Личен автомобил или обществен транспорт

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от dimitar_ivanov90, 30 Мар 2019.

1. dimitar_ivanov90

dimitar_ivanov90 Финансов стажант

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    15
    Лайкове:
    6
    Нужно ли е изобщо да имаме личен автомобил или по-добре да се придвижваме с обществен транспорт? Виждам, че и тук се вихри дискусия относно покупката на автомОбил. Лично за мен личният автомобил би бил прекалено голям разход и затова предпочитам да се придвижвам с обществения транспорт - автобуси, влакове. Питаме се обаче дали разсъждавам правилно, тъй като е в разрез с начина на мислене на повечето от моите съграждани. Забелязвам, че в родния Асеновград, а и не само тук, в Пловдив е почти същото, личният автомобил е признак на някакво благосъстояние и трябва да си много зле да пътуваш по автобуси и влакове. Та какво мислите, дали един мъж задължително трябва да има лична кола или ако не се налага по-добре да си пътува по рейсове и влакове.
    А и съм забелязал друго - при пътуване с обществен транспорт, особено по междуградските линии, успява по-добре да се опознае населеното място, до което пътува. Докато с автомобил отиваш до даденото място и си оставаш нещо като чужденец, човек от друг град. Не успяваш да се слееш и да усетиш как живеят местните.
    Друго предимство на обществения транспорт е досегът със всякакъв кръг от хора, а не само с определени, които сме подбрали.

Last edited: 30 Мар 2019
    Vadim Vladimirov and JOJOBG like this.
  2. Abetik

Abetik Финансов стажант

Регистриран:
    17 Авг 2018
    Постове:
    18
    Лайкове:
    15
    Нещата не спират само до личен автомобил. Същото е с живот под наем, лъскав телефон, маркови дрешки, престижна работа.
    Всеки трябва да преценява за себе си. Аз следвам принципа "най-лесно се става беден като се правиш на богат".

bachyyy, Gigibin, nik4o77 and 3 others like this.
  3. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    61
    Лайкове:
    12
    А защо трябва да се избира едното или другото?
    Аз например ползвам и двете, като според ситуацията и дестинацията решавам дали да отида някъде с колата, с рейса/метрото или да си наема електромобил.

4. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    160
    Лайкове:
    35
    Автомобилът пести време и енергия, ако през това време изработваш разходите за него, то той се превръща непряко в "актив". Аз точно за това си купих автомобил и съм много доволен - пестя време, повече разходи, но съм по-продуктивен и печеля повече. Или по някакъв друг начин ако може да ти оптимизира рахдодите или да ти увеличи печалбите си струва. Иначе е само пасив. Въпросът е, дали можеш да си позволиш да издържаш този пасив. Никога не бих дал повече от 5 процента от приходите си на месец, за да подържам автомобил, който не ми носи ползи.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice