Инвестиране в Kviku

Дискусия в 'P2P Lending' започната от jkminkov, 15 Сеп 2020.

1. jkminkov

jkminkov Финансов стажант

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    24
    Лайкове:
    11
    https://kviku.ru стартира дейност като финтеч банка през 2013 година, предлага виртуални кредитни карти и ПОС плащания под формата на микро-кредити(POS-lending) за различни стоки и услуги, дейността се разширява и до традиционно кредитиране на вноски за вече познати клиенти. Лихвените проценти по финтеч дейността са доста прилични, като за територията на Русия са до 30% ГПР с вноски на две седмици, основно около 22% по данни от Минтос. Дейността на групата е изцяло онлайн, с малък брой заети служители - 50, дейност се развива в Русия, Испания, Полша, Казахстан, Украйна, Филипините, има план за експанзия в Индия и Индонезия, дейността е печеливша, по данни на explorep2p печалбите за последните три години са 0.9, 0.6, 0.1 милиона евро, резултат съизмерим с Cashcredit, ESTO, Novaloans...

Средния лихвен процент, предлаган в други платформи: в евро: 9/10-11-13%(според броя месеци) в Минтос и 22%(в рубли); 12,83 в Юво, Бондстер и Вивентор - 13.1%, в "тяхната" си платформа: от 10% до 15%, по мои наблюдения винаги има налични кредити по 13%, т.е. под това няма смисъл да се слагат филтрите за автоматично инвестиране по-ниско. За малко повече от месец веднъж ми се случи налични малко над 34 евро да не ги инвестира на 14%, което стана на следващият ден.

Платформата за инвестиция е отделна компания и е базирана в Кипър, могат да инвестират пълнолетни лица и фирми, приемат СЕПА трансфери, Wire EUR/USD(ще ги конвертират в евро) трансфери, има ограничение до 10 000 евро на трансфер, като минималната сума е 50 евро, същата е и при теглене. След първоначално зареждане на сметката ми се появи и online card payment, т.е. виртуален ПОС терминал, няма го описан във FAQ, според съпорта не удържат такси за такова плащане, т.е. според тарифата на картата ви е, но тегленията са винаги към банкова сметка!

Държави, в които може да се инвестира - Испания, Полша, Казахстан, Украйна, Филипините, от списъка става ясно, че се инвестира в "традиционните" необезпечени кредити, а не във финтеч ПОС микро-кредитирането, сроковете на кредитите са 60 или 90 дни(в слайдерите има стойности 0 до 90 дни, но не съм видял под 60 за сега), като се плащат по два пъти в месеца, обещават обратно изкупуване след 30-тият ден/след две пропуснати вноски, вторичен пазар няма, т.е. може да се излезе от инвестиция за два или три месеца в случай на забавени вноски по 60 дневните кредити.

Рискове, стандартните, приложими за p2p lending бизнес модела, като тук може да добавя, че това е платформа на ЕДИН ориджинатор, т.е. ако той глътне вода, минавате през "филмите" за ликвидация и връщане на 10 до 25% от инвестицията за 3 години, в най-оптимистичния случай.
    Защо съм инвестирал 2000 евро, в Минтос имам почти 20К, там обаче са повече ориджинаторите, да кажем че има 20(15+5), а в други 10 изобщо не инвестирам или се опитвам да излеза без да продавам, 5 които имат твърде ниски лихви и/или периода е над 12 месеца, в 15 имам инвестирано, Kviku е един от тях, затова там вече не инвестирам в тях, освен ако не са процентите повече от 15, но такива има само на вторичния пазар.

Плюс на платформата е 99% пасивен доход(за любителите на Минтос, като мен всъщност е минус, няма ръчно инвестиране, няма вторичен пазар), само се нагласят автоинвест портфейла, препоръчвам да е само един, при мен се насъбраха 3 заради несработване, което съпорта отстрани в рамките на деня, сега 2-та ги преливам към най-големия. Като се прави автоинвеста има една особеност, през слайдера на баланс се "зарежда" портфолиото от парите по сметката - дърпате в дясно на макс, ако трябва да се тегли по същият начин се смъкват - слайдера на баланс на ляво. За да има за теглене трябва да се спрян автоинвеста! Друг плюс е че няма pending payments, засичал съм ги в Минтос - макс. 6 дни!

Настройките са ми реинвестиране, от 1 до 350 инвестиция в един заем, лихвен процент 15-15, период на заемите 0-90, т.е. гоня 15-те процента, ако има неинвестирана сума дърпам слайдера на 14-15 в реално време се показват колко са наличните кредити по зададените критерии, а след 10-15 минути пак го връщам в начално състояние, обикновено минава малко повече време докато сработи купуването. Основният пазар се вижда и без да сте логнати, но трябва да се поиграе с избор на държава и/или сума за да се види дали наистина има 15%-тови кредити днес, по-добре да се види през логнат профил, става по-бързо.

XIRR за 30 дни ми излиза 12,87% заради просрочените кредити и един ден cashdrag с 34 евро, все още нямам buy-back, просрочените са с платена първа вноска, а посоченото в начислени, но неплатени лихви е по-малко от очакваното и не прави XIRR 14.09% или е грешно изчислението, или има някакъв неупоменат гратисен период за закъснелите плащания.

"Бонуси", платформата предлага бонус sign-up* 20 евро при инвестирани в кредити минимум 100 евро, същият ден го дава, ситният текст казва, че бонуса всъщност е ~2.8 евро(оптимистичен вариант 3, песимистичен 2.6) на годишна база, защото този бонус не може да се тегли, носи само лихви, не ви изкривява и XIRR сметките, просто го добавяте към първоначалната инвестирана сума.

* - https://kviku.finance/en/sign-up-bonus?utm_source=u258

реф. бонуса ми е 1% от инвестираната ви сума

има още един допълнителен бонус, той е за "лоялни" инвеститори, ако имате повече от 1000 евро инвестирани след втория месец ще ви плащат допълнително по 1% повече лихва, ако довнасяте съответно ще се плаща бонуса на довнесеното след 2 месеца.

Прикачени файлове:

• kviku1.jpg
      kviku1.jpg
      Размер:
      133.5 KB
      Преглеждания:
      8
    • kviku2.jpg
      kviku2.jpg
      Размер:
      69.3 KB
      Преглеждания:
      9
    • kviku3.jpg
      kviku3.jpg
      Размер:
      78.6 KB
      Преглеждания:
      7
    • kviku4.jpg
      kviku4.jpg
      Размер:
      94.8 KB
      Преглеждания:
      6
    Last edited: 11 Окт 2020
    Gigibin and JOJOBG like this.
  2. jkminkov

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    24
    Лайкове:
    11
    След два дни мъдрене съпорта изплю камъчето - на забавените плащания не се начислява лихва, което ме накара за променя настройките да изпускат 60 дневните заеми защото 29 дни нищо при 60 дни заем е по-голяма загуба от 29 дни при 90 дни заем.

3. Vadim Vladimirov

Vadim Vladimirov Финансов стажант

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    12
    Лайкове:
    2
    Те плащат лихва и за закъснението, ако то е повече от 30 дни!

4. jkminkov

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    24
    Лайкове:
    11
    Плащат* само ако е buy-back, ако има две поредни просрочени вноски, ако клиента си плаща, но се бави може да си "разтегли" плащанията с до 29 дни, за което няма лихви - има гратис, това е от гледна точка на инвеститора, сигурно го дерат с наказателни лихви, но ние няма да ги получим.

* - това го забелязах когато изведнъж начислените лихви намаляха, а съответно получените лихви не се увеличиха с намалението, и оттам вместо XIRR 14,09% каквото ми беше за първоначално закупените кредити днес съм на 12,99%

5. jkminkov

Регистриран:
    19 Май 2020
    Постове:
    24
    Лайкове:
    11
    Продължителност на инвестиция 1 месец и 20 дни, допълнителни инвестиции няма.
    XIRR 14,31%(предполагаем), 12,47%(получен).

Видно от прикачената снимка #6 реално buy-back-а не съкръщава времето на инвестицията, т.е. тя си остава 60/90 дни, от 3 седмици има достатъчно 15%-тови заеми, намалих тавана на дял в един заем до 15 евро.

edit: забравих да добавя explorerp2p вдигна рейтинга на Kviku от 44 на 53

Прикачени файлове:

• Kviku6.jpg
      Kviku6.jpg
      Размер:
      193.3 KB
      Преглеждания:
      5
    • Kviku5.jpg
      Kviku5.jpg
      Размер:
      106.5 KB
      Преглеждания:
      4
    Last edited: 1 Окт 2020
    JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice