Оптимизация на банковите разходи

Дискусия в 'Банки и Банкова система' започната от Gigibin, 17 Яну 2020.

1. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    41
    Привет на всички!

След първоначален обзор на финансовата 2019 година попаднах на някой допълнителни разходи в домакинството, който имаме желание да оптимизираме.

Long story short - скрити (или не чак толкова скрити, разследването ще протече в идните дни) такси при различни преводи - захранване на револют, запазване на хотел и прочие направени с дебитна карта от Post bank.
    Разходите не са някакви фундаментални - по спомен около 70лв. без таксите за теглене на банкомат, но отношението е неприемливо. В допълнение разходите за същият период в ОББ - при това при доста по интензивно използване на банкови услуги бяха около 50лв с включени такси теглене от банкомат (различни интерфейси за отчитане) - което си е 40% по - евтино :)

На база на това решихме (домакинството), че е време да сменим банката.

На база на параметри:

Не повече от 2 тегления на банкомат на месец.
    Не повече от 5 превода в страната на месец (дори бих казъл, че са много, но нека има мегдан)
    Не повече от 4 международни превода годишно - по - скоро клонят към нула, използваме - transferwise & revolut за такива операции.
    Не повече от 2 вътрешни превода в депозити - eur/лв.

Двете банки, който са отписани са UniCredit Bulbank (Лични причини) ОББ (не желаем да държим всичките пари в една банка, нали така)

Статийте, който вече проверих бяха:
    https://pisar.bg/banks/
    https://www.moitepari.bg/razplashtatelni-smetki/razhodi-po-smetka

Бих искал да чуя и вашето мнение по въпроса.

Благодаря предварително и успешен петък!

JOJOBG likes this.
  2. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    297
    Лайкове:
    206
    Знаеш, ама все пак да кажа Про :) 10 лв. всичко безплатно ;) Основна ;) ако ще се взираме в ексела слагаме средно 2.5 лв такса поддръжка. 1 лв превод. 1 лв теглене на чужд, 0.5 лв теглене на техен. СЕПА си е СЕПА, за СУИФТ за изход примерно 0.3%, ако е международен сигурно ще има сетълмънти който няма как предварително да се изчислят. Аз ли да го направя или ти ексела де :)
    Едит: Чеки че се сетих, забравил си да калкулираш плащане на комунални че и там е тука има тука нема с таксите ;)

Last edited: 17 Яну 2020
  3. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    41
    Знам, но при мен няма файда - 10x12 - 120лв, за миналата година в ОББ съм оставил 59.7лв като 21.9лв са за теглене от банкомат. Международни преводи не правя през банките transferwise или revolut-а са ми за тази работа, комуналните нарочно не съм ги писал, тъй като те няма да минават през тази сметка ;)

П.П. Тази година планирам да ги премахна тези 21.9 ;)

Last edited: 17 Яну 2020
  4. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    91
    Лайкове:
    27
    Тия банки и 2лв/месец не заслужават! Истината е пакет от е-банкиране+дебитна+кредитна карта с кешбек. Всички преводи и сметки - онлайн, всички плащания в магазини - на ПОС с КК, ДК само за кеш. Кешбека покрива мес.такси и излиза безплатно, а ако харчовете са ти по-големи, може и да си на плюс!

Gigibin and JOJOBG like this.
  5. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    297
    Лайкове:
    206
    Кеш бек кредитни карти само ПИБ и Райфайзен като райфайзен покрива само БГ покупки.

6. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    297
    Лайкове:
    206
    Е айде смятай виж там оферти и ми кажи ако нещо се е променило на сцената на БГ банките, ама те ся малко са в консолидация със свръхрезерви които се облагат от БНБ а чуждите от ЕЦБ. Про обърнаха тренда и те свалиха лихвите по депозити. Гледам Експрес предварително преди майското сливане в ДСК са вдигнали всички такси. Успех общо взето.

7. Вальо

Вальо Сметководител

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    40
    Лайкове:
    32
    Супер сметка на Пощенска? При 3 комунални сметки и 5 плащания на ПОС през месеца ти дават 2,5 лв на месец. Вместо да те таксуват. Реално тези 2,5 ти покриват 2 превода по 0,95 стинки. Внасяне на каса до 3000 лв без такси, теглене до 2000 лв без такси. После си е брадва. Теглене от техен ПОС - 0,15 стинки. И кредитна с кешбек и даже съм уеко на плюс.

8. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    91
    Лайкове:
    27
    И ЦКБ и ДСК и други предлагат. И един жокер - не гледайте таксите и процентите им по сайтовете, гъвкави са, а имат и скрити оферти които се показват на място. Прихванали са от телекомите :)

9. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    297
    Лайкове:
    206
    ЦКБ я ходи да си прочетеш новите условия на банката :) За ДСК не знаех за Мъни-бек програмата. Ето причина да изчакам Ескпрес да се налеят в тях.

10. D. Ivanov

D. Ivanov Финансов стажант

Регистриран:
    26 Фев 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    2
    Аз съм в Експресбанк, нямам дебитна карта, само обикновена сметка в евро.

Ето какво правя: Тегля кеш в лв директно от банката на курс 1.948 или ако е по-голвма сумата дърпам евро и отивам в някое чейндж бюро и се спазарявам за по-добър курс, също и с банката съм се спазарявал. Оттам вече с левовете зареждам Транскард през изипей. Таксата за зареждане е 1 лв, няма значение сумата. Месечната такса е 1 лв. Тоест едно зареждане на картата плюс месечната такса = 2 лв на месец или 24 лв на година.

Вече от Транскарт си вкарвам пари в Револют (и там си имам карта, която е без такси), няма такси за депозит в Револют. Също от Транскарт мога да тегля от банкомат без такси, също и от Револют картата може да се дърпа, лимита зависи от това кой от 3те акаунта използвате на Револют - стандартен, премиум или метал.

Избрал съм този вариант, защото не обичам да се занимавам с банки. На някои може да се стори по-скъп, на някои по-удачен или обратното, но мен ме устройва напълно поради причината, че имам само 1 сметка в една банка и имам единствено една месечна такса към тази сметка, това е, всичко друго го контролирам аз както ми е удобно на мен и когато ми е удобно.

При този вариант, когато примерно съм в чужбина и ми потрябват пари, просто някой от БГ отивс в изипей и ми внася в сметката в Транскарт колкото ми трябват. Ако това се прави чрез банкова сметка ще ме ушият минимум 5 лв, ако накарам някой друг да внесе.

mr. smart saving likes this.
  11. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    91
    Лайкове:
    27
    А как си получаваш доходите, в евро ли? И сметки към доставчици на ком.услуги, преводи към други банки как плащаш?

12. D. Ivanov

D. Ivanov Финансов стажант

Регистриран:
    26 Фев 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    2
    Доходите ги получавам в евро със Сепа превод, който се поема от изпращача. За плащанията имам човек, който движи всичко, давам му кеш така или иначе.

13. kudosbg

kudosbg Финансов стажант

Регистриран:
    9 Фев 2020
    Постове:
    1
    Лайкове:
    1
    Здравей, понеже и аз съм в ОББ и наскоро осъзнах колко ме набутват с таксите се разрових малко и се оказа, че минавайки на пакет " Комфорт" който струва 3лв на месец вс. стандартна такса от 2.5лв, получаваш безплатно теглене от ОББ банкомати, 1 безплатен онлайн превод, както и битови сметки без такси :)

Gigibin likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice