Инвестиция в Договорен Фонд

Дискусия в 'Други' започната от d0niy, 17 Яну 2019.

1. d0niy

d0niy Финансов стажант

Регистриран:
    29 Ное 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    0
    Здравейте, от скоро започнах да се интересувам от възможни начини за краткосрочна инвестиция ( времеви хоризонт до една година), понеже след този период парите ще са ми необходими. Прочетох известно количество информация по темата, но все още не бих твърдял, че съм достатъчно запознат с какъвто и да е вид инвестиция.
    По въпроса - фактора, който лично за мен е от най - голямо значение е ликвидността и след това доходността ( не се стремя да реализирам удара на живота си, но 3 до 4% биха били повече от добре дошли). След като прегледах няколко от взаимните фондове, попаднах на този лично за мен интересен вариант и реших да се допитам до Вас.

https://www.expat.bg/bg/funds/ExpatEmergingMarketsEquities

Това, което привлече вниманието ми тук е, че към момента дяловете са на доста ниска емисионна стойност, мисля че имат потенциал за покачване, и това което беше най - важно за мен - ликвидността е гарантирана.
    Мислил съм също и да варианта P2P Lending към Klear, но мисля, че е доста по - ангажиращо от към избор на подходящи кредити, а и ликвидността е малко по - трудна.

П.С. Далеч съм от науката за маркетинг и не правя темата с цел реклама на каквото и да било, просто търся мнение, а и всяка критика също е добре дошла! Благодаря предварително! :)

2. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    129
    Лайкове:
    103
    С какъв срок ще разполагаш да ликвидираш инвестицията? Може ли да се ликвидира поетапно, или парите ти трябват наведнъж?

Взаимен фонд с акции от развиващи се пазари не е подходящ избор в твоя случай, тъй като волатилността е доста висока, а и комисионните на този фонд са доста тлъсти. Аз бих заложил на изключително краткосрочни P2P кредити през iuvo. Друг вариант е ДЦК, но в момента това не е особено привлекателна инвестиция.

Също така помисли дали си струва изобщо да инвестираш тези пари. Макар и понякога да забравяме, инвестирането носи своите рискове. В зависимост от ситуацията ти може да се окаже, че е по-добре да не поемаш излишни такива.

JOJOBG likes this.
  3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    411
    Лайкове:
    169
    Готини такси има този фонд:

Защо просто не купиш ETF на развиващи се пазари и ще постигнеш по-добра доходност от този фонд, при по-ниски такси?

JOJOBG likes this.
  4. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    129
    Лайкове:
    103

При хоризонт от само една година акции от развиващи се пазари е по-скоро неподходящ избор, независимо дали през взаимни фондове или ETF-и. Като нищо може да се окаже с 20% по-малко пари след година. :)

Иначе да, този фонд е с потресаващи комисионни и замяната му с ETF би било подходящо действие при един хоризонт от поне 10-15 години.

JOJOBG likes this.
  5. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    272
    Лайкове:
    44
    На какво основание са толкова големи таксите, че и такса 10% представяне?

6. d0niy

d0niy Финансов стажант

Регистриран:
    29 Ное 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    0
    Да, не бях обърнал внимание на таксите. Причината да избера този фонд пред това сам да купя ETF, е че нямам никакъв опит в "дисциплината" и предпочитам да се доверя на хора, които знаят какво правят. А поне аз си мислих, че може и да се окаже добра опция понеже доколкото виждам от представянето на фонда за миналата година, спада започва от началото на Септември, като преди това цената на дял държи цена около 800 лв., което си е разлика от 100 лв. на дял, а основания за покачване в цената ми даде ето тази статия, както и няколко други :
    http://www.infostock.bg/infostock/c...ez-2019-g-spored-ekspertite-na-morgan-stanley

7. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    212
    Лайкове:
    156
    Ако толкова искаш да експериментираш с парите си, разгледай фондове в стоки и суровини. Но ЕТФ пасивен е най-доброто решение според голяма група хора.
    Жалко, че едно светило си замина тази седмица. Ама това е за друга тема.

8. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    129
    Лайкове:
    103
    Вече виждам наченки за допускане на сериозна грешка, затова пак ще се включа. Не се опитвай да спекулираш, това е много опасно за един начинаещ. Не се захласвай по краткосрочни прогнози, пък било то и на "експерти". Не се заблуждавай, че пазарите са лесно прогнозируеми в краткосрочен план, защото може сериозно да изпатиш. Да купиш дял от фонд с акции за една година е лотария. Ако си хазартна личност, може да си пробваш късмета, но подозирам, че по-скоро търсиш нискорискова инвестиция - акциите не са такава при хоризонт от година, още по-малко пък акциите на развиващи се пазари.

JOJOBG likes this.
  9. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    212
    Лайкове:
    156
    Абе никой ли не гледа Стойчовия канал в тубата? Като толкова искате високо рискови високо скоростни финансови потоци за под и до 1г. ходете му гледайте стратегията в тубата ;) @Stoycho Nedev © (moneypile)

10. Вальо

Вальо Финансов стажант

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    21
    Те много добре знаят! Ако могат, биха ти взели всеки лев чрез такси!

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice