Как съхранявате златото?

Дискусия в 'Благородни метали' започната от kamentk, 31 Мар 2017.

1. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Никога не съм инвестирал в ценни метали и винаги пред мен е стоял въпроса - как се съхранява златото? В смисъл - ясно е как се купува и как може да се спечели от него, но как се съхранява.
    Ясно е, че не можеш да го държиш в сейфа вкъщи. Нито да го закопаеш някъде на село. В банковите трезори не е ли твърде скъпо съхранението на такива активи и съхранението му не изяжда ли печалбата накрая?

2. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    На златото не трябва да се гледа като на нещо, което ще ти донесе печалба, а нещо, което ти съхранява стойността на парите. В този ред на мисли след като Рузвелт през 1933г. на практика фиксира цената на златото на точно 35 $/унция и изисква от американците да го предадат на федералните служби, много американци се обръщат именно към трезорите. Там те държат златото до 1974г. когато Джералд Форд най-накрая премахва забраната американски граждани да притежават физическо злато.

Погледнато днес ако 1934 = $35.00 а 31.03.2017 = $1243.29 излиза далеч, далеч по-изгодно и сигурно да държиш златото си в частен трезор, независимо от таксата която ще плащаш на годишна база за неговото съхранение. Всичко разбира се опира и до размера на златото. Разбира се, за 1 монета няма много смисъл, но ако имаш над 10-20-30-50 унции е съвсем различно.

Друг е въпросът за third-party risk който произлиза от това, че реално друг ти държи активите, но като цяло, сигурността и риска са много субективни понятия :)

Затова не се притеснявай от изядена печалба. Имаш ли злато винаги ще си напред.

kamentk likes this.
  3. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    Защо да не го копаеш на село? Проблем има само когато не си споделил с близките преди да ритнеш камбаната, че си закопал нещо там. Защото ако не знаят и тръгнат да продават имота новият собственик ще се израдва много :D

4. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Ясно е, че златото е дългосрочен актив и няма да донесе печалба след 5-10 месеца. Идеята е, че златото ти държи стойността на парите, но има много разходи. Дали за толкова години частния трезор няма да излезе много по скъпо от инфлацията да речем. Още повече, че междувременно тези пари можем да ги инвестираме и да ги увеличим.

Да, златото означава сигурност.

Естествено при много големи количества цената по съхранението е оправдана но при малки или средни количества е много тънък момента. Нямам представа какви са цените на трезорите, не съм се интересувал, но ми се струва, че ако теглим чертата, човек ще е доста на минус.

5. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    Знам, че златото не ръждясва, не потъмнява и не корозира! Което означава, че може да се скрива на хубави местенца
    Също това което е важно е да се знае, че със специален металотърсач може да бъде намерено ако не бъде покрито от други метали, които да заблудят машината.

За злато на хартия съм против
    За злато в трезор, нямам мнение ( има плюсове и минуси )

Nikolay Delchev likes this.
  6. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Хартиеното злато е простотия и половина. Надявам се поне в този форум хората да не инвестират в такова.

Говорим за истинско злато - кюлчета, монети, бижута и т.н.

Златото реагира много трудно с други елементи и вещества. Няма проблем да се скрие някъде си.
    Но не знам аз не мога да си представя как купувам злато с някакъв процент от капитала ми и да отида на село, в гората или в някоя пещера и да го скрия. Задължително трябва да кажа на някой, за да знам, че наследниците ми ще го намерят ако се случи нещо с мен. Като не е под постоянен контрол няма как да знам че няма да ми го открадне някой. Отделно, че няма гаранция, че някой няма да го намери, като няма постоянна охрана. Или пък да ме проследи докато отивам да го скрия. Има толкова хора които си нямат работа, че пусне ли се слух за нещо подобно съм сигурен, че ще тръгнат да го търсят и може и да го намерят.

7. Bankster

Bankster Сметководител

Регистриран:
    21 Мар 2017
    Постове:
    64
    Лайкове:
    10
  8. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    За златото има едно основно правило, ако ще го криете у вас, т.е. съхранявате :), така трябва да го наместите, че и целят апартамент да ви изнесат то пак да си е при вас.
    Няма да давам идеи, че не се знае, кой чете :D

9. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Е то това е логично, но то ако е на някакво такова място, как ще го достъпя при нужда?
    Иначе преди 1-2 дни повдигнахме темата с един приятел и той ми даде идеята, че може да си направиш златен зъб, само че и това не е много доба идея, тъй като един такъв не би тежал кой-знае колко много. Все пак трудно може да се махне. Пък и знаеш ли кой ще го види и ще тръгне да те бие, за да го избие и открадне. Хората са толкова оскотяли, че постоянно ставаме свидетели на убити пенсионери за някакви мижави суми...

Last edited by a moderator: 14 Апр 2018
  10. Nutterum

Nutterum Финансов стажант

Регистриран:
    31 Май 2017
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    Когато си купих за пръв път злато през 2012 и след това през 2016 от Тавекс ме насочиха към няколко трезора, където мога да си държа парите. В интернет пък има прости и в същото време гениални начини за съхранение на ценни метали с почти 100% гаранция. Ето тук има линк за заинтересованите :

Last edited by a moderator: 28 Юли 2017
  11. thejaguar

thejaguar Финансов стажант

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    4
    За съхраняването не знам, но относно "инвестирането" - смятам, че "инвестиционното злато" хич не е "инвестиционно"... Защо?

Цена Продава: 7302 лв. Цена Купува: 6848 лв. Разлика: 454 лв. Или още с купуването, инвеститорът е с 6.21% в загуба...

12. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Защо не си купиш вместо това няколко златни монети - спреда е много голям и основната причина за такъв спред не е златото, а липсата на много играчи в България :) Ако Тавекс имаха няколко конкурента от техния ранг, то спреда щеше да е в рамките на този от запад 2-4% според зависи продукта.

Svetlozar Dulev likes this.
  13. Svetlozar Dulev

Svetlozar Dulev Финансов стажант

Регистриран:
    20 Фев 2018
    Постове:
    19
    Лайкове:
    11
    Не случайно в България примерно 1 унция сребро монетка ти е около 45лв, а в САЩ е около 31лв. :)

14. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    355
    Лайкове:
    130
    Не забравяй, че в крайната цена на среброто се начислява и 20% ДДС.

Svetlozar Dulev likes this.
  15. thejaguar

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    4
    Ами и аз съм го мислил, но и там сигурно нещата са горе-долу същите /но да не говоря найзуст/...

А иначе съм купувал /покрай 1 готина мацка, преди бая год./ 1 сребърна монета (1 тройунция) но това "неслучайно 1 трунц. сребърна монета в БГ е 45 лв."... не знам къде е това... аз доколкото помня, бях дал 100 лв.+ за монетата /от 10 лв./.
    Хвърлени на вятъра 100 кусур лв. монетата си стои, в кутийката и "старее"... Аз не че съм я купил като "инвестиция", но... все пак

16. alexvinchev

alexvinchev Финансов стажант

Регистриран:
    13 Апр 2018
    Постове:
    17
    Лайкове:
    5
    Хитро! Благодаря за идеите!

17. Svetlozar Dulev

Svetlozar Dulev Финансов стажант

Регистриран:
    20 Фев 2018
    Постове:
    19
    Лайкове:
    11

Прикачени файлове:

• 1.png
      1.png
      Размер:
      554.5 KB
      Преглеждания:
      5
  18. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    Сигурно си взел някоя монета от лунната серия - ликвидните монети са между 45-50 кинта.

19. thejaguar

Регистриран:
    1 Май 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    4
    Благодаря... Не, не е от тях (лунни) , макар че и тях се бях наканил да ги събирам, но се отказах...

По-скоро беше нещо за "Именити български гласове" - май тази:

http://monetti.bg/Сребърна-монета-В...рова-с-позлата-10-лева-31-10-гр-999-2011-г--3

(просто сега не искам да я търся, къде съм я сложил някъде, из шкафове, разни)... Гледам, че сега я дават около 85 лв. (не в наличност) - аз съм я купил около 2010-2011 г. някъде, за 100+ лв. но здраве да е... /пък може и инвестиция, 10 лв. винаги са си 10 лв. най-малко :) /

20. Ibsen

Ibsen Финансов стажант

Регистриран:
    20 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    1
    Наемите на касета в банков трезор варират около 150-200лв за година, така че е добре да се съпостави доходността от инвестицията в злато с цената на наема. За 1 кюлче като това по-горе, на цена 6,8К лв, чиято цена се вдига средно с 1% на година, т.е. доходността е средно 68лв/год. не е изгодно, дори ще си на загуба от 80 до 130 лв които ще платиш за наем. Ако обаче ползваш трезора и за нещо друго(пр.документи или други ценни вещи), или за поне 2 такива кюлчета, тогава има смисъл.
    Важно е да вметна, че в София най-сигурните трезори са тези на БНБ, ДСК и Уникредит, но в тях няма свободни касети! Т.е. за да наемеш касета в някой от тези трезори трябва да си вземеш ред и да чакаш някоя да се освободи.
    Всички останали (частни трезори и такива в клонове на банки) са несигурни, могат да ги "думнат", и това се случва от време на време. А в случай на инцидент, банката отговаря пред клиентите си с макс. 10К лв, без значение на каква стойност са били оставените на съхранение ценности :)

Last edited: 20 Май 2018

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice