Падане на валутния борд - превалутиране на аварийния фонд

Дискусия в 'Банки и Банкова система' започната от dimitar_ivanov90, 26 Яну 2020.

1. dimitar_ivanov90

dimitar_ivanov90 Финансов Аналитик

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    41
    Лайкове:
    11
    Управляващите скандализираха обществото през уикенда с промяната във Закона за БНБ с преходните и заключителните разпоредби на Валутния закон, като предложението е вкарано между първо и второ четене на Валутния закон, с което има опасност да се промени курса лев/евро и да стане плаващ във връзка с влизането в чакалнята за еврозоната.
    Според вас в такава ситуация разумно ли е наличният авариен фонд да бъде превалутиран веднага в евро? В интерес на истината отдавна си го мислех, а и още преди повече от месец прочетох, че едно от условията за влизане в еврозоната е курсът на местната валута да се държи в граници от 10-15% спрямо еврото, тоест 1 евро може да се вдигне до 2,30 лв спрямо еврото. Предположих, че управляващите няма да си рискуват рейтинга с подобен ход, но още по-притеснителното е, че го правят по този начин с промяна между 2 четения, при които се разглежда съвсем друг закон.

2. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Зависи от големината на фонда и колко често се използва. Ако е за няколко месеца и редовно се ползва за "аварии" няма особен смисъл заради разходите за превалугиране. За по-големи суми обаче бих го разделил в няколко валути - евро, долари и жълто, която и да олекне, другите две би трябвало да компенсират :)

dimitar_ivanov90 likes this.
  3. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    447
    Лайкове:
    272
    Без паника моля!
    Това винаги, ама винаги, ама винаги е било ясно. Няма абсолютно никаква промяна спрямо онзи ден когато тая тъпотия дето са я свършили са я натворили.
    Влизаме в ЕРМ2 при сегашния курс.
    Винаги в рамките на ЕРМ2 се е очаквало, че ще има "леки" трансформации. Ма това не нито от вчера нито от оня ден.
    Сега по темата. Авариен фонд се държи във валутата в която се правят харчовете, респективно кредити се взимат във валутата в която ти идва заплатата, докато идва в такава валута.
    Ако ще се хващаме на вагона на паникьорите, тогава /2 = бг/евро. На който му се носи валутен риск иска си хеджира еврото значи /3 бг/евро/усд. Пак да кажа с глупости не се занимавайте.
    Ся да предложа и моите умни 2 цента по темата. Ако смятате, че ще има обезценка на лева, защо вместо да си цепите или обръщате аварийните фондове, не си обърнете част от инвестициите в евро, респективно да излезете от България ;). Най-добрия начин за употреба на надценен фиат е да го обърнете в подценен актив ;)

Last edited: 27 Яну 2020
  4. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    43
    Лайкове:
    46
    Може ли линк към промяната, благодаря!

@JOJOBG - или пък ако някой е голям смелчак, да направи един хубав марджин с една ипотека и после да плаща евтинджос ;):cool:lol

5. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    447
    Лайкове:
    272
    https://www.capital.bg/politika_i_i...e_niama_opasnost_za_fiksiraniia_kurs_na_leva/
    Плюс оригиналната новина от където всичко е тръгнало. http://iconomist.bg/101760-Експерти-С-бързането-за-ЕRМ-2-ГЕРБ-рискуват-курса-левевро

6. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    41
    Лайкове:
    11
    Има промени във валутния курс - днес гледам ЦКБ-то от 1,952 курс е вдигнат на 1,953, а курс продава е от 1,958 на 1,96, така че днес определено е имало търсене на евро, щом се прибегнали да това движение на курса, Уникредит са свалили курс купува на 1,945 от 1,949, а курс продава е на 1,96.

7. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Шубето е голем страх, а за българина най-важно е да не настине и да не се мине

8. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    43
    Лайкове:
    46
    И в ДСК като бях сутринта, го мернах, че продава беше 1.96 нещо си, може би.

9. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Май в никакъв ЕРМ няма да влезем и тази година. Четейки новините днес, гледам масово обръщане на левове в евра, а НС в отговор на паниката задължило МФ и БНБ да преговарят за влизане в еврозоната при фиксиран курс. Голям смях! :) Щели да преговарят за промяна на механизма, заради нас. И на к'во основание, да не сме част от UK?

10. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    41
    Лайкове:
    11
    Менда Стоянова за малко беля да направи, ама с тези промени с преходни и заключителни разпоредби не се прави. В понеделник всички банки обърнали резервите в евро, щом банковите шефове - бордовете на директорите са реагирали на тази новина, това е по инфо от вестник Труд, четох някаква тяхна публикация. И аз мислех да обърна резервния фонд в евро, ама прецених, че няма смисъл от прибързани действия, все пак не сме 1997 г., ама в един момент призрака възкръсна.

11. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    447
    Лайкове:
    272
    В интерес на истината и аз съм в ускорено превръщане на левове в евро от Декември миналата година, но поради коренно различни причини. ;)

12. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Е заради тая паника няма да влезем в ЕРМ. С плаващ курс не става - прекалено рисково е, с фикс.курс пък няма кой да ни пусне. Очаквам скоро поредното отлагане.

13. D. Ivanov

D. Ivanov Финансов стажант

Регистриран:
    26 Фев 2019
    Постове:
    8
    Лайкове:
    2
    И аз съм в евро отдавна ама не обръщам, защото доходите ми са в евро. Но честно казано това не ме успокоява.

14. dimitar_ivanov90

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    41
    Лайкове:
    11
    Да, ако се освободят курса не трябва под 2,30 лв. за 1 евро или поне БНБ да го държи така, в противен случай няма да отговаряме на условията за членство, ама според веднага ще се навъдят спекуланти, които ще окажат натиск на курса, което предполага, че БНБ трябва да прави валутни интервенции, това обаче е безмислено, тъй като ще доведе до по-бързо изчерпване на валутните резерви на банката. По-изгодни са такива валутни интервенции, когато се правят опити курса да не се вдига, в случая на Швейцарската централна банка, когато с намеса на валутния пазар опитваха да задържат курса на франка да не се вдига над 1.20 франка за 1 евро.

15. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Едно обаче не може да се отрече - парите на хората бяха заспали дълго време, но сега се пораздвижиха. Какво ли следва?
    Някои обръщат в евро. Други ще ги изгубят инвестирайки ги в неща от които не разбират.
    Във всички случаи филма ще е интересен :)

16. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    188
    Лайкове:
    144
    Хората лесно се плашат, когато става въпрос за парите им. Това се видя покрай паниката около ПИБ преди години, тръгнала от един слух. Разбираемо е, предвид недоверието им в политиците и спомените за хиперинфлацията и фалиралите банки. Според мен обаче няма реално основание за паника, така че аз няма да обръщам левове в други валути.

JOJOBG likes this.
  17. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    447
    Лайкове:
    272
    А мен сутринта Стойне друго ме посъветва в седмичния мейл...

Santa likes this.
  18. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    188
    Лайкове:
    144
    Стойне е дал 95% вероятност всичко да е наред. Дал е и линк към статия на Стойчо, в която последният твърди, че вероятно всичко ще е наред. Мисля, че фундаментално и двамата споделят моето мнение. :)

Предполагам, че визираш последния абзац от имейла на Стойне, в който казва, че ако човек има над 50 хиляди спестявания в банката, е добре да ги превалутира. При 5% вероятност да има проблем при преминаването към евро и около 1-2% разходи по превалутиране, има логика в този съвет. Но и да не го направиш, 5% е достатъчно ниска вероятност и този сценарий едва ли ще се случи. Също така не знам дали тук някой има 50 000 лева в банката. В общия случай държането на такива суми в банката вместо да бъдат инвестирани го свързвам с ниска финансова култура (с някои изключения, разбира се), каквато вярвам, че не вирее сред потребителите на форума.

JOJOBG likes this.
  19. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    447
    Лайкове:
    272
    Аз пък силно се надявам форума да не е пълен с хора 100% вътре, че и на лост ... Айде да не задълбаваме в тази посока ;) така или иначе не е за тази тема.

Santa likes this.
  20. mr. smart saving

mr. smart saving Одитор

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    168
    Лайкове:
    45
    Според мен не е толкова важно при какъв курс ще влезем, а какво ще се случи преди това, т.е. следващите 2 години. Влизане с фикс.курс ми звучи нелогично, т.к. обезсмисля проверката на стабилността ERM2. Т.е. ако ще влизаме с фикс.курс и другите страни са съгласни, няма нужда от проверка и може правителството да преговаря за влизане още тази година :)

А защо пък който има примерно 50к в банката да има ниска финансова култура? Само факта, че ги има означава, че явно е по-умен от друг който инвестира активно, но ако си продаде днес всички активи ще има по-малко от 50к.

imarudina and JOJOBG like this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice