Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. Dr_Solaris

Dr_Solaris Финансов стажант

Регистриран:
    4 Май 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    0
    Изключен е , и 100% съм задал не мърдат , но здраве да е , явно такава е платформата . Не ми е спешно , но не и моята платформа по този начин

2. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    108
    Лайкове:
    92
    Ако искаш, пиши на съпорта да погледнат защо се получава така. Това не е нормалното поведение на платформата - само 6% от портфолиото да е продадено за седмица. Принципно за под седмица трябваше да си продал тези 98.7% от портфолиото ти без просрочия, а също и останалите 1.3%, които са с просрочия, ако си задал добри отстъпки. Ликвидност на основния пазар не липсва в момента.

Dr_Solaris likes this.
  3. Loic (Klear)

Loic (Klear) Сметководител

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    32
    Лайкове:
    92
    Hi @Dr_Solaris , could you please send me your wallet number by private message? I will check the situation. Thanks!

bamboo and JOJOBG like this.
  4. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    Outstanding service, even on Xmas.
    Открояващи се услуги, дори и на Коледа. :)

And Merry Xmas to everybody!
    И Честита Коледа на всички!

Loic (Klear), bamboo and Gigibin like this.
  5. dubivo

dubivo Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    12
    Лайкове:
    13
    Надявам се @Dr_Solaris да сподели дали проблемът му бе разрешен. :)

JOJOBG likes this.
  6. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    Ако е продавал на 31-ви проблемът е бил по-малък на тази дата ;) Лично съм освободил от инвестициите някого с около 450 лв.

7. dubivo

dubivo Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    12
    Лайкове:
    13
    :D Парите никога не спят, но пък твоите страдат наистина от тежка инсомния :D

JOJOBG and bamboo like this.
  8. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    Работен ден като всеки друг.
    Иначе поласкан съм, но този който вършее между 02 и 04 нощно наше време не съм аз :) Предполагам е някой от по-западно европейските инвеститори една две часови зони по-назапад от нас. Аз принципно приключвам по това време и то само ако ребалансирам активно.
    И ше бачкат "робите" 30г+ им бях аз роб, сега малко равноправие и отплата да има ;)

9. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Колеги,може ли да попитам как се взима бележка за дохода от KLEAR за 2018г? Трябва да пиша на съпорта или да чакам те да ми я пратят?Единственото което намирам е движение по сметката,но не съм сигурен че това е ок,имам твърде много транзакции за 2018г.Виждам каква ми е печалбата,но искам от дата до дата.

10. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    Ще ти изпратят бележка на мейла. Най-късно до средата на месеца предполагам.

11. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Благодаря.

12. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    @popa123 Моето дойде днес.
    @Loic (Klear) I'm a little surprised. Is there an article describing in details the possible profit categories and when there is tax for it. I don't have any capital gains for 2018 as per the official mail.
    Малко съм изненадан. Има ли статия описваща в детайли различните категории за печалба и кога има данък върху нея.Нямам никакви капиталови печалби за 2018 според официалния мейл.

13. peter61524

peter61524 Финансов стажант

Регистриран:
    21 Ное 2018
    Постове:
    1
    Лайкове:
    0
    Капиталови печалби са тези от продажби на кредити с печалба на вторичния пазар.

14. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    И моята бележка дойде днес,но при мен има голямо разминаване в печалбата.
    Печалба: 209.12 лв. към днешна дата. Облагаема лихва за 2018: 165.49 лв.Това означава че за 9 дни съм направил 44лв печалба,но това много се различава от моите сметки.До колкото знам няма необлагаем минимум или греша?
    Мy note came today, but there is a big difference in profit.
    Profit: BGN 209.12 to date. Taxable rate for 2018: 165.49 lv. This means that for 9 days I have made a profit of 44 lv, but this is very different from my accounts.
    I know that there is no tax-free minimum or am I wrong?

Last edited: 9 Яну 2019
  15. Loic (Klear)

Loic (Klear) Сметководител

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    32
    Лайкове:
    92
    Dear @JOJOBG @popa123,
    Tax topic is a headache!
    We will triple check your numbers but I think there are correct.
    I understand your surprise.
    Some hints for a quick answer to both (we will try to provide later through an article the whole methodology we applied):
    For capital gains, the key parameter is when the profit on a tax point of view is realized: it is realized when there is a sale of a loan which was purchased with a discount (and you sell it with a lower discount) or when the purchased loan is terminated.
    For the taxable interest, this is the earned interest received. Therefore, for example, the accrued interest at the end of 2018, which is economically-speaking earned, is not considered yet taxable because it is not yet paid.

dubivo and JOJOBG like this.
  16. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    [QUOTE = "Loic (Klear), пост: 2724, член: 257"] Уважаеми [USER = 317] @JOJOBG [/ USER] [USER = 375] @ popa123 [/ USER],
    Данъчната тема е главоболие!
    Ще направим тройната проверка на вашите номера, но мисля, че има правилни.
    Разбирам вашата изненада.
    Някои съвети за бърз отговор на двете (ще се опитаме да предоставим по-късно чрез статия цялата методология, която прилагахме):
    За капиталови печалби ключов параметър е кога се реализира печалбата от данъчна гледна точка: тя се реализира, когато има продажба на кредит, който е бил закупен с отстъпка (и вие го продавате с по-ниска отстъпка) или когато закупен кредит се прекратява.
    За облагаемата лихва това е получената получена лихва. Следователно натрупаната лихва към края на 2018 г., която е икономически изгодна, не се счита за облагаема, тъй като все още не е платена. [/ QUOTE]

Към 31 декември имам начислена и платена лихва в акаунта в размер на 193.13лв.Ако разбирам правилно тези 31.12лв не са мои и не са ми платени и печалбата ми в такъв случай не е 209лв и аз не разполагам с тях на практика,така ли?Така сметката би трябвало да излезе правилна.
    As of December 31, I have charged and paid interest in the account amounting to BGN 193.13. Miroslav Dimitrov. If I understand correctly these 31.12 BGN are not mine and have not paid me and my profit in such the case is not 209lv and I do not have them in practice, right?So the bill should be correct.

Прикачени файлове:

Last edited: 9 Яну 2019
  17. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    I was expecting something in that direction. It's good thing that "paper" profit is not taxable, but still as an active investor on the secondary market I'm actively converting "paper" to "real" profit. Assuming the report is correct I'm keen to understand when the paper capital gains are treated as real capital gains as per the law. My portfolio is full of usecases you know ;) As you remember this was my first question when we've met and still searching for the full answer.
    Очаквах нещо в тази посока. Добре е че "хартиените" печалби не са облагаеми, но като активен инвеститор на вторичния пазар, аз активно обръщам "хартиената" в "истинска" печалба. Предполагайки че рапорта е верен, ми е интересно да разбера кога хартиената капиталова печалба се третира като реална капиталова печалба по закон. Портфолиото ми е пълно с различни примери както знаеш. ;) Както помниш това беше и първия ми въпрос когато се запознахме и все още търся пълния отговор. :)

18. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    Твоя случай е по-лесен. Към 31 декември каквото е било изплатено като лихви към теб това е базата на която имаш да декларираш/плащаш . Това което си виждал в графа просрочени и начислени лихви са бъдещи взимания все още нереализирани към 31 декември. И аз имам подобна разлика в графата изплатени лихви при мен. Аз съм генерирал 200лв+ капиталова печалба от юни до дек 2018. Но при мен според справката не трябва да декларирам/плащам нищо за тях.

19. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Това е доста интересно.Тъй като съм нов в света на финтех компаниите явно има много неща които не разбирам.Но при другите платформи които използвам нещата не са така и това ме обърква.Ако някой напише и статия с подробно описание за това как да декларираме доходи от P2P ще е супер.Благодаря JOJOBG.

20. JOJOBG

JOJOBG Одитор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    147
    Лайкове:
    85
    @Stoycho Nedev е експерта за П2П платформи като цяло. Аз съм се фокусирал върху Клиър на този етап. В момента в който преборя Българската данъчна машина нямам против да споделя размисли и страсти по темата. Ама първо да изчистим детайлите по "Приложение № 6", Част IIІ, № 4 с Лоик :) Стойчо, ти нали си навъртял повече километри(годинки) и платформи, какви са ти впечатленията по темата с данъците към нашата любима родна република? Това май го бяхме дискутирали някъде из твоите теми ама май само отгоре отгоре беше. Дойде си време да го заковем на стената както се казва.

Stoycho Nedev likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice