Наем срещу Собствен дом

Дискусия в 'Недвижими имоти' започната от Aleksandar Dyakov, 31 Мар 2017.

1. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    414
    Лайкове:
    170
    В случая, си говорим за чисто математическо сравнение ... а иначе няма как да се постигне финансова свобода или най-малкото каквото и да е спокойствие, ако имаш лоши финансови навици :)

2. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Не знам, за мен дори и математическото сравнение е много субективно, тъй като зависи от входните данни. Трудно можем да предвидим инфлацията при цени на имоти, наеми и ремонти, лихвените проценти и доходността от инвестициите през следващите 25 или 30 години. Можем да приемем някакви стойности, които ни се струват реалистични към момента, но я се сбъднат, я не. А всяка малка разлика оказва влияние. Излиза, че крайният резултат зависи от фактори, които не можем да предвидим с особено голяма точност. Какво правим в такъв случай, хвърляме се на сляпо и каквото стане?

3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    414
    Лайкове:
    170
    Никой не знае, какво ще стане утре ... какво да говорим за 25-30 години :)
    Идеята на инфографиката е съвсем прост финансов модел, който има редица допускания с цел сравнение на опциите - ако имам време бих си играл няколко дни да изкарам Монте Карло симулация с много фактори, но отново ще е в сферата на теория на вероятностите относно какво ще стане идните години. Инфографиката цели да провокира, че има и друг опция освен да скочиш с двата крака в лонгтърм ипотека.

Santa likes this.
  4. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    299
    Лайкове:
    50
    Не знам дали правилно разбирам - хем парите не са важни, не са самоцел, но за да живееш в собствено жилище вместо да си под наем, то как ще станат нещата?

5. Dollar_dollar_bills

Dollar_dollar_bills Одитор

Регистриран:
    16 Мар 2017
    Постове:
    126
    Лайкове:
    41
    Чудно ми е човек на 1к чиста заплата как ще събере няколко десетки бона за самоучастие и после да плаща дебела ипотека ... това си е направо финансово харакири.

6. NewMember

NewMember Финансов стажант

Регистриран:
    24 Авг 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Имаме казус у дома и ще се радва да чуя странични мнения на финансово грамотни хора.
    Имаме собствено жилище (панел) в София, в атрактивен район, непосредствена близост до метро, с малки битови сметки, ремонтирано, поддържано, абе слънце :) Жилището е малко, а ние се умножихме много и търсим алтернативи.
    Разполагаме и със собствен парцел в покрайнините на града, който е в процедура по вкарване в регулация.
    Имаме пред себе си следните варианти:

Вариант 1: продаваме настоящия апартамент, живеем известно време под наем (около 2 години), през което време парцелът вече е в регулация и строим къща (не повече от 150 кв жилищна площ). При този вариант съществуват две опции - да живеем в новопостроената къща, или да я продадем (предполагам че пазарната цена би била по-висока от инвестираната сума). Към този момент, апартаментът е пуснат за продажба и има сериозен интерес към него въпреки високата цена (разбирайте, че аз не бих платила 1400 евро за квадрат панел)

Вариант 2: продаваме апартамента, жовеем под наем и купуваме нещо по-голямо "на зелено". Тук нямам идея как седят нещата със зеленото. Само съм чувала, че цените са с около 30% по-ниски от готовото, и разбира се, че има риск никога да не стане готово.

Вариант 3: даваме апартамента под наем, и отиваме под наем в по-голямо жилище. Подозирам че може би няма да има разлика в цената на двата наема, понеже стандартно по-големите жилища са с по-ниска цена на квадратен метър, а и ние имаме свободата да търсим в по-широк параметър (съответно по-евтини квартали). Този вариант обаче май не е особено смислен в дългосрочен план. Смяна на квартири с деца не е голямо забавление, а когато си под наем нямаш сигурност дали утре няма да те изгонят. От друга страна и да се случи нещо, може да се приберем в кутийката и макар и на тясно, да сме си у дома. Също така, пак в дългосрочен план, този апартамент има потенциал да носи добър доход, понеже е атрактивен за отдаване под наем. Минус обаче, при този вариант, е че инвестиция на парцела става неосъществима в близко бъдеще поради липса на достатъчно свободен капитал.

Вариант 4: ипотекираме апартамента, живеем 2 години под наем и с парите от банката строим къща. Така накрая имаме 2 жилища, макар че с лихвите и таксите на банката ще сме си платили като за още един апартамент. Това май е финансово най-неизгодният вариант?

Какво пропускаме? Има ли вариант 5? Виждате ли други pros&cons на тези варианти.
    Един general remark: подчертавам, че наличното жилище е панелно, и макар и да не съм специалист, не ми се вярва цената му да продължи да расте. Или бъркам?

JOJOBG likes this.
  7. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Четох...Четох...Пак четох ама и на мене ми се струва, че се изпуска нещо, все пак не разбирам...
    Каква е целта? Къща? По-голямо жилище -> апартамент? Запазване на богатството и увеличаването му или какво ?
    Какъв е периода за постигането на целта? Ма тия 2г хубаво ги мислиш ама то не са само те.
    Вариантите идват след това. Да ти изсипем словоизлеания на вариации на тема в момента малко нема смисъл.
    Надявам се да ме разбираш...

Gigibin likes this.
  8. NewMember

Регистриран:
    24 Авг 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Основната цел, мисля че става ясно, е по-голямо жилище. Говоря за къща, понеже съществува като опция, тъй като парцелът е наличен, а няма тепърва да се търси/купува. Освен това, мисля че е по-изгодно да построиш, отколкото да купиш. Поправи ме ако бъркам. Също и с инвестиционна цел би била добра възможност.
    Търси се икономически най-изгодно решение. И съпроводено с най-малко неудобства. Разбира се че увеличаване на богатството е за предпочитане. Запазване е задължително :)
    Относно апартамента, с който разполагаме, мисля че моментът е много удачен за продажба, предвид цените на имотите, и по-конкретно панелите в момента.

9. mr. smart saving

mr. smart saving Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    42
    Лайкове:
    7
    Варианти 1, 2 и 4 са доста авантюристични и в сферата на пожеланията. Аз бих карал по #3, а относно инвестицията в парцел - не виждам какъв е проблема да вземеш кредит за строеж след като имаш парцел в регулация?

10. NewMember

Регистриран:
    24 Авг 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Mr. Smart, благодаря за мнението. Да, #3 изглежда като най-малкото съпротивление. Това, което най-силно ме притеснява при него е, че съществува сериозен риск, да се наложи смяна на повече от една квартира. А такива упражнения с две деца не са никак за предпочитане.
    Относно кредита за строеж - лихвите и таксите на банките ще го оскъпят прекалено много.
    Каква е причината да считаш #1 за авантюристичен?

11. mr. smart saving

mr. smart saving Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    42
    Лайкове:
    7
    Строежа на каквото и да е не е лесно начинание и крие своите рискове. Аз лично предпочитам да поема риска от смяна на квартира пред това да бъда под наем с продаден апартамент и недостроен дом. Лихвите и таксите на банките са предмет на договаряне и предоговаряне, а цените на имотите се променят.

12. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Вариант 5: Ипотекирате наличния апартамент -> Купувате по-голям апартамент с втори ипотечен креди с голямо самоучастие (ипотеката по първия). -> Първия го отдавате под наем. -> Като си достигнете комфортно съотношение на чиста стойност към дълг по апартаментите си продължавате с проекта семейна къща.
    Вариант 6: Купувате друг -> Продавате апартамента -> Покривате Мостовия кредит за стъпка 1 в този вариант. Разликата (ако е положителна) отива като първа подкрепа за идеята семейна къща.
    Да строиш сам хората твърдят че излизало по-насметка, но то зависи как ще го направиш, историята познава и други случаи.
    Зеленото е добра опция в началото на цикъла, за съжаление със всеки изминал ден покупката на зелено е неоправдан поет риск. Лично мнение. Артекс като едни от малкото които уж със сигурност ще издадат на акт.16 ама там си плащаш премиум дори на зелено, а скорошната БГ история показва че и тази фирма може да клекне при правилно подреждане на звездите.
    Ако правилно съм разбрал тестовите оферти които са пуснати за основното жилище покриват цена на старо(ново) строителство обзаведено така че вариант 6 си е опция във вашия случаи.
    Няма оставане без жилище в моите варианти, няма наеми. Ако правилно съм усетил къде са тънките струни след допълнителните обяснения които даде. ;)
    Моите 5 стотинки по темата.

dimitar_ivanov90 and Gigibin like this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice