Инвестиция в Исторически парк АД?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от GeorgiD, 25 Фев 2018.

1. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    Здравейте на всички,

Нов съм в този форум, не знам дали мястото на темата е в тази категория, но имам един въпрос към вас, който сериозно ме вълнува от последните няколко дни, но за жалост нямам нужните умения напълно да го отговоря за себе. Следя страничката на форума във фейса(много е добра!!!), но реших, че ще е по-удачно тук да питам, та на въпроса:

Какво мислите за проекта Исторически парк и бихте ли инвестирали в него?

От няколко седмици буквално фейса ми гърми с видеа или снимки на хора инвестирали в парка, а дори и снимки с хора гордо застанали, защото купили някакви карти от парка. До няколко дена ми беше все тази, но мои приятел обмисля да инвестира в парка, а дори ме увещава и аз да го правя.
    Нямам голямо мнение, че съм разбирач на финансите и инвестициите, но мисля, че знам малко повече от моя приятел, но въпреки това, той ми обрисува някакви красиви картини за този проект.

От няколко дни чета и гледам по-сериозно видеата за този проект и на първо четене изглежда доста добър проект – тематичен исторически парк показващ нашата история, а си мисля, че имаме нужда от такива проекти, за да вдигнем ниската ни култура. От друга страна мисля, че е изключително амбициозен проект, т.е. не съм убеден, че ще могат да напълнят толкова много посетители. Не съм много навътре с инвестициите, но знам, че това е рисков проект, и за сметка на този риск виждам доста добра доходност, която вече постига този проект.

Разбрах от моя приятел, че буквално за по-малко от една година акциите са се вдигнали с повече от 50%, също така разбрах, че ще дават доста добър дивидент, като се разработи този проект.

Моят приятел е вече в разговори с техните консултанти или специалисти не знам точно как се водят, и от това, което получава като обратна връзка наистина излиза като доста добра възможност. Ако сега се инвестира в 1 дял на стойност от 36 000 лева, то когато проекта е вече оперативен ще носи по 5000 лева, т.е. това са едни 13,8% на година пасивно. Банките дават почти 0%, а тук си говорим за огромна доходност.

Също така, от моя приятел разбирам, че може да купиш част от този дял, но не съм наясно колко може точно да вземеш – за мен не е изключено да дам 36 000 лева, но все пак съм склонен да ги дам за добър проект, с много добър потенциал. На думи това е много добър проект, но поради факта, че си говорим за сгради, т.е. неликвидни активи, малко се притеснявам, но пък това е дългосрочна инвестиция, все пак в БГ няма такъв пари и мисля, че ще е голяма атракция.

Моя приятел споделя, че екипът на проекта е много добър и са открити с него, казва, че те вярват в проекта, като дори част от екипа е инвестирал в него, т.е. спрямо думите на моя приятел това е много силен проект, склонен съм да вярвам и аз спрямо нещата споделени от мен по-горе, но все пак тук не си говорим за 50-100 лева, а за много повече пари, точно за това търся друго мнение.

Благодаря предварително,

Георги

2. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    @GeorgiD бягай на далече от тези или по-добре дай си парите за благотворителност!

3. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    Какво имаш предвид с това да бягам на далеч?

4. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Сметководител

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    @GeorgiD D Колега нов си, но и си наивен - не гледай какви неща ти обрисуват, а си задай на един много прост въпрос, как ще има по 600к посетители на година, след като толкова няма и на Златни Пясъци в силен сезон!

5. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    Толкова ли е очакването?
    Доста добър въпрос - като знам каква площ и каква лудница е на златни, то си говорим средно за 1.5к посетителя на ден, не знам как ще стане, сигурно имат добър бизнес план със стабилен маркетинг :)

6. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Казваш, че последните няколко дни си събирал инфо за проекта, случайно да гледа видео клипове на другия бизнес на този И.Михайлове - Тогедър? Какво ти е мнението като са абстрахираш за бляна на този парк?

7. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Е какво си проучвал тогава, то си го пише в сайта им :D

8. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    Записвам се за темата :)
    Имам един приятел, който много ми говореше за този парк и как щяло да е хем за България, хем за лична инвестиция. Отрязах го по други съображения, но ми е интересно да прочета какво мислят другитв за този бизнес модел.

9. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    Гледал съм не малко видеа, истината е, че не детайлно, някои бяха по диагонал, защото за по час почти, но това, което виждам е че тези хора се представят за консултанти, които искат наистина да помогнат и да подобрят фин. култура. Дори и имат млади надежди - момчета и момичета, които правят видеа, но като цяло това, което виждам и чувам освен парка, е да инвестираме в застраховки и да си купим застрхаовки, както и отделно инвестиции в парка. Дори на места има доста емоционални видеа, с идеята да се мине към застраховка. Не знам, може аз да си въобразявам, но само това виждам, а и не знам засраховката защо я предлагат като инвестиция. Отвъд това мисля, че са едни от малкото, които правят нещо по фин. кулутра в БГ ... разбира се, този форум :D

10. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Ето ти друг добър въпрос:
    Защо компанията е издавала облигация с по 40% лихва и кой е финансирал плащанията, да не би да са новите инвеститори:

toni90 likes this.
  11. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    :burnedgif:

Това не го знаех, откъде го имаш този документ? Хаха

12. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Човек ти, си изключително политически коректен или си наивен?
    Сам викаш на места има емоционални части - абе човек те играят яко агресивни търговски практики по емоцията на хората. Сигурно ще питаш какво му е търговското, ами:
    https://www.together.bg/1189/za-nas-partnyori
    Вижда се чисто и ясно, че тези са просто консултанти на думи, реалността е че продават като замени застраховки, за да правят кешовица от комисонните. А за младите надежди:

Значи най-доброто решение е вкарай 300 долара за застраховка за здраве на стойност 50к, но не взимам никакви пари за това, е супер ама едно 20-30% ще си вземе от договора.
    Когато инвестираш е важно екипа/мениджмънта да е етичен, а точно в тогедър се вижда колко им пука за теб и как им пука само те доят, как ли ще е при парка?
    Я си признай, този приятел да не си ти самия или наистина си толкова наивен да мислиш, че ще направиш яко пачка :D

13. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    От много апокрифно място наречено - търговски регистър :D

14. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    @Opi, няма нужда от този хейт, както ти казах, не съм наясно, може и да съм наивен, но за това е форум да питам. А иначе, моя приятел утре има среща пак с тези и ще го питам, да ги пита няколко допълнителни въпроси, следствие на насоките от тук.

15. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Няма хейт, а просто както каза - насока :D

16. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    @GeorgiD здравей и добре дошъл при нас.
    Аз не бих инвестирал в такъв проект, има много червени флагове(хубава статия по въпроса от Стойне - http://smartmoney.bg/losha-investiciq-ili-izmama-kakva-e-razlikata/), поне за мен като инвеститор, за това те съветвам внимателно да проучиш инвестицията, като например си зададеш следния въпрос, защо проект на стойност от 100 милиона лева не се финансира през борсата и защо И.М. мисли, че фондовота борсса е само за престиж и едва ли не загуба на ресурс. Отделно чел ли си бизнес проекта, за който по-горе писа? Също така, тези 13.8% доходност ще ги вземеш, не тази година, а след като целия проект заработи след години на 100% - до тогава няма да вземеш никакъв дивидент.

17. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    За доходността си прав - сега давам едни пари, с надеждата всичко да е добре с проекта и да е рентабилен.
    Това с червените флагове какво ще рече - че това е някаква Понци схема ли?
    За фондовата борса нещо не разбрах?

Не съм наясно с бизнес плана, но моя човек ме увери, че него са го уверили, че всичко е перфектно. Кой е този И.М.?

Last edited: 25 Фев 2018
  18. GeorgiD

GeorgiD Финансов стажант

Регистриран:
    25 Фев 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    1
    Моя приятел ми даде линк към планът - http://www.filedropper.com/file_1576 изглежда доста сериозен 200 страници до утре сутринта ще има го чета :D

19. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Не съм казал, че е Понци, а има много червени флагове(прочете ли статията на Стойне) - дори и един да има е проблемно, поне за мен.
    И.М. или Ивелин Михайлов е МОЛ-ът на парка.

Като човек с години опит зад гърба си намирам, за огромен червен флаг - че МОЛ-ът на проекта на стойност от 100 милиона, да има огромни липса в знанията и грешни представи относно дейността и функцията на фондовите пазари:

Единственото публично инфо за инвеститорите на сайта им е това - http://ipark.bg/investment/shares/
    Всяка уважаваща се компания, гордо заявя своя бизнес план, а тук е обратно.

Защо е важна борсата и прозрачността? Защото така ще има и пазар! В момента само единствено те определят цената на акциите, а не пазара, като симулират FOMO ефекта, като буквално на 6 месеца вдигат цената, защо? Казват, че работят на етапи, но уви, ако толкова бързо работеха, колкото вдигаха цените, то парка вече щеше да е факт.

20. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Чети, чети внимателно и виж колко са годишните амортизация и колко данък ще плащат всяка година :D

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice