Как стои въпросът с данъците върху P2P кредитиране при постоянен престой извън България?

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Ангел Хаджиев, 28 Юни 2019.

1. Ангел Хаджиев

Ангел Хаджиев Финансов стажант

Регистриран:
    17 Юни 2019
    Постове:
    5
    Лайкове:
    0
    Здравейте,
    Казвам се Ангел и съм нов тук. Студент съм в Холандия и от известно време съм започнал да се интересувам активно от личните си финанси и как те да бъдат развити.

Заинтригуван съм от P2P кредитирането, нямам никакъв опит, но все пак бих желал да го пробвам. Смятам да използвам 100 лева като загубата им не е проблем - основната цел е да науча как се работи с P2P кредитиране.

Както вече споменах, уча в Холандия и тук идва основният ми въпрос - как работят нещата с данъците/данъчната декларация в този случай? Какво трябва да направя, ако успея да спечеля нещо от тази си инвестиция? Предполагам данъчната декларация е веднъж годишно?
    И още нещо - щом, в България имаме плосък данък от 10%, а средната печалба от P2P кредитирането е 5-6%, как печеля аз от това?

Ще се радвам и на други съвети.

Благодаря предварително.

2. Abetik

Abetik Финансов стажант

Регистриран:
    17 Авг 2018
    Постове:
    16
    Лайкове:
    14
    В България повечето приходи на Физическите лица се облагат с 10% данък. Ако прихода (печалбата) от P2P платформата е 5% ти декларираш тази печалба в данъчната декларация и върху нея дължиш 10% данък т.е. печалбата ти се смъква до 4.5%. Това е което печелиш лично ти.
    Възможно е да можеш да плащаш данъка си в Холандия, ако ти е по-изгодно макар че ако ще инвестираш само 100 лв едва ли ще си заслужава труда и нервите. Много се съмнявам че и в БГ някой ще те гони ако не декларираш тази печалба.
    Въпроса е също и къде ще инвестираш тези 100 лв. Препоръчва се ниво на диверсификация в над 150 кредита за да се постигнат стабилни резултати. В Klear можеш да инвестираш по 2 лв на кредит, но в Mintos например минимума е 10 евро.

3. dubivo

dubivo Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    24
    Лайкове:
    26
    Здравей и добре дошъл!
    Мисля, че ще намериш отговор на въпросите си, ако прочетеш написаното по темата във форума.
    Да, данъчна декларация за доходите е на годишна база, съответно и данъците по нея се плащат веднъж годишно. Повече може да прочетеш тук: https://www.minfin.bg/bg/827. Със сигурност ще има информация и по казуса за плащането на данъци при постоянен престой извън Бг в рамките на ЕС.
    А по отношение на въпроса ти "И още нещо - щом, в България имаме плосък данък от 10%, а средната печалба от P2P кредитирането е 5-6%, как печеля аз от това?" отговорът е следният. Ако вземе примера с твоите 100 лв. при очаквана 6% годишна печалба от P2P, след година ще имаш 106 лв. Върху печалбата от 6 лв. дължиш 10% данък на държавата, т.е. данъкът ти е 0,60 лв., като за теб след платените данъци остават 105,40 лв.

4. martin.nikolov

martin.nikolov Финансов стажант

Регистриран:
    29 Яну 2018
    Постове:
    24
    Лайкове:
    11
    Относно "Препоръчва се ниво на диверсификация в над 150 кредита за да се постигнат стабилни резултати... Mintos например минимума е 10 евро".

Това важи само за първичния пазар. С €51 евро можеш да си купиш между 51 и 102 кредита (дори и повече) на вторичния пазар.

Друг вариант е платформа като Robocash, където може да се закупи дял от кредит, който е под €1.

5. Vadim Vladimirov

Vadim Vladimirov Финансов стажант

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    5
    Лайкове:
    1
  6. Ангел Хаджиев

Ангел Хаджиев Финансов стажант

Регистриран:
    17 Юни 2019
    Постове:
    5
    Лайкове:
    0
    Благодаря на всички за информацията. Това е, което намерих за Холандия: upload_2019-6-30_14-38-23.png

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice