Инвестиция в дивидентни акции

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от sasolazarov, 5 Окт 2019.

?

Удачен ли е сегашния момент за инвестиция в акции?

1. Да

12.5%
  2. Не

12.5%
  3. Винаги е удачен

75.0%
  1. sasolazarov

sasolazarov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Май 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    1
    Здравейте, от известно време насам все по-често се замислям за инвестиция в дивидентни акции, като съм си набелязъл няколко компании. Въпросът ми е, смятате ли че в момента е удачен момент за инвестиция в акции? Въобще ще съществува ли някога "точния" момент за подобен тип инвестиция? Колебанията ми са зародени от това, че всички очакват голяма криза/резеция през идната година.

2. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    414
    Лайкове:
    286
    Има една приказка, кяото смятам за вярна, гледайки, разбира се, в дългосрочен план:

Time in the market beats timing the market.

Отново зависи:

- кой сектор?
    - подценена или надценена е дадена компания?
    - как цената би се повлияла от идваща криза?

Gigibin and JOJOBG like this.
  3. SongBird

SongBird Финансов Аналитик

Регистриран:
    24 Юни 2019
    Постове:
    37
    Лайкове:
    4
    Аз следя този канал. И под следя имам предвид, че съм абониран, но почти никога не успявам да му изтрая видеята, защото са прекалено дълги. Но - хора всякакви - на вас току виж ви допаднал:
    https://www.youtube.com/user/ppcian/

Gigibin and JOJOBG like this.
  4. Radko Krastanov

Radko Krastanov Финансов стажант

Регистриран:
    19 Юли 2019
    Постове:
    10
    Лайкове:
    4
    Много труден въпрос, чийто отговор не може да бъде еднозначен. Факт е, че всички чакат апокалипсис, но текущите макроикономически данни в САЩ например са прилични и над очакванията на анализаторите, съответно и пазарите летят високо. На локалната сцена пък имаме почти пълен вакум при нелоши отчети в момента - нормални KPI, печалби, относителна политическа стабилност... обаче пък нулева ликвидност, съответно няма моментум за възстановителен скок.

Освен това инвестирането в дивидентни акции е просто принцип, така въпросът е много общ. Има разлика от сектор до сектор, от пазар до пазар. Акции на банки ли, на ритейлъри ли, на технологични компании ли, на добивни предприятия ли?

Не съм гласувал в анкетката, защото не се имам за гуру, но моите два цента по темата са, че тази седмица купих дялове от AT&T и Exxon Mobil. Преценил съм, че мога да дръпна някое процентче до апокалипсиса.

dubivo likes this.
  5. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    14
    Лайкове:
    1
    Нямам идея дали е удачен момента, аз лично съм съвсем нов на пазара, обаче ми хрумва един въпрос. Ако подберем компания със стабилен финансов фундамент, която по една или друга причина вече е обезценена, дали една корекция няма в голяма степен да я подмине в последствие? Нейната цена вече е срината, в нея повечето инвеститори би трябвало да са инвеститори в стойност, които при продължаващо обезценяване по-скоро биха купили още от тези акции, от колкото да се уплашат и да разпродават.
    Как мислите, резултатите от предходните кризи подкрепят ли едно такова предположение?

6. dubivo

dubivo Сметководител

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    27
    Лайкове:
    32
    Стабилният ръст в стойността на акциите на AT&T определено радва, освен това в понеделник (04.11.'19) изплатиха и дивидента по тях.

Radko Krastanov likes this.
  7. SongBird

SongBird Финансов Аналитик

Регистриран:
    24 Юни 2019
    Постове:
    37
    Лайкове:
    4
    Стана ми интересно. В какво се изразява "изплатиха", може ли повече подробности? На мен ми заверяват акаунта (MetaTrader 5) в ex-div датата(последно 10/09/2019), payment date е записан като 11/01/2019. Какво се е случило на 04.11.19? Чек ли пристига, какво?

8. dubivo

dubivo Сметководител

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    27
    Лайкове:
    32
    Акциите са закупени през платформата на Revolut. На цитираната дата в сметката ми са влезнали по 0,51$ на акция като основанието е "dividend", в същия ден от въпросния дивидент са удържани 9.8% (вероятно такси и данъци).
    Като гледам AT&T изплащат дивидент 4 пъти годишно на фиксирани дати:
    https://investors.att.com/stock-inf...tock-information/historical-dividends/att-inc

Last edited: 8 Ное 2019
    Radko Krastanov and SongBird like this.
  9. Radko Krastanov

Radko Krastanov Финансов стажант

Регистриран:
    19 Юли 2019
    Постове:
    10
    Лайкове:
    4
    That didn't age well :D

"Дръпнах" някой друг дивидент и той апокалипсисът взе, че дойде. Сега вече сложих първия глас за това, че е удачен момент. Дори да не е ударено дъното, то със сигурност не се купува от върха. За мен вече акциите в Америка са свръхпродадени и моят план е да добавям регулярно в рамките на това, което мога да спестявам от трудови доходи и което се акумулира от дивиденти.

Твърдо съм убеден, че "аристократите" ще направят всичко по силите си да запазят размера на дивидентите, макар че при Exxon не виждам как това може да стане, ако петролът се търкаля около $30 на барел за по-продължителен период от Q2 и макс Q3 2020.

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice