Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Аз ползвам няколко платформи,като Стойчо,но на мен ми е първа "Данъчна година".Чакам Стойчо да се консултира с неговите счетоводители и да провери някой неща,тъй като той е най-запознат с материала :) .Аз намерих доста интересно алтернативно данъчно облагане в Германия и ми е интересно дали може да се използва и в България.До края на месеца ще събирам информация и после ще коментираме.Важно е,но май много малко хора знаят как да се случи по правилния начин.А в България законите се променят всяка година и е доста трудно да следиш цялата информация.

2. Radostin

Radostin Финансов стажант

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    5
    Здравейте, читател съм на темата и реших да се включа с коментар/въпрос по темата с изчисляването на печалбата.

Изчислената ми печалба от лихви от Klear е с около 5 лв по-малко от сумата на всичките изплатени ми лихви в Движения. Предполагам, че причината за това е, че не се включват натрупаните лихвите, когато инвестираме в даден кредит. За съжаление в извлечението се вижда само кога и колко сме инвестирали в даден кредит, но не и каква част от тази инвестция е по главница/натрупана лихва. Така аз не мога да стигна до същото число, което Klear за изчислили.
    Капиталовите ми печалби при мен са само загуби. Klear не предоставя сумата на загубите. За да се изчислят, отново би било добре извлечението да съдържа за дадена продажба колко главница/лихва сме продали. А защо бих изчислил загубите от продажби. За да ги извадя от печалбите от продажба на други финансови активи, ако съм продал нещо друго на печалба през годината. Разбира се това води до примерно 1лв повече данъци, въпроса е само принципен.

My gain of interests computed by Klear is about 5 leva less than the sum of all repaid interests in the statement. I suppose the reason is that the computation does not include the accumulated interests when we invest in a certain loan. Unfortunately the statement show only how much and when we have invested in a loan, but the parts paid for principal/interests are not visible. Thus I can't compute the same number as Klear.
    My capital gains are losses and Klear does not provide their sum. To compute them again the statement should contain the parts of principal/interests for each sell. The reason one may need to compute losses is that they can be deducted from the gains of other financial instruments sold with profit during the year. Of course, this lead to 1lev more taxes or similar, the comment is just in principal.

JOJOBG likes this.
  3. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Финансов Контрольор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Ако харесвам нещо в България то е данъчното облагане. Наистина е удоволствие човек да си плати данъците. Казвам го без капка ирония. Вчера (точно един ден преди да стане възможно да се плащат данъци) получих справката за реализираните доходи от Klear и съм възхитен. Има цялата нужна информация, и много повече! Това е грижа за клиента. Браво! Kudos @Loic (Klear) - way to go! Информацията е полезна не само за инвестиращите в Klear, но и за други P2P платформи. Ще добавя само, че освен, че няма минимален праг за деклариране, глобата е 500 лева. Съветвам всички съвестно да си попълнят декларации и да си платят данъка. Има време до 30.04.2019. Аз вероятно в началото на февруари ще пусна подробна статия за основните платформи на vivainvest.eu.

dubivo and JOJOBG like this.
  4. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    Абе само аз ли се опитвам да си взема 5% дискаунт до края на Януари?

5. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Финансов Контрольор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Май само ти ;) Аз никога не успявам. А и не плащам толкова много, че да си заслужава стреса да си събера доходите за 2-3 седмици.

6. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    403
    Лайкове:
    262
    Получих имейл за реализираните доходи от Klear.

Сега остава само да се регистрира в НАП :) Имайте предвид, че няма минимален праг за деклариране, като глобата при пропуск е 500 лева.
    Остава да се попълни декларацията и да се плати данъка върху сумата от 31.66лв. до 30.04.2019. Ще пусна нов ъпдейт скоро.

Иначе като цифри: една година, инвестиция 500лв. > печалба 31.66лв :)

Stoycho Nedev and JOJOBG like this.
  7. typeface

typeface Финансов стажант

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    13
    Лайкове:
    3
    Този данък 10% ли е? И аз с моите 2лв облагаема лихва трябва да платя 0,20 стотинки на НАП?

8. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    125
    Hi @popa123 ,
    These 31.12 BGN are yours. They just have not been yet paid because they are paid only on the next due-dates (accrued interest) or they are late (overdue interest).
    If you were selling your portfolio now, you would be selling also theses 31.12 BGN, which means that you own them right now :)
    So it's logical to count them in your balance. It shows what you have earned. Part of this earned amount has been realized, and it is taxable. Another part, like the accrued interest or overdue interest, has not yet been paid to you and is therefore not yet taxable.

9. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    125
    Hi @typeface ,
    Yes, you have to declare them. But there is a minimum payment of 1 BGN.
    So if you don't have any other revenues on which you did not yet pay tax (if you're employed and get a monthly salary, the tax is usually deducted and paid by your employer), most probably you will have nothing to pay as your 0.20 BGN will be rounded down to the closest integer, zero ;)

typeface and Gigibin like this.
  10. Gigibin

Gigibin Финансов Аналитик

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    20
    Лайкове:
    30
    so no need to worry that I did not declare my 2.80 for 2017 :). Thanks!

11. typeface

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    13
    Лайкове:
    3
    Hi Loic,
    If I understand you correctly, I HAVE to declare them but I most likely will not pay that 0,20 BGN because of the minimum payment of 1 BGN?

12. mvr0306

mvr0306 Финансов стажант

Регистриран:
    27 Юни 2018
    Постове:
    7
    Лайкове:
    2
    Тъп въпрос - могат ли НАП да разберат за дохода ми в Клиър и да ме санкционират ако не си платя данъка от 10% ?

13. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    125
    I know it looks really weird but it's what we understood.

typeface likes this.
  14. popa123

popa123 Финансов стажант

Регистриран:
    10 Сеп 2018
    Постове:
    9
    Лайкове:
    5
    Искам изключително много да благодаря на Loic и Стойчо Недев за информацията която споделят с нас.Това е наистина изключително полезно за всички ни.Благодаря.

I would very much like to thank Luk and Stoycho Nedev for the information they share with us. This is really very useful for all of us. Thank you.

Last edited: 10 Яну 2019
  15. typeface

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    13
    Лайкове:
    3
    Ако сумата е малка по-добре не се опитвай да се скриеш. Не знам какви механизми имат за следене и как разбират кой има да плаща и кой не, но глобата не е никак малка ... 500лв + каквото имаш да си декларираш и плащаш.

16. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    125
    Thank you for the nice words. I appreciate and I would like also to thank the creators and the active contributors. Forum Finansi is with high quality because of the whole community. No bullshit, interesting topics, constructive discussion with factual arguments, respect and openness. Congrats guys!

bamboo, JOJOBG, Gigibin and 1 other person like this.
  17. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    415
    Лайкове:
    170
    Thanks for the kind words - highly appreciated. If it wasn't for you and your (Klear's) transparent approach, this thread wouldn't came so far.
    Благодаря за добрите думи - значат много за нас. Ако не беше ти и твоя (на Клеар) подход за прозрачност, темата нямаше да достигне до това ниво.

JOJOBG and Gigibin like this.
  18. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    @Loic (Klear) I was thinking on the topic. If I got the logic correct this means that no capital gains are reflected from tax perspective till the loan is in lifecycle from investor portfolio perspective. Once the loan is out of life - due to pay out or full sell out from the investor perspective, then the capital gains are treated for taxes. Correct?
    Разсъждавах си по темата. Ако съм разбрал логиката правилно това означава, че капиталовите печалби не се отчитат за данъци докато кредита е жив в портфейла на инвеститора. Веднъж след като кредита е извън живот - поради изплащане или пълна разпродажба от страна на инвеститора, капиталовите печалби се разглеждат за данъци. Правилно?

Stoycho Nedev likes this.
  19. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    415
    Лайкове:
    170
    Капиталова печалба/загуба се реализира след продажбата, та в този ред на мисли трябва да се реализира или при матуриет или при последваща продажба на кредита.

20. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    Да бе Саше, до тука да съм имал прости казуси за разрешаване ;) , чеки да дам нагледен пример да ме разбереш що съм се фрустрирал от тия разлики и тормозя Лоик за обяснение. Юни 2018 съм купил кредит с отстъпка да кажем че 50 лв. Купил съм 300 лв. ама съм инвестирал 250 лв. Към Декември 2016 от него съм си прибрал 50 лв печалба и имам да ми се изплатят 250 лв. Ама в репорта нема такова нещо. Т.е. не е на дялово продаване а трябва да е свързано с това кредита в портфейла ли и е или не. То и на Лоик обяснението в тази посока ме тласна да разсъждавам. За мен е важно да знам че сега като декларирам само лихвените печалби както са ми пратили съм ОК. И да разбера кога точно да очаквам да си платя данъците върху капиталовите печалби. До тука разбирам че ще е в годината която падежира кредита или в годината в която го продам на 100% и нямам и стотинка от него. Устройва ме просто търся потвърждение.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice