Пародията наречена абитуриентски балове

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от kamentk, 27 Май 2017.

1. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    И тази година завършиха около 60 000 зрелостници, които тези дни празнуват абитуриентските си балове.

И тази година се нагледахме на скъпарски рокли и костюми облечени от хора с евтино възпитание и ценности. На класове с цигански оркестри, на хора чиито родители цял живот не са изкарали толкова пари, колкото струват колите които ги возят за бала.

Тозш пик на консумаризма и липсата на финансова култура няма ли да спре най-накрая...

Аз като завършвах си спомням, че се ослушах кога пускат промоции на костюмите в Турция и с майка ми и баща ми запалихме колата и отидахме. Купих си супир евтино изключително качествен костюм, който по материя и изработка се мереше с костюмите за по 1000 лв тук. Много качествен, не е бален, т.е ако ми потрябва мога да го нося все още, въпреки че не съм фен на строго официалното облекло. Все пак има ситуации които налагат този стил.
    В ресторант поканихме само най-близки роднини и приятели, просто да отбележим повода. Общо 20 човека поканени, от които дойдоха 15.
    На изпращането бях с тениска и панталон от мола за няма и 50 лв двете.
    Кола не наех, щях да карам аз, но на баща ми колата се развали сутринта преди бала, та се наложи да ни кара една семейна позната, та умрях от срам пред дамата си, като трябваше да се обяснявам, ахаха.

Изкарах си много добре. Без да се чувствам по-долен и от който и да е от съучениците си. И за миг не съжалявам, че не съм си купил костюм за 5000 лв и не съм събрал в редтолант родата до девето коляно.

Last edited: 27 Май 2017
  2. V.Andreev

V.Andreev Сметководител

Регистриран:
    7 Апр 2017
    Постове:
    66
    Лайкове:
    28
    Ако хората не бяхме водени от емоциите си 95%... светът щеше да е коренно различен

3. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    91
    Лайкове:
    67
    И при мен беше сравнително скромно, когато завършвах, но това не направи изживяването по-малко запомнящо се.

И тази година се нагледах на разнообразни абитуриенти - някои кичозни, други - скромни, а трети - някъде по средата. Но едно нещо ги свързва и това е погрешната представа на повечето от тях за живота след училище. Не мога да си обясня защо в 21-ви век в училище все още не се учат дисциплини като бизнес и предприемачество, лични финанси, личностно и интелектуално развитие, а се изучават предимно предмети без практическо приложение за повечето ученици. Трагично е как образователната система цели 12 години набива някакви неща в главите на децата, а накрая виждаме абитуриенти без особени практически умения и знания. Явно нещо не се прави както трябва.

4. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Всичко идва от родителите и това как е научено детето. Гледат да "удогят" на детето, да се чувства като милионерче за ден. Аз му викам "Синдрома на бедняка" - цяла година си с трамвая и дупчиш билетчета, но видиш ли на бала ще си с кола за 150 000 лв. На следващия ден пак с трамвайчето, но вече влизаш в новата социална мрежа - джобс.бг :D

toni90 and kamentk like this.
  5. Соня Цветанова

Соня Цветанова Финансов стажант

Регистриран:
    2 Юни 2017
    Постове:
    9
    Лайкове:
    2
    В най-бедната страна от Европейския съюз България улиците , отминалите майски празнични дни бяха задръстени от луксозни автомобили ,украсени с балони. Голяма част от населението ни живее под границата на бедността ,но за абитуриентите се купува само най-скъпото.Някаква излишна показност ,суетност ,която често граничи с пошлост и кич.Другото ,което ме удивлява е ,че този маниер се предава и при завършване на детска градина.На малките момиченца се обличат някакви шикозни рокли ,прически им се правят ,че даже и грим .Вчера ми попадна снимка,публикувана от Николета Лозанова ,която се гордее ,че си има достойна заместника в лицето на дъщеричка си,която пазарува в столичен Мол-подарък за Денят на детето.Незная как да го разбирам и тълкувам подобно възпитание.С една дума :Пародия.

6. Vadim Vladimirov

Vadim Vladimirov Финансов стажант

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    2
    Лайкове:
    1
    Бих използвал друга дума: "Простотия"

7. Sixking

Sixking Финансов стажант

Регистриран:
    26 Яну 2018
    Постове:
    17
    Лайкове:
    3
    Малко стара тема, но пък може да е добро начало за първи пост.
    Аз да съм с позитивното мислене, но виждам много повече млади, които или подкрепят някоя кауза (имаше някакви с тениски) или отиват с народни носии. Определено ми скриват шапката като отидат с носия. Вече всеки гледа на криво тези с роклите и всичко навън, скъпите коли и бижутата под наем. Малко по-малко, положението може би, ще се възстанови.

8. toni90

toni90 Сметководител

Регистриран:
    14 Мар 2017
    Постове:
    122
    Лайкове:
    17
    Докато стане нормата още бая време трябва да мине. Но иначе и аз много подкрепям подобни идеи. :)

9. SpaceZeaLoT

SpaceZeaLoT Финансов Аналитик

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    25
    Лайкове:
    12
    Навремето (2004та година) нямаше такива неща.. или поне не бяха чак толкова силно изразени. Събираха се само близки роднини, сега все едно вдигат сватба.. и много хора ходеха с автобус. Разбира се имаше и такива с лъскави коли.. но нямаше такова парадиране. Или нацията деградира.. или просто е значително по - богата.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice