходимост" и не знам в твоя случай за кое точно от двете говориш. Проблемът е, че вече доста хора постоянно се оглеждат и ослушват за НИ и това е още една от причините цените им да са високи и да не очаквам понижение с повече от 5% от сегашните им нива в следващите 5-10 години, дори напротив, ако растат с по около 5% на година ще си бъде направо чудо.

13. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    И аз това видео чакам. @Nikolay Delchev кога ще го пускаш? :)

14. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Скоро, скоро. Знам, че много хора го чакат това видео вече, но все не ми остава време да го направя като хората (разбирай не 2-3 мин.) :)

toni90 likes this.
  15. SpaceZeaLoT

SpaceZeaLoT Финансов Аналитик

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    25
    Лайкове:
    12
    Цените със сигурност ще тръгнат надолу. По мое мнение до 2-3 години. Населението на България прогресивно намалява. Все повече хора емигрират, а раждаемостта всяка година е по - малка и по - малка.
    Дори всички да се местят в София, пак не могат да насмогнат на предлагането. Отделно, че имаше някаква статистика, че 30 % от имотите в София просто стоят празни. Не се ползват нито за живеене, нито за отдаване под наем.

16. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    За какво видео става дума?

17. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Не, че има нещо лошо в спора, но изказвам доста сериозни съмнения, че цените ще тръгнат надолу, с цялата относителност на това понятие. Колко надолу? 2-3% брои ли се или в случая говориш за 20-30%, а защо не и повече? И когато говорим за цени на НИ задължително трябва да уточним за какви имоти и къде говорим. България бих я разделил на София, следващите 3-4 града по населиние, т. е. Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе, други градове и в последната група оставам селата. За София изобщо не очаквам намаление, просто защото всички търсят имот тук, поради много причини. Дори и да има хора, които емигрират, има и такива, които се завръщат или поне си влагат парите в НИ тук. А за статистиката за празните имоти - не знам кой и от къде изчисли тези точно 30%, които се повтаряха по всички телевизии и вестници, но това, че са празни изобщо не означава, че тези имоти са на пазара. Доста собственици си държат жилищата само, за да има къде да се приберат, когато пътуват от тук или пък за отпуск, а и защото не им се занимава с това да ги обявяват за продажба, да ги изпразват от всичко, което имат като покъщнина и т. н. Всеки сам си решава и преценява какво да прави с жилището си, вкл. и да го държи необитаемо. И по-горе го бях писал - намаляват парцелите подходящи за ново строителство, това води до повишаване на цените им, а и самото строителство се променя, като се влагат все по-качествени и скъпи материали.

18. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Сметководител

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Ти нещо се шегуваш - как при 24% празни апаратаменти в София очакваш да има ръст нагоре?!?

19. Ангел

Ангел Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    3
    Така, така, по-горе първо беше писано, че 30% от жилищата са празни, сега вече ги докарахме до 24%, но никой не казва как и по какъв начин стигна до тези числа! И това, че са празни изобщо не означава, че те са на пазара, т. е. не са обявени за продажба, а просто както се казваше във всички репортажи по телевизията просто са с "тъмни прозорци".

20. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Сметководител

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Смятай какво ще стане като ги шитнат на пазара :D

Ангел likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice