Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. bamboo

bamboo Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Юни 2018
    Постове:
    21
    Лайкове:
    27
    Здравей,

Не е точно така. Не е нужно да си продал 100% от кредита, за да се начисли печалбата ти от вторичния пазар и тя да стане облагаема. ЗДДФЛ казва, че трябва да смятаме дохода пропорционално. Облагаемият доход от продажба или замяна на финансови активи е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Когато финансови активи от един вид са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване се изчислява чрез средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид. Тоест ако си инвестирал в кредит №ХХХХ 50 лв. на основния пазар, а после закупиш 100 лв. от вторичния, но си инвестирал само 80лв. (реализирал си 20 лв. доход), ти ще си инвестирал 130лв., но в портфейла ти ще стои сума 150лв. Ако продадеш част от кредита, например 75лв., то ще ти стане облагаема половината печалба- 10лв. Останалите 10лв. ще станат облагаеми при падежа на кредита или при продажба на останалите 75лв. Надявам се да съм го обяснил разбираемо. При мен бележката от Клиър показва даже повече доходи от вторичния пазар от тези от основния. Чудя се дали съм продал толкова много от кредитите, които съм закупил с отбив на вторичния пазар или има някаква грешка?
    @Loic (Klear) - I wonder if I've sold so much of the credits I've bought with a discount on the secondary market or is there a mistake?

Служебна бележка 2018.PNG

JOJOBG likes this.
  2. Radostin

Radostin Финансов стажант

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    5
    Кой посочвате за платец на дохода от лихви в декларацията?
    - Klear (а сигурно ли е, че данък не се плаща на всяко тримесечие)
    - Не го посочвате ( незнаем кой е платил лихвите )
    - Друго?

3. bamboo

bamboo Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Юни 2018
    Постове:
    21
    Лайкове:
    27
    Определено могат да разберат. Клиър, както всички други компании в страната, са длъжни да подадат до 15 март декларация по чл.73 от ЗДДФЛ, в която се декларират всички изплатени доходи на физически лица през 2018г. Така се прави засечката- ние декларираме в годишните данъчни декларации доходите, които сме получили през годината, а всички платци декларират какво са ни платили през годината. Разбира се, физическите лица, получили доходи през 2018г. са толкова много, че от НАП не биха могли да засекат и проверят всички, но според мен, не си заслужава да се поема риск от глоба + плащане на дължимия данък + лихви за забава, вместо да се декларира и плати 10% доброволно.

4. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    Знаеш ми стойностите виждал си ъпдейтите нищо не крия. И аз така разсъждавах както ти си описал но не мога да си обясня 0-та при мен:
    upload_2019-1-12_1-16-16.png

5. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    415
    Лайкове:
    170
    Ти си прибрал 50 лева печалба или 50 лева вноски (главница+лихва), дори и да е 50 лева печалба ти на теория си дал 250 изходящ кешфлоу и си получил 50 кинта входящ с други думи, все още нямаш капиталова печалба. Ако продадеш оставащите 250 лева да кажем за 240 лева, то това се счита за продажба и тогава трябва да се гледат потоците (не си говорим за типична кап. печалба - купих акция на 1 лев и продадох на 2) - то ще имаш 50 лв + 240 лв положителен кешфлоу и 250 негативен или ще си + 40 лева и е логично вече от тук да се измери капиталова печалба ..... Теоритично може да купиш кредит, който е яко просрочен и да спекулираш, че ще стане нормален да кажем, купуваш го за 160 лева, стойността му е 300 лева. Да приемем, че кредитополучателя след 1 седмица решава да изплаща и ти този кредит го препордаваш за 200 кинта - ето тук тези 40 кинта ще са капиталова печалба, а ако вземеш и взимане то вече не трябва да се счита в част от кап. печалба.

А за нулата, ако изходящи кешфлоу е по-голям от входящи ти ще си минус еди си колко, но това не е реализирана загуба, така че за това трябва да стои 0 - т.е. няма как да декларираш капиталова печалба, след като все още кумулативно си на зад.

JOJOBG likes this.
  6. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    Много ми хареса това дето си написал и има много смисъл в него.
    Започвам да виждам нови недостатъци на справките и информацията която се показва в портфейла и под менюто със списъка със сделки по кредит.
    Потвърждаваш ми едни неща, които ми потвърждават силно елементи от инвестиционната стратегия.
    Радвам се че изяснихме защо ще декларирам/платя по-малко от колкото съм си мислел евентуално.
    @bamboo би ли потвърдил че си реализирал сделки по кредити с пълен лайфсайкъл (както дискутираме до момента) през годината, виждам че ти имаш капиталова печалба за деклариране.

Aleksandar Dyakov likes this.
  7. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Финансов Контрольор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Точно така си е. Преди това не е печалба. Може да купиш кредит с 10% отстъпка на 20.12.2017 и той да фалира на 20.01.2108. Това не е печалба ;) Не можеш (като физическо лице) да си приспаднеш загубата, но няма каква печалба да се декларира. Ако обаче кредита започне да се обслужва нормално и го продадеш по номинал на 20.01.2018, то имаш капиталова печалба, която е реализирана и дължиш данък. Ако не го продадеш, но си падежира нормално в рамките на годината, в която падежира пак имаш капиталова печалба.

JOJOBG likes this.
  8. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Имаш потвърждение от мен, но не гарантирам, дали данъчните ще го признаят ;)
    Аз така го правя.

JOJOBG likes this.
  9. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Отчита ме я както си пише в бележката от Klear - те са посочили конкретна сума. Пиша си нея и хич не разсъждавам ;) Данъчните едва ли биха намерили начин (и положили усилия), да докажат, че е различна. Аз имам някаква кпиталова печалба от заигравки на вторичния пазар. Посочвам си нея.

• Облагаеми капиталови печалби за 2018: 0.89 лв.
      Следните суми се обявяват в "Приложение № 5", Част І, Таблица 2 на годишната данъчна декларация. Кодът на дохода за попълване е: 508.
      • Продажна цена: 52.87 лв.
      • Цена на придобиване: 51.98 лв.

10. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    5
    Защо да не може да се приспада загубата от продажбите на други финансови активи?

Ако през годината съм купил акции/ДРЗ/друго за 500 лв, които съм продал за 1000 лв.(+500)
    И съм купил кредити за 1000 лв, които съм продал за 800 лв.(-200)
    В декларацията автоматично се изчислява данъчната основа 300 лв.

JOJOBG likes this.
  11. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130

Къде пише, че в декларацията се декларират загуби? Аз не знам такова място ;) Може аз да бъркам. Не съм нито счетоводител, нито данъчен, но има няколко счетоводите, които ми водят различни фирми и личните финанси, тъй като съм регистриран по ДДС като физическо лице.

Ако някъме има някакви възможности да се въведат чудесно и това е ок, според счетоводителя ви. Аз знам, че само юридическите лица могат да приспадат загуби, когато формират печалбата в ОПР.

JOJOBG likes this.
  12. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    223
    Лайкове:
    163
    Стойчо, аз си разсъждавам щото искам да знам в ексела модела за ефективна годишна доходност какво ще ми изчислява ;) До тука разбирам че мога само да прогнозирам и то дори не с много голяма точност, точно поради реалното материализиране на капиталовата печалба, до тогава си е пейпър профит в статистиката. Аз моите си ги следя на две нива, постигнато преди и след данъци :)

13. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    5
    Аз не съм счетоводител, и не съм ползвал услугите на повече от един счетоводител. Но:
    Ако съм се изразил грешно, не съм имал предвид, че мога да си приспадна загубите от продадени кредити от например трудовите доходи или пък тези от лихви или за други години.

Конкретно на въпроса, в таблица 2 на приложение 5 от данъчната декларация декларирам и загубите, като сумата не може да е отрицателна. Учуден съм защото колонката загуби не би съществувала.

JOJOBG likes this.
  14. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Прав си, че го правиш, но аз съм мързелив ;) Ако си купил с отстъпка рвално с всяка вноска имаш капиталова печалба, тъй като главницата ти се плаща по номинал, а ти си купил под номинала. Не съм сигурен дали това е така за дъчни цели. Мисля, че не е.

15. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Наистина не знам. Най-добре е да се пита счетоводител. Всъщност, най-добрия начин е, когато имаш колебания - питаш официално данъчните. Описваш конкретно и точно съответния казус и им го засилваш с един електронно подписан емейл. Каквото ти кажат - това правиш, тъй като отговора им е обвързваш ине може да бъде тълуван от проверяващите. Аз така правя. Разбира се, много е важно да опишеш точно и вярно казауса си. Принципни отговори не дават, освен да цитират членове и алинеи.

16. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    312
    Лайкове:
    53
    @Loic (Klear) if I invest as a firm, would the loans be accounted as cost for me - meaning if I deposit 10k BGN and invest them in loans, would this be accounted as an asset in my firm? I read in several accounting websites, that not always the P2P loans can be accounted as an asset or the loan investment to be accounted as a cost - the basis of account is based on the terms of each P2P platform.

Ако инвестирам като ЮЛ, кредитите ще бъдат ли отчетени като разход - ако депозирам 10к лева и ги инвестирам, то това ще се осчетоводи ли като актив в моята фирма? Четох няколко счетоводни сайта, където бяха писали, че не винаги P2P кредит се счита за актив и респективно кредита да се отчита като разход - начина на отчитане бил на базата на условията от самата P2P платформа.

17. bamboo

bamboo Финансов Аналитик

Регистриран:
    14 Юни 2018
    Постове:
    21
    Лайкове:
    27
    Към момента няма възможност да се инвестира като юридическо лице в Клиър, поне така пише на сайта им.

111.PNG

18. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    133
    Лайкове:
    107
    Може ли линк към сайтовете, които си чел? Сещам се за варианти, при които кредитът може да не се води като актив, но пак ще има разход при покупката и приход при получаване на плащане по кредита. Както и да го въртиш, би следвало печалбата от инвестициите в P2P кредитиране да е една и съща, независимо дали кредитите са признати като актив или не.

19. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    312
    Лайкове:
    53
    Трябва да видя точно от къде, но принципно съм виждал и подобни дискусии на стените на счетоводители - примерно на Марина Мучакова, като цяло тезата е, че трябва да е ясно опомената правната форма на кредита от самата платформа, защото разхода няма да ти бъде признат като актив и от там от раз ти расте данък корп. печалба.

Muchakova likes this.
  20. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    125
    Hi @Radostin,

Regarding the interest, yes you guessed it correctly. Accrued interest and unpaid interest are not accounted in the taxable interest of the year.

Regarding the netting of losses, yes you’re right, if you have capital gains coming from financial instruments also entering in Annex 5, table II. In this case, you could net gains with losses.
    We decided the provide the detailed numbers (price sold / price purchase) only if there are gains.
    We could have done it also when there are capital losses, but it would have created unnecessary confusion as the vast majority of our investors do not enter in this case and would be provided with numbers they don’t need to use and may use wrongly.

We can, of course, provide this information to you or to any investor who needs it. And probably we must think how to go a step further next year in the help we want to provide to our investors when filling their tax declaration.

Thank you for your reaction.

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice