Какво представлява Peer-to-peer lending?

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Pokerface, 5 Май 2017.

Тагове:
  1. Pokerface

Pokerface Финансов Аналитик

Регистриран:
    15 Мар 2017
    Постове:
    26
    Лайкове:
    4
    Гледам няма нищо постнато тук и реших да питам какво е P2P? Player to Player? :D

2. ivka_filipova

ivka_filipova Финансов стажант

Регистриран:
    3 Апр 2017
    Постове:
    4
    Лайкове:
    0
  3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Peer 2 Peer Lending - в случаят това е много готин и иновативен бизнес модел за кредитиране, който буквално е в пряка конкуренция на банките.
    Като цяло P2P е платформа където среща кредитополучателите с хората с капитал. Най-общо казано платформата оценява и допуска кредит до всички с кеша в тази система и самите те събират общият размер на кредита и след това платформата взима средствата и ги дава на кредитополучателя. След това той си плаща и платформата връща вноските на всички участници в кредита.
    P2P за по лесно си го представи групова банка, но не е банка, защото няма депозити, а банка в частност на отпускането на кредити :)

4. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    383
    Лайкове:
    229
    Направих корекция на заглавието за да се вижда за какво става въпрос.

5. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    Във Великобритания и САЩ е много развит този бизнес, но в България още не е много популярен p2p лендинга. Има мисля, само 2 (български?) такива фирми у нас - iuvo и klearlending

6. Pokerface

Pokerface Финансов Аналитик

Регистриран:
    15 Мар 2017
    Постове:
    26
    Лайкове:
    4
    Видях ги тези Клер ама малко ми мяза на касите пирамиди по Кюстендилско/Дупнишко отпреди 1-2 години където завлекоха бая народ. Как се контролират подобен род бизнеси? За да не фалират ненадейно така един ден?

7. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Сигурно БНБ контролира такъв тип дейности и има регулация за обезпечение, то не знам как технически се случват неща, кой държи правата на кредита в случаят Клеар или някой друг, дано всичко да е точно щото много бързо може да стане новото Понци.

8. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    В p2p е важен одитът(прозрачността) и клирингът(сигурността) както и цялата система по съхранение на обезпечението и ликвидацията му(ако го има) за задовоялване на инвеститорите ... да не забравя и самият подход при оценяване на кредитният риск. В p2p е най-важното нещо прозрачността и честността именно и клеар това се се стреми да постигне и да се позиционира - а като 1-ва компания в БГ има възможността за това.

9. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
    Това ми прилича на ВСК, а в БГ това си е нарицателно за финансова пирамида. Само шефовете на ВСК печелят, а балъците се надява на големите доходи, а дори няма и гаранция на техните депозити - чиста работа ...

10. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    @Bankster само ти прилича :)
    ВСК са забранени със закон, така че няма как да се създаде - всичко останали сега са в завалено положение.
    Да прави си, че не се гарантирани "депозитите им", но това за начало не са депозити. Във ВСК има само дялове, а в случаят на P2P - ти не инвестираш в дялове в самата платформа, а в дялове от кредити, така че няма как да има каквото и да е гаранция. Гаранцията има само на депозити в банкова институция, всичко друго, ако се гарантира ще е в съвсем различно естество - примерно инвестиционен посредник фалира и ти имаш кеш при него, до 40к лв си гарантиран(разбира се говорим за БГ).
    Да ти кажа, ако се гарантират неща и то от 3-та страна в лицето на държавата, стават неща като КТБ-то. Човек сам трябва да се грижи за парите и собствеността си, а не да делегира отговорност на други - няма как държавата да знае, кое е най-доброто за твоето пари нали :)
    P2P е много готин бизнес - ти сам оценяваш рискът и ти сам си разпределяш къде да инвестираш в най-оптималното отношение риск/печалба. Кредитополучателят ще си вземе парите, ти ще инвестираш в най-добрите такива, а платформата в случаят Klear ще си вземе нужният процент - win win от всякъде.
    А пък мечтата на българина e да си има банка - е с p2p може да я осъществи :D

11. TomHagen

TomHagen Финансов стажант

Регистриран:
    4 Май 2017
    Постове:
    17
    Лайкове:
    10
    При платформата iuvo има гаранция на сумата по главницата. Тоест ако отпуснеш 1000лв заем на няколко човека и те не си обслужват вноските по него, няма да получиш лихва (доходност), но няма и да загубиш тези 1000лв.

12. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
    Да това го знам, но по скоро имах предвид гаранция за вложените ми средства дали мога да си ги изкара - при една евентуална съдба като КТБ или стане P2P ваканция ... ей за такава гаранция говоря!

13. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Принципно това не е депозит, че да има специална гаранция от държавата. За останалото си прав, просто защото ти инвестираш индиректно в бизнес, т.е. дадената P2P платформа и си носиш всички рискове от 3-та страна, а именно дали ще я има или не дадената компания - именно и за това доходността е по-голяма от алтернативите, които се представят сега на пазара. Този риск макар и да е валиден е с много ниска вероятност просто защото не е в интерес на компанията да прави мизерии, а и трудно би ги правила просто защото всичко е прозрачно, ясно и точно.

14. Tralala

Tralala Финансов стажант

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    11
    Лайкове:
    2
    От няколко дни виждам из фейса реклама на тези Klear, и се запитах от къде толкова пари за реклама - толкова ли яко дерат с ГПР или комисионни?

15. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Ако прилагат ефективен социален маркетинг то не е нужно да се влагат много пари.
    До колко съм чел, те влагат собствени пари, а и печелят само от оценката на кредита, всичко останало е инвеститорите :)

16. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    При комисиона 0.5% - 3.0% от получените пари не трябва да се изненадвате от къде идват парите за рекламата.
    Дори мисля да вложа някой лев, за да видя как са нещата от вътре при тези Клеар :)

17. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
    Тия дни четох из сайта на Клеар, но не можах да разбера аз имам ли права върху кредита и най-вече къде са документите и кой се разпорежда с тях.
    Също така ми е чудно колко е средният процент просрочие на такива необезпечени кредити из 4-те им класа на кредити.

Last edited: 9 Май 2017
  18. Tralala

Tralala Финансов стажант

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    11
    Лайкове:
    2
    Добре, а като се просрочи кредита после, кой е отговорен за събирането му - т.е. инвеститорите ли ще си търсят парите, Клеара ли ще ги търси или ще се продадат на някоя фирма за събиране на дългове - някой наясно ли е с това?

ПП А какво става с данъците - ние ли си ги плащаме или се приспадат при Клеар, както правят банките с депозитната лихва?

19. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    До колкото съм запознат инвеститорите, трябва да се погрижат сами за данъците си - т.е. инвеститорът трябва да си вкара прихода в годишната декларация.
    Другите въпроси са доста специфични и аз не съм наясно с техните отговори само мога да спекулирам. Мисля, че Клеар трябва да се разпорежда с кредите и реално те трябва да са собствениците на кредитите, но да са прехвърлили правата върху взиманията на инвеститорите.

20. Deyana Klear

Deyana Klear Финансов стажант

Регистриран:
    9 Май 2017
    Постове:
    8
    Лайкове:
    2
    Здравейте, аз съм Деяна и съм част от екипа на Klear. Радвам се, че P2P lending темата е интерсна за вас и имате толкова въпроси и коментари. И аз се включвам с отговори...
    Да започна първо с това какво е P2P Lending - това е модел, базиран на икономиката на споделянето, който свързва хора, имаши нужда от финансиране и хора, които имат свободни средства. Първата P2P платформа възниква във Великобритания през 2005.
    Чрез платформата ни ти инвестираш в потребителски кредити. Купуваш си права да получаваш месечните плащания, с които кредитополучателите погасяват кредита си. Кредитите се отпускат от Klear, която е регистрирана небанкова финансова институция. Инвеститорите не осъществяват кредитна активност. Те придобиват права от Klear да получават плащания по кредитите пропорционални на сумите, които са инвестирали по силата на договор за цесия. Това означава, че Klear запазва всички останали права, свързани с потребителския кредит, като правото да изисква плащания (събиране на вноски) например.

Last edited: 9 Май 2017

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice