Новият и подобрен начин за спестяване на пари

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от Nikolay Delchev, 8 Май 2017.

1. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224

Представете си следното: На опашка сте на една от касите в Кауфланд, готови да си излизате – и някакси имате пълна количка с.... неща, а сте влезли само за паста и четка за зъби.

Знаете, че реално не ви трябват всички тези неща, но меките хавлиени чорапи, каната с филтър, чипсът на промоция и бирите са прекалено „сладки оферти“, за да бъдат подминати.

Така, в крайна сметка излиза, че сте изхарчили 100лв.

След това започвате да се чувствате гузно защото знаете, че трябва да спестите тези пари вместо да ги харчите. Звучи ли ви познато?

Старият начин: Спести каквото остане

Нетен доход (след данъци)

Сметки

Харчене на пари за забавни неща

= Спестяване на каквото остане.

Този подход никога не работи в дългосрочен план.

Просто е много трудно да пестиш пари в края на месеца, когато живееш в свят на незабавно удовлетворение.

Затова спрете да го правите толкова трудно.

Просто се пренастройте и следвайте новия подход за управление на парите: „Плащайки първо на себе си“*

Новият начин: Плати първо на себе си

Нетен доход (след данъци)

Сметки

*ППСС (буфер, за пенсия, др. финансови цели)

= Харчене на пари за забавни неща (без чувство на вина!)

Автоматизирайте спестяванията си все едно са просто като всяка друга сметка, която трябва да платите през месеца.

След като платите сметките си и ППСС, можете да изхарчите остатъка от парите за каквото си пожелаете без да изпитвате чувство на вина.

Ако искате да отидете в Кауфланд и да изхарчите 100лв. – давайте. Или, може би, искате да си купите някои маркови маратонки, които струват доста пари.

Направете го.

Може да се наложи да ядете полуфабрикатни спагети до края на месеца, НО поне сега вече ще сте разумен, финансово зрял човек, който първо спестява и харчи след накрая.

Разбира се, не можете да харчите повече от това, което остава на края на месеца, иначе ще създавате дълг – а знаем много добре, че това не е добре!

По колко трябва да спестявам?

Принципно спестяванията е хубаво да са в размер на около 10-20% от нетния месечен доход.

Ако това, обаче, ви е прекалено много започнете от по-малко. Да речем 3% и качвайте с по 1% всеки 6 месеца докато достигнете желанoто ниво от 10-20%.

Действайте

Този подход залага основите на вашият финансов успех в дългосрочен план.

Той прави така, че става супер лесно да спестявате пари и да не се чувствате виновни от това, че изхарчвате остатъка.

Та, сега е ваш ред.

Заложете автоматични преводи към спестяванията ви. Може да е по 50лв. на месец, докато изградите адекватен буфер („фонд за черни дни“) или пък по 100-200-300лв. месечно.

Каквото и да е, просто нека е автоматично.

Ще се изненадате като видите, че дори няма да усетите и няма да ви липсват парите веднъж започнат ли автоматично да бъдат взимани от сметката ви.

toni90, PetkoP, EUSSR and 1 other person like this.
  2. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    202
    Лайкове:
    31
    Аз прибягвам и до приоритезирането на разходите - т.е. като отида в Кауфланд за храна(която има и голяма приоритет 8-10) то само с това се прибирам вкъщи или в най-лошият случай с допълнителни стоки от същият приоритет. Няма как и да е иначе установил съм, че голяма част от импулсивните покупки или се озовават в боклука/килера или много рядко ги ползвам ... то и това е идеята импулсивни покупки, водени от поривите на емоцията купувам именно неща с емоционална стойност с много ниска реална стойност за нас.

3. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    В толям магазин не се влиза никога с количка или кошница. Така просто нямаш начин по който да пренесеш глупостите които ще ти хрумне да купиш. Така купуваш само това което знаеш, че е най-важно.

4. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    И, може би, най-важното: в магазин не се ходи гладен :D

kamentk likes this.
  5. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    Храната е изключително важна за нас и е хубаво да бъде разнообразна и качествена! Храна = Енергия

Далеч съм от мисълта да спестявам от храна, за някакъв момент ако е имало в живота ми - разбирам, но иначе НЕ

С качествена храна имам много повече Енергия + Чуствам се по - добре + Здрав съм = Много по - продуктивен ставам

toni90 likes this.
  6. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Естествено, че няма да пестим от храна. Идеята е, че ако нямаме количка, няма да купим три торби чипс, защото са на прИмоция. Ако ти се яде чипс е друго. Но тогава ще си купиш точно толкова колкото ти трябва.

7. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    29
    Лайкове:
    3
    Ако искате да спестявате, не ходете в Кауфланд :D
    Аз лично подкрепям кварталните магазини и пазарувам предимно от тях. Рядко ходя до някой голям магазин, ако ходя до голям, то е защото няма това, което търся в малкия :)

8. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Нали знаеш, че кварталния магазин най-вероятно зарежда от големи вериги стил Кауфланд :D

9. Sixking

Sixking Финансов стажант

Регистриран:
    26 Яну 2018
    Постове:
    17
    Лайкове:
    3
    Нещо не схванах много метода, но Кот такова. Сякаш коментарите, го правят по-ясен :D

Аз пък точно по темата имах писано в една статия в блога ми. Ставаше дума за идеи на бъдещето и как може да спестим време и пари. Една идея много ми хвана окото:
    - Когато плащаш с карта, вместо 34.56лв да платиш 35лв. Разликата от 44 стотинки ти се начислява в някаква сметка ( беше някакъв пример, ама какъв) и можеш да я ползваш. Така, вместо да ми дрънкат жълтите стотинки в портфейла, ще са в картата.

10. moneff

moneff Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Фев 2018
    Постове:
    29
    Лайкове:
    3
    Ааа, чичака дето работи тука е много готин. Пазарува от борсата зеленчуци(гаранция франция), а за другите храни си нямам на идея, може би Метро :D

11. SpaceZeaLoT

SpaceZeaLoT Финансов Аналитик

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    25
    Лайкове:
    12
    Има много вярно в статията, но няма ли го и другия вариант, ако се купуват дълготрайни стоки на промоция?

Реално дали ще си взема паста за зъби "когато ми потрябва" или ще имам една в повече, но купена на 30-40 % намаление, не е ли за предпочитане втория вариант?

Аз също пазарувам в кауфланд и често пълня количката. Но основно с намалени стоки, които рано или късно ще ми влязат в употреба. И смятам, че така пестя по - добре от колкото да ходя по - често в магазина и да пазарувам на регулярни цени. Изобщо почти изключвам кварталните магазини, защото не виждам защо трябва да плащам повече за същия продукт.

Изключвам купуването на боклуци и неща от които нямам нужда. Но не може и без някое удоволствие от време на време. Кенче бира или нещо друго..

M.Zahariev likes this.
  12. SpaceZeaLoT

SpaceZeaLoT Финансов Аналитик

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    25
    Лайкове:
    12
    M.Zahariev likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice