Подходящо ли е времето за продажба на злато?

Дискусия в 'Благородни метали' започната от Smaitall, 22 Сеп 2019.

1. Smaitall

Smaitall Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2019
    Постове:
    2
    Лайкове:
    0
    Здравейте, преди няколко години бях спестил малко парички и реших да си купя няколко златни монети от една унция. По касови бележки видях че съм ги взел на 2 200 лева днес видях в Тавекс че ги взимат на почти 2 700 лева. Според вас дали е подходящо време да се продават дали златото сега е завишено и дали ще се покачва още, или ще има спад в цените. Моята гледна точка е че ако сега ги продам ще изляза с едни прилични парички повече от колкото съм ги взел, но дали ще дойде време в което ако ги продам сега , ще мога след известно време да си купя повече злато отколкото имам в момента. Или е най добре да си ги запазя да си стоят така.Като цяло въпросът ми е дали сега златото е завишено и дали ще дойде момент в който ще спадне и ще мога да си купя повече от колкото имам сега.?.

2. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    225
    Лайкове:
    165
    Първо провери на колко ще го изкупят Тавекс. След това си прецени, ако си го купувал това злато да играеш "форекс" може и да прибереш печалба, макар че като видиш изкупните цени и си изчислиш спреда може и да не е толкова на далавера.
    Ако си го взел златото като съхранение на стойност, не е сега момента да обръщаш отново във фиатни пари. Виж какво се задава от ФЕД, ЕЦБ и компания.

3. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    133
    Лайкове:
    108
    Никой не знае със сигурност какво ще стане. Като чета, златото за теб е дългосрочна инвестиция - в такъв случай си го дръж. Не забравяй, че при всяка продажба и обратна покупка губиш минимум 7% заради спреда. Затова ако ще търгуваш със злато с цел спекулация, по-добре да не е физическо.

Аз през пролетта си разпродадох всичкото злато на цени от около 2250-2300 за тройунция и ме е яд, че не изчаках няколко месеца, но какво да се прави - нямаше как да знам, че златото ще скочи с 20% за няколко месеца. :)

Aleksandar Dyakov and JOJOBG like this.
  4. Smaitall

Smaitall Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2019
    Постове:
    2
    Лайкове:
    0
    Златото го взех за 2216 лв преди около 2 години, 8 монети, сега изкупната цена е 2670 тоест около 450 лв разлика на монета 8х450=3600 лв. Не ми трябват пари в момента просто се питах дали ако сега го продам и поспадне ще мога да си купя малко повече отколкото имам сега. Защото пък ще е глупаво да го продам, да се вдигне още цената и после да си купя по малко.

5. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    61
    Лайкове:
    12
    Интересен казус, вероятно касаещ мнозина :) Според мен сегашната завишена цена е базирана на прогнозите за влошаване на времето. Ако прогнозите се сбъднат цената ще върви още много нагоре. Ако обаче не се сбъднат е по-вероятно да задържи сегашното ниво отколкото да падне. Има и вариант времето да се влоши, цената да скочи, но скоро след това да падне поради "наводняване" на пазара от някой от големите които в момента се презапасяват :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice