Имотен балон? Докога? Прогнози?

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от moneff, 23 Апр 2018.

1. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Ще почна от зад на пред - принципно тази инфографика е показателна, че най-малкото не трябва да ти кофти, че живееш под наем ... докато си в режим на трупане на богатства:
    https://www.forumfinansi.com/threads/Наем-срещу-Собствен-дом.74/

А това със @Stoycho Nedev е по-скоро технически анализ и хипотетичен прочит на събитията. Тук е фундаменталната оценка:
    https://www.forumfinansi.com/threads/Как-се-намира-реалната-цена-на-недвижим-имот.37/

Трябва да кажа, че е добре да делим имотите на старо и ново и спрямо тяхната функционалност и локация - принципно има квартали, които яко се купуват...балонизират именно заради последните - едно е гледаш панелка на 30+ друго е тухла след 2010-та. Принципно за мен има доста надути локации и обратно такива, които може да се окажат ок .... но са много редки. В момента последната стойност и печалба е на страната на строителите и ако имаш възможност да вземеш добри условия там може да се оправи доходността. С други думи има още стойност в НИ, но трябва яка работа - не е като преди 8-9 години, когато купувачите диктуваха пазара.

2. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    82
    Лайкове:
    55
    Няма защо да се чувстваш зле, тези виждания не са само при теб и не са само тук: https://www.investor.bg/po-sveta/45...oga-niama-da-pritejavat-sobstven-imot-268863/

Животът под наем сам по себе си не е нещо лошо. Защитавам инвестирането в имоти, но само при положение, че човек е наистина запознат с имотния пазар. В масовия случай обаче е по-добре да се живее под наем, и това не е само тук така. Аз очаквам прословутият висок процент на собственост в Източна Европа все повече да се доближава до същия показател за западните икономики. Тоест все повече хора ще живеят под наем, особено в София.

3. hjers

hjers Финансов стажант

Регистриран:
    7 Сеп 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    1
    Или по-скоро според статията която си пуснал, където пише още в подзагладието:
    е по-точно да кажеш, че очакваш все повече хора да живеят на улицата буквално, особено в София.

4. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/13-ot-jilishtata-v-bylgariia--neobitaemi-269327/

JOJOBG likes this.
  5. Pavel _Valkov

Pavel _Valkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Окт 2018
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
  6. Hamilton

Hamilton Финансов Аналитик

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Друг въпрос- по каква методологика е изчислено това? Аз имам два апартамента, единия с наематели, в другия живея аз, те ако не са декларирали, че живеят там, а се водят в провинцията, моя втори дали не се води необитаем?

7. Dave Gahan

Dave Gahan Финансов Аналитик

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    33
    Лайкове:
    13
  8. JOJOBG

JOJOBG Сметководител

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    76
    Лайкове:
    23
    Е нали като си пуснал наематели, не си пуснал декларации към ютилити компаниите че не живее никой там за да ти начисляват ниските ставки. Те дали са се регистрирали в домовата книга? Ти дал ли си им разрешение да си направят временна адресна регистрация и т.н. Но си прав за методологията, не съм срещнал по актуалните информационни източници някой който да я разбира в детайли тази методология.
    Те БНБ от началото на годината ги предупреждават, мисля че 3-4 пъти вече. Малкото камъче за вярващите в продължението на покачването на цените със същите темпове, е че това са ретроспективни данни за минали тримесечия. Зимата ще е инетересна за наблюдаване, но не чак толкова колкото на пролет. До тогава вече трябва да има още факти и индикации на къде отиват нещата. За тези които им се четата хиляди страници словоизлеяния, другия инвеститорски форум има една напоена тема с мнения на експерти и "експерти".

9. Hamilton

Hamilton Финансов Аналитик

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Не съм пуснал, че не живее никой от там, но тази статистика от там ли е вадена?
    Мисля не са се регистрирали още в тази книга, а не искаха да си сменят адресната регистрация. Странно е, че се вадят такива статистики, а не е обяснено как е събирана информацията, как е обработвана, как се вадят изводите, какви са разликите между един малък град / село и големите градове и т.н. Виждам необитаеми жилища по София, обичам да се заглеждам, но поне в моите райони няма шанс да са 30%-35% необитаемите, просто няма шанс

10. Gigibin

Gigibin Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    5

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice