План "Бюджет 2019"

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от Петко, 23 Сеп 2019.

1. Петко

Петко Финансов стажант

Регистриран:
    29 Дек 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    Реших се вкарам в ред финансите си които и без това са малко.
    Мисля да ползвам форума като дневник и съветник.

Започваме от днес - 23.09.19 със:
    1. Спестени пари: 0 лева
    2. Налични средства: 300 лева
    Някои параметри:
    1. Заплата 1500 лева
    2. Наем: 350 лева
    3. Разходи по дом. любимец: ~200 лева/месец
    4. Кредити и задължения : 0 лева
    5. Локация: Стара Загора
    На всичкото това трябва да закупя и автомобил - необходим е, нямам как без него вече.

Харча страшно много пари за храна която изхвърлям или си поръчвам и поне половината също изхвърлям :(

Целта - да не се налага да работя в повече за сметка на свободното си време. Лесно мога да увелича месечните приходи с поне 80% но това ще изяде цялото ми свободно време. Предпочитам част от него да вложа в собствени проекти или да съм навън.

Плана за сега е да записвам всяка една покупка която правя с цел анализ. Като събера достатъчно данни ще мога и да анализирам къде може да се оптимизира бюджета.

Всякакви съвети и хули са добре дошли, домашния любимец ако някой се интересува е куче и разходите са за храна и вет. услуги.

Nikolay Delchev likes this.
  2. Atanas Harizanov

Atanas Harizanov Финансов стажант

Регистриран:
    15 Апр 2019
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Здравей,

Според информацията, която представи, за мен ще е най- удачно да започнеш с оптимизирането на разходите си за храна, която изхвърляш, както и яденето навън.

Има много хубава тема във форума, която може да ти е полезна. Темата е КАФЕ ФАКТОР . На някои хора нещата от които трябва да се "лишат" им носи дискомфорт, но винати може да се намери баланса между двете.

Интересно ми е да видя в течение на времето как ще се справиш и какви стъпки ще предприемеш.

Следя.

Поздрави

3. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    61
    Лайкове:
    12
    Изхвърляне на храна = изхвърляне на пари, а относно цената и - може да е и малко и много, според зависи от мястото от което и времето кога я плащаш. Повече мъдрости по темите за храна и транспорт може да видиш тук:
    https://smartsavingsbg.wordpress.com/2019/02/19/как-да-пазаруваме-изгодно/
    https://smartsavingsbg.wordpress.com/2019/02/26/каква-е-реалната-цена-на-моя-автомобил/
    :) Надявам се да е полезно :)

4. Gigibin

Gigibin Финансов Аналитик

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    21
    Лайкове:
    32
    Привет,

Препоръчвам ти решението за бюджетиране на Klear, използвам го вече година и малко, с малки забележки съм доста доволен, особено като се има в предвид, че това не им е част от основният бизнес.
    Можеш да си записваш разходите на момента, през телефона, което може би е най - доброто решение, повярвай ми не винаги е забавно в края на месеца да имаш кутия пълна с касови бележки :).
    Аз лично гледам да я върша тази работа поне веднъж в седмицата, но при мен е малко по - различно, тъй като следя бюджета на домакинството.

Klear budget tool - https://www.klearlending.com/budget#/overview
    Успех и ще следя темата!

JOJOBG likes this.
  5. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    403
    Лайкове:
    262
  6. Петко

Петко Финансов стажант

Регистриран:
    29 Дек 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    Ще се почва от 1 следващия месец, че още не мога да вкарам в ред сметките а и си бях поръчал някои неща които не бях предвидил.
    И разхода за догото става 300+ лева месечно, и това само за храна. Дано не се разболява повече.

Направих си собствен апп за записване на разходите, наличните или трябва да отделя седмица да ги разуча или не са това което ми трябва.

Интересния момент ще е със закупуването на автомобила, поне 3-4-5 хиляди лева които ще са от кредит.
    Него планирам да изплатя за година работейки допълнително :/

7. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    9
    Лайкове:
    0

Извинявайте, че се включвам по тема по която коментирам само от опита на потребител, обаче при този бюджет имайте предвид за наличието на големи подводни камъни. За тези пари предполагам става дума за около 15 годишен градски автомобил от относително нисък клас. Семейството ми кара такива автомобили от 90-те насам. Имайте предвид наличието на големи скрити разходи при този избор. Случвало ни се е и 5-6 години без сериозен ремонт, както и даване още веднъж цената на колата в рамките на една година. Просто при този вариант нямате голяма предсказуемост на разходите. Още повече, че ще трябва да купите автомобила с потребителски кредит с висока лихва.
    Ако разглеждате автомобила само от към прагматичната му страна, защо не обмислите вариант за лизинг на нов автомобил от най-евтините марки? Някои ги предлагат с газова уредба още от магазина. И при сегашните лихвени нива тук става дума за кредит с условия сравними с тези за ипотечните. Като цяло разходите са по-големи,но разпределени на голям период и най-вече предсказуеми. И в края на периода оставате с един автомобил с остатъчна стойност от минимум 7-8 000 лева. Докато месечните ви разходи за него (закупуване обслужване, ремонти, гориво) едва ли ще надвишат 300. А разходите за 15 годишен автомобил няма да са чак толкова по-ниски, особено ако изберете нещо от по-висок клас, дори и без непредвидени ремонти. А след 6 години автомобила едва ли ще става за друго освен за старо желязо (остатъчна стойност 300-500 лева), освен ако не влагате наистина големи суми (над 1000 годишно) в ремонти и на най-дребния проблем, което обезсмисля такава покупка от финансова гледна точка. Недостатъка е че при първият вариант трябва да се ограничите примерно до най-евтината Дачия. А може да искате нещо по-динамично и комфортно. :)

8. Петко

Петко Финансов стажант

Регистриран:
    29 Дек 2018
    Постове:
    4
    Лайкове:
    1
    350 вноска минимум за Дачия.
    Непосилен разход освен ако не изхвърля кучето и почна да ям само хляб и кисело мляко.

9. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    9
    Лайкове:
    0
    На мен вноската за Тойота Корола ми е 290. :) А тя е около два пъти по-скъпа от базова дачия. Но разходът за един автомобил не е само лизинговата вноска. Темата е сложна и далеч не твърдя, че съм специалист. Само казвам, че разходите по лизингов автомобил са по-предсказуеми и при определени обстоятелства биха могли да бъдат по-ниски от тези за автомобил втора употреба. Дали ще се случат тези обстоятелства зависи както от действията на купувача при избора на автомобил, така и в немалка степен от неговият късмет (не всички фактори са контролируеми). Но не се наемам да оценявам риска от такова събитие. На мен ми се е случвало в един от пет случая, но нямам претенциите да имам представителна извадка. :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice