Практически експеримент: Закупуване на физическо злато от българска компания

Дискусия в 'Благородни метали' започната от Nikolay Delchev, 16 Сеп 2019.

1. Крум Атанасов

Крум Атанасов Сметководител

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28
    бул. Ал. Стамболийски 84, ет.2., оф.6, 1303 София
    https://igold.bg/blog/20-greshki-pri-investitziya-v-zlato/ Една статия, която пиша от известно време, целяща да даде прозрачност на начинаещите инвеститори в злато. За въпроси- насреща съм. :)

Vadim Vladimirov likes this.
  2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    416
    Лайкове:
    173
    Отговорил си на изключително много въпроси, за което те поздравявам - тази статия е чудесен ресурс за всеки купувач/инвеститор. Браво :)

3. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    70
    Лайкове:
    15
    Хубава статия, браво, респект за усилията!
    Няколко неща обаче не са много Ок:
    - Твърдението в края "Сега вече сте наясно с всички специфики при покупката на инвестиционно злато " е леко подвеждащо. Има още много други, като момента на покупка, на веднъж или на части, обратно изкупуване и др.
    - Не разбирам защо така агресивно срещу малките грамажи? Вярно, по-скъпи са, но ако нямам възможност за по-голямо кюлче или монета, мисля е по-добре да имам малко и по-скъпо, отколкото нищо ;)

4. Крум Атанасов

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28
    Съжалявам за късния отговор, но много ангажименти покрай репортажа в БНТ 1. Статията описва често срещани грешки. Тези, които си изброил са сравнително редки сред клиентите, но ще отговоря:

- момент на покупка не е коректно да се определя от нас и е описано в статията. Това е строго индивидуално решение съобразено с лични разбирания и хиляди индивидуални странични фактори. Някои хора предпочитат да го купят, когато е най- подценено и икономиката е в бум. Други го купуват при първа оценка, както покачванията това лято. Трети следят движенията и чакат корекции. Ние само можем да насочваме, както със статията за циклите, но не и да казваме.

- Наведнъж или на части отново не е наше решение. И двете стратегии имат смисъл и пак са строго индивидуални. Ако, имаш регулярен доход спокойно можеш да инвестираш периодично. Въпрос на лично решение и в двата случая, но нито едното не е в категория грешка.

- обратното изкупуване е ясно- носи се, оценява се и се заплаща.

- малките грамажи са обяснени добре в статията. Аргументите против са на няколко нива, не само в цената. При все това, тя е дефинираща всяка инвестиция. При акциите 5 % движение за седмица е нещо нормално. При златото 5 % за същия период си е лек пазарен или геополитически катаклизъм. Нещо струващо 15-50 % над борса не е инвестиция, а тежък камък. В крайна сметка, 1 Дукат 3.44 гр. чисто злато е на 11 % над борса в igold.bg в момента и е достатъчно малък за най- дребния инвеститор с цена около 300 лв.

5. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    70
    Лайкове:
    15
    Е какво, ако нямам поне 300лв не е ли по-добре да купя 1-2 грама за 100-200лв отколкото нищо?

А за обратното изкупуване знаете какво имам предвид - разходите за данък. На този въпрос и колежката ви от снощния репортаж не можа да отговори на водещия, измънка нещо, че всеки си решавал сам дали да декларира прихода или не.

Съгласен съм, че статията описва честите грешки за което отново - поздравления, но не и всички специфики както пишете накрая.

6. Крум Атанасов

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28
    Аз нямам отговор все още.

Всъщност, ще допълвам още грешки в статията във времето. Тя подлежи на допълнения.

7. Zyapkov

Zyapkov Финансов стажант

Регистриран:
    21 Ное 2019
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Здравейте, радвам се за добрата тема. Общо взето открих форума - благодарение на нея. Благодаря и на Крум за вниманието, което отделя ! Имам въпрос към него, а и не само. Какви щети или наранявания най-често биха насочили една инвестиционна историческа монета да речем от 20 франка към графа - скрап. Ако имате снимков материал ще е перфектно. Благодаря предварително !
    Поздрави.

8. Smaitall

Smaitall Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2019
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Какво се случва с експеримента? Преди 2 месеца Наполеона се продаваше за 530 лв, а сегашната цена е 517лв . И това е положителен резултат, само че за тези който искат да купуват в момента.

Last edited: 25 Ное 2019
  9. mr. smart saving

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    70
    Лайкове:
    15
    Казах ви още преди два месеца, че влака вече е тръгнал и който се качва ще е в движение :) Имаше прогнози за лошо време и жълтото изконсумира авансово очакванията за буря, като скочи още преди тя да е дошла. Сега прогнозите за времето се подобриха - Тръмп даде знак, че ще се разбере с китаеца, жадните за риск "акционери" раздвижиха пазара в отговор на сделката и златото логично върна назад.

JOJOBG likes this.
  10. Крум Атанасов

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28
    Здравейте,

Съжалявам за късния отговор.

Кои неща НЕ са проблем при историческите монети:

1. Микро драскотини. Погледнете всички снимки в igold.bg на историческите 20 франкови монети. Не са ретуширани, просто снимките са много високо качество снимани в професионално студио с професионална техника.
    2. Червени петна. Тези са типични за историческите монети, но са рядко срещани. Не представляват проблем.
    3. Черни зацапвания. Повечето класически инвеститори, дори не ги чистят, но падат лесно с вода, сапун и ръце за около 20 секунди, без намесата на кърпи и гъби.

Кои неща СА проблем и превръщат монетите в материал злато за топене:

1. Груби драскотини и удари, като на тази снимка:

https://coins.ha.com/itm/france/fra...francs-1807-m-xf-rim-damage-/a/231935-65259.s

NB: Снимката е само примерна, нямаме реално такива монети. Показвам кое състояние не е ок.

2. Износване на монетата повече от 7 сантиграма. Каталожното тегло е 6.45 гр. и в повечето случаи е точно толкова или с 1-2 сантиграма надолу. Ако, монетата е по- малко от 6.37 гр. вече не се счита за инвестиционен продукт. Това е общоприетата неформална норма на пазара между дилъри.

3. Запоявания от халки, независимо дали тези халки са премахнати или не, както и всяка подобна външна намеса.

4. Търкане на залатарска плочка. Някои златари не ги разпознават добре и затова ги тестват на плочка. Забелязва се по ръба, като златото там блести повече обикновено. Подобна намеса унищожава инвестиционната стойност.

11. Gigibin

Gigibin Сметководител

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    31
    Лайкове:
    37

Моля поправи ме ако греша, но 4. това, което описваш ти като "търкане на златарска плочка", не е ли с цел да се провери химически с aqua fortis дали даденият материал е наистина злато и точно с каква чистота?
    Не претендирам да съм навътре в темата за златото, но ми се струва доста неправдоподобно твърдението, че химическият тест "унищожава" инвестиционната стойност.

12. Крум Атанасов

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28
    Химическият тест е адекватен и задължителен при изкупуване на стари бижута, като материал, но търкане на плочка на монета е нищо повече от непознаване на базовите характеристики на монетата.

Има само един случай, при който търкането на монета е допустимо. Когато, вече си сигурен по- други параметри, че монетата е фалшива. Тогава, тестваш за да видиш колко точно е фалшива. Някои монети, като старите 4 Австрийски Дуката ( не новосечените инвестиционни ) имат копия и препечатки вариращи в промеждутъка 9 К, 11.5 К, 14 К, 18 К, 21.6 К, 22 К и други междинни. В този, случай се купува на най- ниския доказан с киселина карат или се изпраща за топене и лабораторен анализ. :)

Едит: имам статия и видео за историческите монети, които засягат частично и тези казуси.

Едит 2: Киселината не се нанася върху монетата, а върху златото, което е останало върху плочката. Реално монетата се поврежда от самото търкане върху плочката.

Last edited: 26 Ное 2019
  13. Крум Атанасов

Регистриран:
    16 Сеп 2019
    Постове:
    63
    Лайкове:
    28

Мисля, че ще е интересно за хората, които имат колебания между инвестиция в злато, сребро, платина и паладий. Насреща съм за въпроси. Има какво да се обсъди в детайли.

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice