Инвестиционно сребро и злато от България

Дискусия в 'Благородни метали' започната от Hristo Mitkov, 3 Апр 2020.

1. Hristo Mitkov

Hristo Mitkov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Мар 2020
    Постове:
    5
    Лайкове:
    5
    Здравейте,
    стартирам темата за да съберем мнения и (надявам се) уместни коментари по следните въпроси:
    Кой би купил от местно дружество?
    Какви са плюсовете и минусите?
    Има ли хора, които са купували/продавали от български доставчици?

В тази връзка се натъкнах на обяви за продажба на инвестиоционно сребро от КЦМ АД (Пловдив). Обявата е публикувана на 20 март 2020г и гласи:

"Ние предлагаме най-високото качество сребърни кюлчета с проба 999.9, произведени от КЦМ АД. Доставяме всяко едно кюлче с индивидуален сертификат за произход и фактура.

Предлагаме следните грамажи кюлчета:
    50 гр.- 80 лева
    100 гр. - 140 лева
    500 гр. - 700 лева
    1000 гр. - 1300 лева"
    *Всички посочени цени са крайни, с включено ДДС.

ПРОМОЦИЯ:
    10 броя кюлчета от 50 грама - на цена 75лв. с ДДС за брой
    20 броя кюлчета от 50 грама - на цена 65 лв. с ДДС за брой
    5 броя кюлчета от 100 грама - на цена 140 лв. с ДДС за брой
    10 броя кюлчета от 100 грама- на цена 130 лв. с ДДС за брой"

Предварително ви благодаря.

Прикачени файлове:

2. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Одитор

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    214
    Лайкове:
    71
    Това скрита реклама на КЦМ ли е?
    Моят проблем е, че не купувам ликвидно кюлче, т.е. трудно мога да оценя какво купувам и още по-трудно да го продам.

@silverbug мнение имаш ли?

3. Hristo Mitkov

Hristo Mitkov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Мар 2020
    Постове:
    5
    Лайкове:
    5
    Не е скрита реклама... Моята дейност е много далеч от металите :)
    Странно е, че до момента никой не е писал за местния пазар. От няколко седмици следя активността във форума е оставам с впечатлението, че тази общност е изключително малка и особено чувствителна към търговците. :) КЦМ ли са единствените?

4. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Аз бих се включил с въпрос - тия кюлчета кой ще ги изкупува ако реша утре да се отърва от тях?
    За сребърни монетки, особено колекционерски, пазар все още има, но за кюлчета от БГ не знам

5. oberst

oberst Сметководител

Регистриран:
    8 Окт 2019
    Постове:
    60
    Лайкове:
    38
    И от мен един въпрос - с ДДСто какво правим? Това автоматично значи, че единственият купувач може да е юридическо лице, регистрирано по ЗДДС, иначе е пълен кретенизъм. Среброто в ЕС не е инвестиционен актив, а най-обикновен материал, наравно с алуминия, медта и т.н. С това ДДС е много вероятно да се излиза на възстановяване, което потенциано значи и проверки по ДДС, т.е. още излишни разправии.

Въпросното сребро е за промишлено или ювелирно приложение, затова се продава от КЦМ, а не от някой монетен двор.

Hristo Mitkov likes this.
  6. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Потеже Практическия експеримент с покупка на злато беше затворен, ще обобщя моите изводи:

1) Злато се купува в спокойни времена, не в несигурни като сегашното или като H2 на 2019г.
    2) Всичко под 1oz е силно надценено спрямо борса и влиза в графа подаръчни и маркетинг артикули. Следва, че за дребни покупки не е нужно да се купува "инвестиционно" злато. Дори материала е по-изгоден и ликвиден.
    3) Цената му ще продължава да расте което ще го прави все по-недостъпно за дребни вложители.

Тъй като пазара в БГ е супер изкривен (най-вече от дилърите), се насочвам към сребро, но от чужбина. Рисковете и цените за доставка отвън вече се оправдават на фона на условията тук.

Предимства на среброто:
    - по-голям потенциал за растеж
    - почти никаква волатилност
    - по-добра ликвидност
    Недостатъци:
    - по-широк спред
    - по-голям обем/място за съхранение

Някой нещо да добави? Имате ли опит с естонските сайтове, мнения, препоръки?

7. silverbug

silverbug Финансов стажант

Регистриран:
    30 Мар 2020
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5

Ако случайно не си го гледал. Цялата лекция е добре да се изгледа(повече е наблегнато на златото), стара е, но актуална.
    Личното ми мнение, е че ако го разглеждаш като инвестиция, трябва да е с нагласа за дългосрочна и по-скоро спекулативна.
    Това по-скоро към минусите. Ликвидност в САЩ - да, тук - не. Волатилността всъщност е голяма, примерно сега само последните 2 месеца имаме първо -30%, после +25%.

Last edited: 28 Апр 2020
  8. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Добър анализ, не го бях гледал, благодаря!
    Прав си за волатилността, аз имах предвид че колебанията не са толкова чести като при златото. Но затова пък скача и пада с много както даде пример +-20-30%.
    А за ликвидността защо тук не?
    Популярните монетки се изкупуват във всички ченчове.

9. silverbug

Регистриран:
    30 Мар 2020
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Проблема не е, че няма на кой да продадеш, а че ще е на кофти цена.

10. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Цената на изкупуване навсякъде е борсова, ако продаваш на кофти цена значи си купил скъпо ;)

11. silverbug

Регистриран:
    30 Мар 2020
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Ако утре сутрин някой "инвестирал" в метали му се наложи да кешира едни 10к в лева, не знам дали ако има 3х1oz(1х100гр кюлче) златни филхармонии няма да се справи по-бързо от някой с 370х1oz(9х1кг кюлчета) сребърни филхармонии. Особено както тавекс не работи в момента.

ПП: Аз ще продължавам да си трупам сребро, даже и купено от България. Само да се нормализира пазара. Да не остана грешно разбран, че нещо хейтя среброто :D

mr. smart saving likes this.
  12. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Според историята, среброто гони златото с малко изоставане, затова виждам в момента потенциал. Проблема е, че в БГ втора ръка предлагат масово драскани монети(материал), а за новите дилърите щавят с бесни надценки. Ей в тва се оглеждам сега : www.europeanmint.com/2019-1oz-uk-silver-valiant-coin/
    Малко по-скъпа е, но в капсули. При поръчка на 10бр. излиза 50лв/брой с доставката. Имаш ли такива?

13. oberst

oberst Сметководител

Регистриран:
    8 Окт 2019
    Постове:
    60
    Лайкове:
    38
    Възникна ми една хипотеза - тези златните дивотии и някои от сребърните са законно платежно средство с номинална стойност каквото е ударила щампата. Как стои въпросът ако някой "екцентрик" реши да ми плати 5000 евро в брой с тези филхармонии по номинал? После спокойно мога да ги продам по пазарна цена, а разликата ми се явява изпрана и изгладена, така като гледам. Вярно че НАП на такова нещо ще има да се пулят, но въпросът е законът какво казва, а в случая май - нищо лошо. Изобщо, какъв е този парадокс с тези неща, при които номиналната и реалната стойност нямат нищо общо и то в същата валута, а не да кажеш, че са магураджииски истории?

14. oberst

oberst Сметководител

Регистриран:
    8 Окт 2019
    Постове:
    60
    Лайкове:
    38
    Тези естонци ги знам отдавна, но нямам практически опит, обаче схемата им е legit. Имам познати пробвали и спедиторът доставя. Въпросът е от гледна точка на управление на риска и оптимизиране на банковите и транспортните разходи какво е оптималното количество. Така като гледам, или 4,5 кг нето, или 9 кг.

15. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Изглежда по повечето сайтове евтиното сребро изчезна, и ликвидни монети и материал са вече на presale с 4 до 8 седмици срок на доставка. Аз си поръчах в последния момент едни 10 озита за целта на експеримента, сега ще видим кога ще дойдат. Платих през революта, без банкови такси и на сгоден курс еврото.

16. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Експеримента "Покупка на сребро без ДДС от Естония" - успешен! Вчера си получих пратката, на 8 ден от плащането я шипнаха, на 10 ден бе тук, прилежно опакована и с ваучер за 5 евро.

Мисля следващия експеримент да е поръчка на златна Филхармония от Австрийския монетен двор, на цена 3% над борса. Ще изчакам обаче борсата да падне, че много скочи напоследък :)

silverbug and JOJOBG like this.
  17. oberst

oberst Сметководител

Регистриран:
    8 Окт 2019
    Постове:
    60
    Лайкове:
    38
    Както се казва в наше село - pics or it didn't happen. Естонците какъв разходооправдателен документ дадоха?

Това с Мюнце Остърайх като гледам разликите в цените, направо човек да го съчетае с командировка до Виена и да си ги сложи в джоба директно...

18. silverbug

Регистриран:
    30 Мар 2020
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    И какво взе всъщност, че линка води към главната страница.

19. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Естонците изпратиха фактура - invoice още при получаване на плащането. Сега разписвам опита в един пост, ще сложа и някоя друга снимка :)

Каква разлика си забелязъл в цените на Мюнцето? Логистиката и застраховката мисля и от там ще да е към 25-30 евра.

20. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    153
    Лайкове:
    41
    Взех си British Silver Valiant 10х1oz. Линка води към категорията, защото вече са ги изчерпали.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice