Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. Kamen Todorov

Kamen Todorov Финансов стажант

Регистриран:
    11 Май 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    5
    Като казах период на инвестицията имах предвид, не че ще инвестирам само в толкова дългосрочни кредити, а че ще инвестирам пари такъв период като ще реинвестирам всичко изкарано без да тегля (пак казвам ако не е КРАЙНО наложително). Т.е. обмислям да вкарвам по 350-450лв. месечно в период от 5-7 години с консервативен и диверсифициран портфейл и да реинвестирам печалбата.

Благодаря ти! Ще пробвам с авто инвеста. Ако срещам трудности ще питам тук. Предполагам, че ще имам някои въпросителни относно настройките на самата платформа и авто инвеста. :)

Благодаря и на двама Ви, че се отзовахте. Поздрави.

Stoycho Nedev and Gigibin like this.
  2. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    Извинявам се, че е на английски, но нямам намерение да промоцирам тази P2P платформа в България. Не смятам, че е добро място, в което да се инвестира. Все пак е интересно и полезно четиво за какво да внимавате. Предупредени сте [​IMG]
    https://www.vivainvest.eu/fastinvest-review-is-it-a-scam/

typeface, JOJOBG, Dr_Solaris and 2 others like this.
  3. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    Мамини златни, че те си ползват похватите на всички крипто схеми с които съм имал "удоволствието" да се отъркам. Много благодаря за инфото, извинявай за педантичността ама това не е ли за другата тема.

Stoycho Nedev likes this.
  4. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Одитор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    125
    Лайкове:
    95
    За там е, ама обърках ;)

JOJOBG likes this.
  5. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    Как така на вторичния пазар се обявяват отстъпки, които са дробни числа, примерно 1.02%? На мен от кошницата не ми позволява да задам отстъпка, която не е цяло число.

Отделен въпрос е дали не е по-добре да се понамалят цифрите след десетичната запетая на отстъпките, както на борсата вече не могат да се задават поръчки с цени, които са част от стотинката, както беше позволено преди.

JOJOBG likes this.
  6. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    Ръчно въвеждане на отстъпката в полето за стойност.
    За ограничението на отстъпките има си и плюсове и недостатъци на базата на методологията на работа на системата. Отделно напълно разбирам за продажба на малки дялове, но позамисли се за колегите които се опитват да продават дялове от типа на 800-1300 лв. И да има и такива ако не сте ги забелязали ;) Дали е целия дял или само част от него това вече няма как да го разберем само по офертите на вторичния пазар. Нямам чак такова виждане за нещата, трябва си достъп до системата от вътре.
    Аз лично виждам плюсовете. С цели числа имаме само 100 позиции по кредит :) Със сегашните възможности на системата имаме колко 10000 позиции по кредит. Това дава възможност за по-голяма динамика на вторичния, все пак вече сме 1000+ и гледам че се бием през ръцете с няколко активни на вторичния ;)
    П.П. Аз купувам всичко стига да ми е добре премерен риска и има листната позиция на вторичния. Дори на 0% не им се свидя стига да ми е ок спрямо моя модел/стратегия. ;) Дали ще си видя разликата веднага след сделката или като се натрупа цяла стотинка в сервизната сметка ми е все тая. Нали акаунта ми трупа.

Gigibin and Santa like this.
  7. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    100
    Лайкове:
    84
    Сега разбрах, че заради браузъра не ми е разрешавало да задам дробна отстъпка. Под Chrome разрешава, а под Firefox не. Странно.

През последните дни хвърлям по едно око на вторичния пазар и забелязвам едни надцаквания с по 0.01%, заради които ме озариха PTSD проблясъци с болезнени спомени за подобните надцаквания на борсата, когато това беше възможно. :) Аз също имам кредити, в които по една или друга причина дялът ми е няколкостотин до около 1000 лева, но честно казано ми е все едно дали при продажбата на такъв кредит ще го пусна с 5% или 5.37% отстъпка примерно. Разбирам обаче, че някои хора са по-активни на вторичния и харесват да си играят със стотни от процента. :) Няма лошо, щом системата го позволява.

8. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    Аз съм потребител на огнената лисица и нямам проблеми. Помисли пак, премахни фактора печалба/загуба продажбата.Мисли в посока ликвидност и възможност за диференцирана оферта на вторичния различна от тази на останалите 999+ инвеститора цъкнали панически продавам след като им е закъснял кредита с 1 ден. Аз все си мисля че при критично натрупване на "не е грешка, а заложена функционалност" ще има някакъв вид обновяване на системата. Дали ще е заради положителна отстъпка/надценка, дали това с дробни отстъпки, дали това което @Hamilton го дразни, че има продажби и на под 2лв дялове на първичния. Но пък аз от опит знам, че няма как едно нещо да се харесва на всички. Все нещо на някой ще му е "накриво". ;)

Gigibin likes this.
  9. typeface

typeface Финансов стажант

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    10
    Лайкове:
    3
    Здравейте,
    Колко време изчаквате един кредит, който е в просрочие преди да го пуснете за продажба? Забелязвам при мен, че започнаха да се трупат такива кредити и предполагам, че е заради черният петък, както и наближаването на коледните празници. Обяснявам си го, че хората не са си направили сметка за вноски + подаръци + свободни пари да изкарат до заплата и затова пропускат вноски. Предполагам Януари или най-късно Февруари ще започнат да се покриват задължения, но все пак ми е интересно вие кога решавате, че даден кредит трябва да бъде пуснат за продажба...

10. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    Спрямо историческото представяне на кредитополучателя с неговите вноски за дадения кредит. Няма конкретни критерии. Някои чакат до 2-3 месеца закъснения и тогава.

typeface likes this.
  11. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    2
    Технически въпрос - досега инвестирах само ръчно, но явно така не мога да достигна всички кредити и реших да включа авто - инвеста. Настройки: налични 5 лв. и Максимална дължима сума по кредит 20 лв., само в кредити които не съм инвестирал. Как точно ще стане инвестирането? Ако имам 1 ст над 5 лв веднага ли ще ги инвестира (ако има изпълнение и по другите филтри за срок и т.н.)?

12. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    Ще инвестира при следните изпълнени условия:
    1. Налични свободни пари минимум 7 лв.
    2. Ще остави 5 лв налични и ще инвестира 2 лв в кредити отговарящи на филтъра.
    3. В случаите когато някой продава дялове под 2лв. ще инвестира ако си късметлия при часовия цикъл да вземе решение да купиш ти от всички които искат да купят дадения дял. За този случай не ти трябват 7 лв минимум защото стъпката на инвестиция ще е под 2лв.
    При наличие на сума над 2лв на основен или вторичен пазар, стъпката за инвестиция е минимум 2лв.
    Надявам се да съм бил полезен.

13. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    5
    Лайкове:
    2
    ОК, изясни ми се, вече 3-4 дена чакам и нищо, макар че съм избрал "хлабави" филтри т.е. не с много ограничения.

14. Gigibin

Gigibin Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    13
    Лайкове:
    21
    В Петък (08.12) инвестицията ми в Клеар празнува своят пръв рожден ден :).
    Ето и резултатите (извинявам се за phone screenshots, но имах натоварена програма покрай Никулден :))
    Screenshot_20181208-235335.png Screenshot_20181208-235351.png Screenshot_20181208-235409.png Screenshot_20181208-235420.png

Поздрави!

15. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    372
    Лайкове:
    142
    Добра диверсификация, добра доходност :)

Gigibin likes this.
  16. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    @Loic (Klear) I thought this was closed as loop hole already:
    Мислех че това вече е затворено като дупка:
    upload_2018-12-11_7-20-42.png

17. Todorov

Todorov Финансов стажант

Регистриран:
    12 Сеп 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    1
    Да попитам колегата Gigibin относно рождения ден на инвестицията му в Клеар: Този внесен капитал от 10000лв. на вноски през период от време ли е вкарван,или аз нещо не разбирам тази доходност?

18. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    103
    Лайкове:
    59
    На вноски е виж му предишния ъпдейт там обяснява как колко и кога.

Gigibin likes this.
  19. Loic (Klear)

Loic (Klear) Сметководител

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    71
    Hi @JOJOBG , I'm very sorry, we are still working on it.
    The only way to be sure it does not happen again on a special browser is to have a back-end control and to manage properly on the front end the communication to the user that the transaction cannot be performed.
    This requires some changes and testing. I hope we'll go to production tomorrow.
    Thank you once again for your vigilant eye ;)

Gigibin, typeface and JOJOBG like this.
  20. Gigibin

Gigibin Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    13
    Лайкове:
    21
    8-ми Декември 2к, 2-ри Юли +8к :)

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice