Инвестиране в акций - първи стъпки.

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от commuter17, 24 Юли 2018.

Тагове:
  1. commuter17

commuter17 Финансов стажант

Регистриран:
    23 Юли 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    3
    Здравейте, нов съм във форума и много се радвам че го намерих. Интересувам се от инвестиране и имам доста въпроси, силно се надявам това да е мястото на което мога да получа отговори.

По някои от въпросите ми съм намерил частични отговори из форума, но тези отговори или са непълни или не ги разбирам добре.

Интересувам се от инвестиране в акций, най-вече на американския пазар, чета и се информирам най-вече в интернет от всевъзможни статий, курсове, youtube клипове и т.н., но нямам представа как и с кого (като брокер или платформа) да започна. Има ли значение дали ще започна с брокери като Елана и Карол, или да си направя регистрация в някоя платформа като Trader.bg и да започвам? Каква е разликата и кое ще ми препоръчате? Искам да търгувам сам, а не брокер да търгува с парите ми, целта ми е сам да си вземам решенията.

Има ли трудности или тънкости които трябва да знам и биха ми помогнали при създаване на акаунт? Задавам този въпрос най-вече защото съм Българин, с българско гражданство и искам да търгувам от България, но както казах, на американската борса. Та трябва ли ми доларова сметка например, или мога да използвам сметка в лева?

Разполагам със начален капитал от 600 лв., като към него мога да си позволя да добавям между 200 и 400 лв всеки месец. Въпроса ми е да започна ли с тези пари или да изчакам месец-два, да станат поне 1000 лева и тогава да започна.

Отворен съм към критика и съвети от ваша страна, ако въпросите ми не са зададени правилно или смятате че правя нещо грешно или пропускам нещо, моля кажете го за да се поправя докато е време.

Благодаря предварително.

cvetanovv likes this.
  2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Здравей, добре дошъл при нас :)

Имаш ли изграден инвестиционен стил? Каква стратегия ще следваш? Изградил ли си инвестиционна култура и начин на мислене или те първа ще започваш?
    С 600 или 1-2к лева е много трудно да инвестираш на капиталовите пазари в САЩ и то просто защото комисионната ще ти е голяма в процентно изражение - ако си през Елана си говорим за 15 долара на сделка, а при Карол през Interactive Brokers, то трябва да си събереш първо 5к долара, алтернативно може директно през IB, но имаш 10 долара такса комисионна. Алтернативата е TDameritrade, но там комисионната е фиксирана от 6,95 долара, спрямо комисионните в IB 1 долар/2 долара, ако си през Карол.

Виждам, че си писал trader.bg, те предлагат CFD с акции, т.е. ти не купуваш акции, а реално правиш ценови залог към дадената акция + това CFD е базирано с ливъридж, а в дългосрочен план, ще плащаш не малък процент от доходността си за кредита.

За жалост с малки суми, никак не е препоръчително да се инвестира, просто защото транзакционите ти разходи ще са много големи в чисто процентно изражение.

commuter17 likes this.
  3. commuter17

Регистриран:
    23 Юли 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    3
    Ами за инвестиционна култура мисля че е рано да се говори в моя случай. Няма да съм Daytrader, тоест решил съм да купя акций на определена компания и да ги задържа за дълго време, като на около 6 месеца ще си попълвам портфейла ( тъй като няма смисъл всеки месец да го попълвам с 200-400 лв заради комисионните ще го правя като се натрупат по няколко К ) и ще си обновявам портфолиото.
    При всички положения е най-добре да изчакам още малко, да натрупам по-сериозен капитал явно, и ще използвам времето и за да се образовам малко повече по темата.
    П.С. Ако имате предложения за добра литература по въпроса моля споделяйте!!!

4. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Точно така дай си време, за да натрупаш пари и още знания - бих ти препоръчал моята фрее книга - http://aleksandardyakov.com/1000leva_capitalovi_pazari/

5. commuter17

Регистриран:
    23 Юли 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    3
    Благодаря, ще я прегледам!

Aleksandar Dyakov likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice