Инвестиране в CashLend - КешЛенд - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от JOJOBG, 22 Яну 2020.

1. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    4
    Някой ще каже ли как работи виртуалния портфейл? Има ли полза от активирането му, и мога ли по всяко време да си изтегля парите от него?

JOJOBG likes this.
  2. Венелин Тодоров

Венелин Тодоров Финансов стажант

Регистриран:
    28 Яну 2020
    Постове:
    7
    Лайкове:
    9
    Виртуалният портфейл се захранва по банков път. Има смисъл от ползването му, защото позволява моментална инвестиция. Банковите преводи са по-бавни и в най-добрият случай ще се случат за минути. Парите от виртуалният портфейл могат да бъдат теглени по всяко време, но могат да бъдат получени по банковата сметка само в работни дни

3. Венелин Тодоров

Регистриран:
    28 Яну 2020
    Постове:
    7
    Лайкове:
    9
    И друг път съм се срещал с потенциални инвеститори, старая се да информирам всеки заинтересуван от темата.

1. Бизнес модела на Cashlend e прост: свързва оригинатори и инвеститори, платформата печели комисионна от оригинаторите.

2. Детайлите по процесите на инвестиране ще ги уточним като се видим.

3. Финансирането на двата оригинитора е собствени средства.

4. Вземанията на инвеститорите са гарантирани с buy back гаранция, според общите условия и договорите за цесия. Имате достъп до платформата, можете да ги видите.

Като говорим за среща, на 18.02.2020 ще се срещаме в "Дивака" на Христо Белчев 16 от 18:15, с хора с интереси в инвестирането, ще се радвам да се видим там.

JOJOBG likes this.
  4. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
    Имаме сделка, ще съм на мястото и срещата :)
    И пак само да уточня, че въпросите са ми базирани на разгледани документи и дали правилно съм ги прочел и разбрал.

Last edited: 14 Фев 2020
  5. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    4

6. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    4
    А може ли плащанията по вноските от оригинаторите да се насочват във виртуалния портфейл, вместо по банков път? Мисля не видях такава опция?

JOJOBG likes this.
  7. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
    Благодаря за поканата @Венелин Тодоров. След разговор по темата са потвърдени правилните четения за договора за цесия.
    Част от точките дискутирани по-рано в темата са в процес на промяна спрямо появата на новия оригинатор.
    Но не мисля че е коректно да се обсъждат неща които още не са факт.
    Към сегашен момент:
    -Това е П2Б система според мнението на средно голям инвеститор в системата според разговора.
    -Обемите които се въртят отговарят на данните от сайта.
    -Не се очаква промяна в модела закупуване на цяла цесия.
    -Интересите и амбициите на ръководството в дългосрочен план, са в унисон с установения бизнес модел на платформата към дадения момент.
    -Присъстващите инвеститори споделяха добри впечатления спрямо предлаганите условия.До тук всичко е точно. Запознах се с инвеститор номер 6 :) и чух неговото мнение и впечатления.
    На който го устройва модела,има нужните пари и би инвестирал по начина който предлага платформата, преценил си е риска.Експериментирайте.
    -

8. Венелин Тодоров

Регистриран:
    28 Яну 2020
    Постове:
    7
    Лайкове:
    9
    Да, плащанията по вноски могат да се насочват към виртуалната сметка.
    Има отметка в Профил - "Желая да получавам плащанията по виртуална сметка".
    Когато е активирана, плащанията към инвеститор не отиват към банковата сметка, а към виртуалната.
    Опцията може да бъде променяна всеки ден в зависимост от това дали инвеститорът има нужда от средства в банковата сметка или във виртуалната.

9. Венелин Тодоров

Регистриран:
    28 Яну 2020
    Постове:
    7
    Лайкове:
    9
    @JOJOBG Удоволстивето беше мое :)

- Според цитираният средно голям инвеститор вероятно е P2B, според мен е P2P. И е така поради спецификите на българското законодателство, според което кредита трябва да бъде отпуснат от небанкова финансова институция преди да е възможно да бъде цедиран към инвеститор.

- Към момента не виждам смисъл в разделянето на цесията, но е възможно в даден момент да го направим. Обмисляме създаването на Автоинвест и въпросите, които възникват са: Какво трябва да реши системата, ако има двама или повече желаещи за 1 кредит. Може би най-логично би било кредита да бъде разделен между желаещите инвеститори и в този смисъл вероятно ще се наложи да предвидим купуване на части от кредит.

- А промени винаги са възможни, засега функционираме като marketplace, но платформата беше създадена с цел да бъде онлайн кредитор по подобие на Klear, за subprime сегмента от пазара, за съжаление към момента това не е възможно, тъй като изисква големи ресурси. Не е изключено в даден момент в бъдеще това да се случи.
    В даден момент си писах и с инвеститори в настоящата ви компания с предложение платформата да бъде ползвана от небанковите институции, които ползват вашите продукти, което има потенциал да я нареди сред най-големите платформи в света, но нямаше интерес от тяхна страна.

JOJOBG likes this.
  10. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
    Като цяло платформата има потенциал.За експеримента бих преглътнал някои положения от бизнес модела.Но уви както и разговаряхме на месечната сбирка, с моя начин/стратегия за инвестиране в П2П/П2Б системи за КешЛенд ще ми трябват, примерни сметки: средна цена на цесия 400 лв, минимално ниво на диверсификация 150 = 60 000 лв. Много ми се иска да разполагам с толкова активи, че заделения процент за високо рискови начинания да покрива нужната сума, уви все още не сме там ;). А и от чутото останах с впечатление, че на този етап не се търси:
    1.Бумо образно разширяване на платформата.
    2.Не е точно малкия инвеститор таргет групата клиенти. (обемите и балансите на някои акаунти ме накараха да се чувствам не на място на масата)
    3.Всичко което бих генерализирал като семантика и няма смисъл да се задълбава на този етап в детайлите.
    Работя по въпроса да мога да си позволя да съм с активен акаунт при теб. Но дотогава ще следя развитието на платформата и ще си обеменяме размисли и идеи по сбирките когато се засечем.

11. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
  12. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
    @Martin Vlaev Ам колега сподели как е ситуацията в КешЛенд, не съм активен там и нямам поглед какво се случва има ли инвеститори които продават, вторичния работи ли, пари дават ли ;) На базата на забавата което наблюдавам по другите платформи ми стана любопитно.

13. Gena80

Gena80 Финансов стажант

Регистриран:
    5 Юни 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    2
    Хайде и мойте 3 стотинки по темата. Нямам ясен спомен кога си направих регистрацията в платформата, сигурно е около преди година, но поради добре изтъкнатите по горе причини не я финализирах и не инвестирах. До края на юли миналата година, когато на тези прословути сбирки, по случайност собственикът на igold.bg,/ който ме интересуваше/ беше седнал на масата близо до Венелин и Симеон Андонов . И понеже аз в акции нямам достатъчно акъл да инвестирам, единственото смислено за което можехме да говорим /извън златото/ беше Р2Р. И, разбира се, както всички останали станах със съвсем различни нагласи след срещата. Започнах със съвсем малки суми /за платформата/ и кратки срокове. Когато тези суми се върнаха обратно след 3-4 месеца, влязох с 5к лева. Когато избухна ковид-а, през март, пуснах заявка за теглене от абсолютно всички платформи които бях инвестирал /без една в която съм до ушите, миноритарен дял, петцифрена сума и тн - тя е друга ракия/. За моя изненада, Кешленд, не само реагира като една от най бързите платформи, но бе единствената която изпълни заявките на 100% не към виртуалния портфейл а направо към банковия акаунт. Писах за това на Венелин и той ми отговори, че за тях искането за продаване на закупените цесии означава автоматично изтегляне на инвестицията от платформата и нейното кеширане, съответно това са и направили по възможно най-бързият и удобен за мен/клиента/ начин. Другото което ми направи изключително приятно впечатление е че Симеон Андонов на два пъти през последните няколко седмици на извънредно положение в България, пусна подробни ъпдейти буквално какво се случва в офисите, какви промени са направили за да се съобразят с мерките физически вътре в офисите или спрямо подбора на клиентите, промоциите за да задържат cashflow-a и тн. Това дава 'когнитивна' представа че се опитват да се пригодят към промените, а не просто да оцелеят като се скрият в пясъка докато отмине бурята /защото за мен тя няма да отмине изцяло/ Като резултат на тази обратна връзка, тази седмица отново реших да вляза обратно с малко цесии. За сравнение другия стартъп в който седя - AxiaFunder, нямаха никакво извънредно съобщение за ковид, само при едно от събщенията им за конкретен случай, вмъкнаха едно изречение че поради естеството им на работа, нямат особени промени и всичко си върви почти както преди но с мерките за социална дистанция. Буквално. То може и да е вярно,ама прави впечатление като отношение, баси.
    В обобщение мога да посоча че и на мен това ми прилича повече Р2В, повече от Р2Р. Реално ти финансираш фирма/и с бързи кредите и разчиташ на професионализма и добрата воля на екипите че ще се справят и ще управляват парите ти качествено. Няма голям смисъл от диверсификация на заемите - всичко е гарантирано докато платформата/бизнес модела върви. Или всичко или нищо - по отношение на вложените пари. Да, вярно е, че имат и много неща за изглаждане. Те преминават от етапа когато една малка фирма на приятелски начала кандидатсва за позиция на институция. Това в организационен план е свързано с излизане от формулата ''човекът оркестър който върти всичко'' и замяната му с множество анонимни, мотивирани и качествени служители. Дали ще успеят - бъдещето ще покаже. Но така или иначе имат най висока гарантирана възвращаемост, подхождат разумно /имаха достатъчно резерви при първата вълна/, стараят се да угодят на БЪЛГАРСКИ клиенти - нещо което е загубена кауза, ама все пак Венелин се опитва. /Да видим до кога ще му издържат нервите ;) / НО това е положението - това е стартъп който към днешна дата определено се стараят нещата да бъдат добре и за инвеститорите, и за тях. Пак ще повторя - лично за мен тaргетгрупата и това че са практически единствен оригинатор е рисково но затова и възвращемостта е може би над 30% на година /сравнено с 6-7-8 Xirr на Klear напр/. Процента излиза по висок от официално обявения на сайта им, защото за разлика от почти всички други платформи в които участвам, те връщат на вноски не само лихвата /да кажем 20лв/ но и част от главницата /да кажем 250 лв/. Тези пари /270 лв/ ти можеш в същият ден да инвестираш в нов кредит и така завърташ нов кръг много по бързо. Дали си заслужава при настоящите пазарни условия да се инвестира в старъп с бързи кредити е въпрос на който всеки сам си отговаря. Винаги има риск и печалба, страх и алчност ;) Късмет, мислете сами и диверсифицирайте :)

jkminkov and JOJOBG like this.
  14. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    394
    Лайкове:
    251
    Ако му удариш една редакция да оправиш малко форматирането. Златен! Много благодаря за личното мнение и обективното ревю.
    С удоволствие, ако преджапат КВ периода. Ако подобрят това което мен лично ме спира. Нямам против да споделя риск с тях за опредена част от моето портфолио.
    В момента съм твърде малка риба за основната таргет група ;) Па много ми се искаше и в 3-тата БГ платформа да съм с екпозиция. Ма аз съм търпелив. А както каза Венелин прави много добро впечатление лице в лице. Уви нямам удоволствието да познавам Симеон, засега ;)

15. Milms

Milms Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2020
    Постове:
    2
    Лайкове:
    0
    Здравейте. Аз се интересувам самата платформа отпуска ли кредити ? Има място за кандидатстване, съответно като се кандидатства на какъв принцип се отпуска кредит и до колко време се получава становище?

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice