Инвестиция в Исторически парк АД?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от GeorgiD, 25 Фев 2018.

1. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Сметководител

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Да кажем, че съм го приел лично, особенно след като няколко от консултантите се опитаха да продадат ИП( през няколко седмици ме контактваха), като им казах, че нямам интерес. А стажанти на тугедър директно ми пускат voice съобщения по фейсбук с това едва ли не колко съм тъп, ако не чета техните книги от академията им - на едното момче от фейс профила му се разбира, че миналата година е завършил, а ми казва как е изчел стотици книги и как вече е финансово свободен, но да съм купил книгите, които иска да ми продаде, а след това ще ми играе ментор, за да стана финансово свободен.

Все още не са ми предлагали застраховка, но от приятели знам, че директно са им казвали - абе ти имаш дете, жена, ако умреш какво става с тях и други черни краски ...

2. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Имам прост въпрос, който е следствие на публична информация и думите на ИМ:

В края на миналата година питат ИМ, колко акции остават в продажба - видеото е Възможност за инвестиция в Исторически парк АД - ето линк - гледайте, защото имам съмнения, че ще го изтрият - отговор още 100к
    Долу в ляво съм изкарал скрийншот от инвестор.бг - защото от парка са изтрили старото инфо от сайта, разбрали, че нарушават ЗППЦК, но темата си пази всичко - линк -

Ако остават още 100 000 акции, при положение, че продават 350 000 => са продадени 250 000 - по спомен тръгнаха да продава на нива от 120-40 лева за 1 акция - това прави десетки милиони лева инвестирани от акционерите
    А долу в дясно се вижда ГФО за 2017 - линк от другия форум - това, което се вижда или по точно не се вижда къде са тези пари - ГФО-то е публикувано преди няколко дни в ТР.

Въпрос към ИМ - има ли продадени 250 000 акции или не? Ако ДА, то защо не се отчитат в ГФО-то на парка, след като акционерите инвестират, за да направят така, че техните пари да финансират разходите на парка.

Прикачени файлове:

• iip1.png
      iip1.png
      Размер:
      407.8 KB
      Преглеждания:
      0
    Last edited: 3 Юли 2018
  3. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Имам усещането, че ще настъпи един момент, в който изваждането на обективни публични факти и въпроси, като горния пример, ще бъде използвано за измиване на ръцете:

"Виждате ли, затова [изваждането на обективни публични факти и въпроси], няма да се случат нещата. Виновни са логиката, математиката, цифрите, извънземните, непатриотите, хейтърите, common sense-а и т.н. и т.н. и т.н." :)

4. Budinov77

Budinov77 Финансов стажант

Регистриран:
    3 Юли 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Към колегата долар_билс - как очакваш тези пари да бъдат отразени в ГФО-то, като акциите се купуват от ФЛ и постъпват по негова сметка.
    Аз изобщо се чудя как счетоводно тези пари ще бъдат вкарани отново в дружеството. Заем от тези (консултанти, адвокати и т.н.), от които си купил акциите ли. Увеличение на капитала чрез емитиране на нови акции ли (още по-лошо за новопривлечените акционери, защото това означава "разводняване", т.е. дела ти, съответно и дивидента ти следва да намалее). Абе чудна работа...............

5. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    @Dollar_dollar_bills ти обаче не се шегуваше вчера :D

@Budinov77 принципно по-думите на ИМ, че се купува от ФЛ, както и по-рано @GeorgiD сподели инфо за договора - та по-всичко си личи, че наистина е през ФЛ - но най-добре е да боравим с факти - макар, че някои хора не иска да боравят с факти, а само с емоции и да се инвестира на базата идея и екип :D

А иначе най-лесно се вкарват парите с консултации, а и те нали продават карти за парка, може и от там да влизат пари в касите.

6. Budinov77

Регистриран:
    3 Юли 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    @ Opi - искаш да кажеш, че би следвало да вкарват обратно парите като ФЛ-то (което е продало акциите) получава консултации от ЮЛ и си плаща за тях с получените пари от продажбата, ли? Правилно ли съм разбрал?
    Ако това е така, то туй е изключително куца схема, още на първите 50К ЮЛ-то ще се регистрира по ДДС (ако вече не се е регистрирало де, все пак карти уж продава) и ще дава на държавата за алелуя едни 20% ДДС, които към този момент едва ли ще може да си възстанови обратно.
    Отделно ФЛ пък за продажбата на тия акции ще дължи едни 10% данък върху реализираната разлика (която както разбрах не е никак малка 1 лв и 140 лв), отделно май и ако го прави регулярно, т.е. повече от веднъж при надхвърляне на прага 50К ще трябва и то да се регистрира по ДДС (разбира се с уговорката, че могат и да ползват различни ФЛ, така че да избягат от тоя момент). Въобще много въпроси, и колкото повече, толкова повече ми се вижда куцо измислена схема, при която при първата проверка от страна на НАП ще хвърчи перушина, та пушек ще се вдига.

7. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    @Budinov77, казвам, че ако искаха да ги вкарат като увеличение, до сега да са го направи - а щом продават от ФЛ, то крайния продавач, така или иначе ще дължи 10% - дали ще се емитират нови акции или не ...
    То само на тази база може да разбереш колко далновиден бизнес имат, щом не продават ново емитирани, а от ФЛ - така се губят 10% ДОД + процент комисионна при продажбата - все пак консултантите и те са хора :D

8. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Споделям, скрийншот от фейс групата на Стойне:

Детелинов е казал, че инфото ще излезе до Април и се вижда, че Април е минал, а инфото все още не е споделено - действиеото се развива миналата седмица. На въпрос как планирате да изплатите задълженията по облигациите, ИМ казва, че "Оправен е облигационния заем още през 2017 година последно" - няколко по-късно излиза инфото, което трябва да потвърди думите на ИМ, но ...[​IMG]
    Въпрос - ИМ, защо не е изплатен заема, след като твърдите, че е изплатен? Защо удължавате срока на облигациите(с лихва 20-40%) , след като трябва да имате десетки милиони капитал в касите на парка?

Прикачени файлове:

• obIP.jpg
      obIP.jpg
      Размер:
      198.6 KB
      Преглеждания:
      0
  9. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    @Budinov77 явно си по-наясно със счетоводно-правните аспекти на продажбата, предполагам е по линия на работа ти, но аз просто изкарвам факти и прилагам базова логика :)

10. Budinov77

Регистриран:
    3 Юли 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    @долар-билс
    Поназнайвам някои неща, но то по този случай и от всичко, което изчетох, информацията е толкова, ама толкова оскъдна и с множество варианти, та трудно можем да разберем кое и как се е случило, ако изобщо нещо се е случило. Както казах, твърде много въпросителни без отговор в тая цялата сага.
    А отговори от типа "оправен е, ама скоро ще разберете как", по-скоро добавят към въпросителните, отколкото да дават отговори на каквото и да било. Ако аз бях на мястото на инвеститорите в този проект, бих бил доста притеснен към момента

11. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Ако бяха публична компания, не само, че бих продал инвестицията си, ако лице високо в мениджмънта каже такова нещо, но дори бих направиш продажба на късо - въпреки, че ги избягвам :D

12. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Мислих да пиша за друго, но виждам, че моя скрийншот е довел до сериозна полемика под видеото и как ИМ се оплита като в калчища - вече е терминално положението при него:

ИМ, защо вместо да отговорите на въпрос, който засяга публична информация, въпрос следствие на явно несъстовестиве между думите на ИМ и фактите:

За да отговори на това несъотвествие, ИМ иска 3-те имена, данъчни деккларации, имоти деклараци и един тон лични данни - защо?

Въпрос - ИМ, защо искате данни все едно човек ще влиза в най-строго охраняваният затвор в страна и за да се случи това всички агенции за сигурност трябва да го проверят, а въпросът касее публична информация - КАКВО КРИЕТЕ?

Прикачени файлове:

• yim2.jpg
      yim2.jpg
      Размер:
      99.8 KB
      Преглеждания:
      1
    • yim.jpg
      yim.jpg
      Размер:
      262.1 KB
      Преглеждания:
      1
    Last edited: 5 Юли 2018
  13. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
  14. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    @Dollar_dollar_bills явно тази информация трябва да се пази на всяка цена далече от публиката, нищо, че е следствие на публична информация.

15. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Тъй като Михайлов говори за одит в това видео - и как акционерите трябва да избират богати и уважавани одитори, защото ако са малки, много по-лесно могат да излъжат, реших да направя справка - това е одитора - http://ides.bg/публичен-регистър/регистрирани-одитори/радка-янева-георгиева-0215/

и много интересно става между това, което казва Михайлов и одитора на ИП.

Въпрос - Одитор с 49 хиляди собствен капитал - голям одитор ли е или малък? Ако е голям, то KMPG, EY, Grant Torton и т.н., които имат стотици пъти по-голям капитал - като какви се водят?
    Може ли акционерите да имат вяра на одитора на парка?

Прикачени файлове:

• odit_IP_.jpg
      odit_IP_.jpg
      Размер:
      301.2 KB
      Преглеждания:
      0
  16. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11
    Този човек съвсем е изтрещял - или това е акт на проява на неговата биполярност не знам, но знам че това е управител на проект за милиони:

17. Nomad_pr0

Nomad_pr0 Финансов стажант

Регистриран:
    29 Авг 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    Здравейте,

Първо искам да споделя, че бях сред ужилените от пастора и SCI (с 3-те бона), защото бях достатъчно глупав да се подведа само по емоцията си и да не направя детайлно проучване из форумите и интернет и хора от тази сфера. Та затова и сега за ИП (Исторически Парк) реших да направя максимално задълбочено проучване предвид наличната информация и данни.

Да се включа и аз по темата с малко по-актуална информация:

След среща с И.М. (Ивелин Михайлов) ми направиха впечатление две неща, които ще изложа тук:
    1. Поведението на И.М. по време на срещата.
    2. Възможностите за инвестиция в парка.

N.B.! Мнението, което изразявам е лично мое и не ангажирам никой с него!

1. Поведението на И.М. по време на срещата - Накратко говори доста обаятелно и набляга на емоциите - как това е супер проект, с огромна стойност и как няма такова нещо на пазара и е златна мина, която се разработва и т.н. и т.н. Дори ми представя чаши, прибори за хранене и т.н. от различни епохи. Освен това по едно време човека просто си извади телефона и си цъкаше и си говореше по телефона с адвоката си, който е реално собственика на акциите на ИП.
    Това е накратко и по мое мнение самото поведение и това да си извадиш телефона и да си цъкаш пред потенциален инвеститор, който би вложил пари е меко казано неуважително и просташко - липсваше само една дъвка, за да запълни картинката...
    Иначе ми разправя как всеки инвеститор получава реален дял със своята инвестиция и парите отиват директно за парка, как малките инвеститори (с 1000 лв. или тези с по 1 пакет акции винаги най-много питали и такива подобни..). Меко казано преди да се срещна с него четох инфо по форумите и гледах видеа по темата в канала на Тогедър и след самата среща ми се затвърди мнението, че има прекалено много червени флагове относно самата инвестиция в ИП, които ще опиша по-долу. В допълнение ми дава и примери с акциите на Градус - как като си купиш от тях нищо не отива за фирмата, а се прибират от продавачите, а при ИП всичко отива за проекта.

2. Възможностите за инвестиция в парка - Обясних накратко, че искам да инвестирам и казах, че разполагам с определена сума и попитах какво може да ми предложи. Е тогава започнаха едни уговорки и представяния...
    Възможност 1: Предложи ми основният пакет от 200 акции, които в момента са на продажна цена от 42 000 лева, а от Януари 2019 г. ще са на продажна цена от 50 000 лв. Обясни ми как работили с чуждестранни фирми за туристи от Китай, Япония, Германия, Франция, Англия, Швейцария, та чак и за Америка ми ги разприказва. Очаквало се печалби от 25 000 000 лева, което правило 5000 лв. годишен дивидент от акциите като се разработи парка... Добре, ако направим простата сметка - 42 000 / 200 = 210 лева за акция, а от догодина очаквана 250 лв. за акция, то при тези обещания излиза, че при разработен парк една акция ще идва на цена 450 - 500 лв. Това звучи меко казано абсурдно изказване, защото при тези цифри никъде няма обяснено - колко пари са за амортизация на парка, колко са за поддръжка - все пак да приемем, че има поток от 600 000 туристи - една част от тях, колкото и да е малка ще са от типа „прасета“, т.е. няма да пазят и ще „освинват“ и т.н. Отделно в такъв парк ще работят много хора - разходи за персонал. Маркетинг и реклама - там ще отиват страшно много средства, докато се разработи парка... Тези цифри ми дойдоха малко в сферата на фантазията - може и да греша и реално да постигне този резултат - ще е чудесно, ако успее, защото в крайна сметка това е добра идея за България и ако се направи като хората би довело, ако не такива грандиозни, то едни прилични печалби, които да развият региона и туризма.
    Възможност 2: Инвестиция в акции на Конюшнята, която ще е франчайз дружество към ИП, т.е. ще плаща % на ИП. Цената на пакета от 300 акции е 5 400 лв. - представи ми проекта на Конюшнята и като идея не е лошо, защото ще е доста голям обект и ще се организират събития и т.н., но отново няма нищо по-конкретно като инфо, дори не каза кой ще е собственик, т.е. дали ще е И.М. или негова фирма - не става ясно. Тук очакваната печалба е „по-малка“ - само 16 000 000 лева, което няма да го коментирам как ми звучат тези числа.
    Възможност 3: Инвестиция в къща/и в село Неофит Рилски - тук идеята на И.М. звучи супер амбициозна - искаме да превърнем цялото село в античен вид и всички къщи и улици да са направени спрямо конкретна епоха. Сега ще цитирам дословно какво ми каза, от което бях тотално шокиран и отказан да имам вземане даване с такъв индивид като И.М. (ще е много пресилено да кажа човек) - „В селото живеят около 380 души, които са предимно възрастни и до 5-6 г. ще умрат, а всички знаем, че младите в днешно време не живеят на село и като им трябва нова кола и видят, че им се предлагат на готово едни пари и ще продадат имотите на родители/баби и дядовци!“ Или накратко преразказано - „Ние изкупуваме парцели и къщи и чакаме старите хора да умрат, за да им изкупим имотите и да си направим село, собственост на ИП, което да си го развием според нашето виждане.“ Цената на една къща струва 240 000 лева и тънкото условие е, че виждаш ли ИП поема поддръжката и ще ти води туристите в къщата (което по принцип не звучи лошо, ако е истина и е добронамерено), като за 4-5 години ще си избиеш инвестицията, защото на месец прихода е около 2000 - 5000 лева от къща. Самите къщи били около 100 квадрата с около 1 дка двор.
    Възможност 4: Инвестиция в къща-хотел, разположени на парцел точно до ИП. В момента чакали разрешение за строеж и трябва сега да дадеш 15 000 лева, при получаването на разрешително след 3-4-5 месеца още 15 000 лева и при стартиране на строежа още 90 000 - 120 000 лева (не били сметнали колко г/д ще излезе строежа на една такава къща-хотел). Или общо около 150 000 лева инвестиция, която ще се избие за забележете - отново 4-5 години. Отново от ИП ти гарантират туристи и поддръжка и ти като инвеститор само им кихаш 150 000 лева и щракаш с пръсти и парите капят и ставаш финансово независим след 5 години (при разработен ИП, т.е. ако се разработи за 2-3-4-5 години общият срок възлиза на 10 години).

В обобщение всяка от предложените 4 инвестиции ще се възвърне за 4-5 г. по думите на И.М. В момента отдавали къщи за гости и имали приход по 1700 - 2000 лева на месец! Отделно И.М. силно на няколко пъти ме посъветва да тегля кредит за възможност 3 или 4, защото виждаш ли всички инвеститори са на кредит и без кредит е абсурдно да си инвеститор. Т.е. - зароби се с един кредит за 150 000 лева и го изплащай цял живот, а пък ако ИП се разработи до 4-5 години ще си възвърнеш инвестицията. На всичкото отгоре супер много си вярва и дава примери как шефа на Кока-Кола си купил 2 пакета с акции (по-скоро го приемам за търговски трик) и как имало чуждестранни инвеститори (не посочи нито един и също е възможно да е търговски трик) и как всичко е мега яката идея и тази ниша е златна мина. Говори ми и как околните села (Габърница, Староселец и Петров дол) са златна мина, която ще се разработи на втори етап, т.е. и „в околните села ще чакаме да умрат дъртите, за да им изкупим за без пари имотите и да си направим селата по наши си тертипи“. Върха на сладоледа беше, че ако си закупиш Къща в село Неофит Рилски за 240 000 лева или от къщите до ИП за 150 000 лева и си „недобросъвестен“ и „подбиваш цените“ или не спазваш правилата, зададени от ИП те ще ти „стъжнят живота“ и ще те изгонят, т.е. говорим за идея за абсолютен монопол от страна на ИП и И.М. в т.ч. ... А относно облигационният заем ми разправи, че една от фирмите му го изкупила - Инвест консулт или нещо от сорта - забравих името, защото не си го записах, т.е. излиза, че И.М. е собственик на поне 4 фирми - Тогедър, Трежъри, ИП, и тази Инвест нещо си + за ИП реално акциите се водят на неговият адвокат.

Моето виждане е, че първо И.М. е с някаква абсолютно болна амбиция, защото тези цифри са доста пресилени и второ ИП като идея е много добра, но като информация и червени флагове покрай него ми намирисва страшно много на SCI и пастора. И колкото по-скоро се направят съответните проверки и т.н., толкова по-добре за всички. Реално, ако няма какво да крие ще излезе, че е истина това, което разказва (или поне частта с проекта и добрите му намерения) и реално би си заслужавало да инвестираш и да участваш в проекта и да се надяваш поне 50-60% от прогнозираните печалби да се реализират и да спечелиш от инвестицията си или поне да я възвърнеш. Лично аз преди срещата с И.М. на 30% бях склонен да инвестирам, но след това се убедих на 1000%, че няма да инвестирам в проекта ИП. Както казват хората - колкото и страхотна идея да имаш, като човека е кофти - просто не се получава.

Last edited: 29 Авг 2018
  18. Dollar_dollar_bills

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    60
    Лайкове:
    11

За всеки друг човек бих се замислил и поставил думите ти под съмнение, но що се касае за ИМ съм склонен да приема думите ти за чиста момента - то не бяха лъжи и манипулации - дава си вид колко мисли за човека ходи дори интервю на баба си да взима, а след това чака същите тези възрасни да починат - спекулираш със смъртта - каква емоционална и пумийна яма трябва да си. Дали чака да купи къщата на баба си или вече я купил ;(

Къща от 100 кв + 1 декар двор няма да стурва повече от 100 бона - добри надценки си слага.

Дори и да имаш 2 бона на месец приход и си 12 месеца в година фул зает(което няма как да стане) прави 24 бона на година или за 5 години 120 бона .... без разходи, амортизация и данъци - няма как да я върнеш за 5 години, а с тях сигурно и за 15 години няма да ги върниш.

От своя кредитна компания ли те офира за кредит?

Преди няколко дни имаше предаване как ГД имал 500 бона в активи ... да не се окаже, че има 450 бона в кредити?

Благодаря за споделянето ти - всичко отвъд малкото публично инфо е ценно да се споделя, за да знаят с какво се захващат тези, които мислят да инвестират в парка.

Вчера голяма дискусия стана под поста на Димитър Вучев във фейсбук - Михайлов като Матросов на амбразурата да защитава проекта - явно скоро време ще се чуе нещо голямо!

19. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Толкова хубав и печеливш проект, нищо че цифрите не излизат, как да не изтеглиш един кредит с 8-10% лихва :D

20. Nomad_pr0

Nomad_pr0 Финансов стажант

Регистриран:
    29 Авг 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    А за Възможност 3 и 4, за да си измислиш такова бизнес предложение трябва да си страаашен фантазьор. Ако бях такъв щях да пиша следващия голям филм, подобен на Star Wars, а не да пиша по форумите. lol lol lol

Не ме е оферирал от негова компания - просто намекна, че с кредит ще си набавя парите, за да инвестирам при него, т.е. - абе набутай се с кредит, дай ми парите и каквото стане после...

Главното, което ме отказа е начина му на поведение и изказ - особено като каза, то в селото има 380 човека, които са възрастни ... Следващото беше, че ако не играеш по правилата на ИП - ще те изгонят и няма да просъществуваш, т.е. или правиш каквото ти кажат или се омитай, т.е. живеем в „демокрация“, ама правиш каквото кажат от ИП. lol

Иначе споделих информацията главно, защото съм се опарил от SCI и пастора и идеята ми не е да „хейтвам“ И.М. и исторически парк, а да представя нещата, които ти обещават и да накарам хората да се замислят преди да инвестират на сляпо. Все пак има хора, които биха дали последните си спестявания в тази или друга инвестиция и ако се окаже измама или не толкова успешно, то ще изгорят и няма да са никак ОК.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice