Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. Stoycho Nedev

Stoycho Nedev Финансов Контрольор

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Може да е засечен като SPAM. Най-добре се свържи с тях да ти го изпратят отново.

dubivo likes this.
  2. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Не всички инвеститори харесват Klear, тъй като мнозина предпочитат по-висока доходност и гаранция за обратно изкупуване. Аз лично ги харесвам. Защо точно вече съм обяснявал на блога си - https://www.vivainvest.eu/na-gosti-v-ofisa-na-klear/
    Убеден съм, че ако някой им нужда от потребителски кредит, това е едно от най-добрите места да го потърси. И не се сърдете, ако ви откажат. Вероятно е по-добре за вас. И със сигурност е добре за инвеститорите
    Ето и подробно обяснение за това как се получава потребителски кредит от тази P2P платформа - https://www.klearlending.com/Blog/Articles/nai-dobriyat-potrebitelski-kredit
    Чак ми се прииска да взема ;)

JOJOBG likes this.
  3. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Нещо важно за инвеститорите, което ми направи впечатление в статията и ми се струва, че не е дискутирано. Поне аз не знам, а важно за инвеститорите. В статията пише, че при нещастен случай на смърт или постоянна нетрудоспособност кредитният дълг ще се анулира, но за това не е направена застраховка. Възникна въпроса кой носи този риск - платформата или инвеститорите? Зададох го на @Loic (Klear) тези въпроси и той ми отговори, че риска се носи от инвеститорите, които са купили дял и от платформата за непродадения дял. Обясни ми, че са калкулирали този риск на около 0.2% годишно, но застраховката би била много скъпа. Досега не е имало такъв случай, но все пак е важно да се знае. Лично аз, имплицитно предполагах, че е застрахован както при банковите кредити, но не е.

Gigibin, JOJOBG and bamboo like this.
  4. dubivo

dubivo Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    26
    Не, кореспонденцията с IUVO не се идентифицира като спам в пощата ми. Не е и проблем сам да направя засечка за периода от 01.01.'18 - 31.12.'18 на приходи от спечелена лихви, такси за просрочия и капиталови печалби. Проблемът е къде и как да се декларират в ГДД тези приходи от IUVO, пък и от всички чужди P2P платформи. Затова и поставих въпроса тук, ако някой е получил писмо с указания от IUVO за начина на деклариране в ГДД да сподели. Склонен съм да вярвам, че платформата по-добре ще си е написала от домашното и повече може да се разчита на коректността в указанията им, отколото на тези на случаен служител в НАП, който най-много да върне отговор с цитиране на чл. и ал. без никаква конкретика. :)

5. dubivo

dubivo Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    26
    update след комуникацията с IUVO:
    1. Email не изпращат.
    2. Предоставят само възможност за справка за получените доходи в секция 'Извлечения' за зададен период.
    3. Указания за попълване на ГДД ((Приложение №; част ; №; код ...etc.) не предоставят, тъй като нямат право и лиценз за това.
    4. Реалната им "помощ" бе да ме препратят с линкове към статията в сайта на Стойчо за данъци и данъчно облагане на доходи от Р2Р.
    https://www.vivainvest.eu/danaci-p2...5derEn0K1HxCEqivviTa3sJa2qB-3XYt9JQlXh9_9ToXI

Stoycho Nedev likes this.
  6. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    Е това вече не го очаквах, @Stoycho Nedev зимай им процент ;)

Stoycho Nedev likes this.
  7. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Не изпращат. Аз за Klear казах, че изпращат. Голямото постижение на iuvo тази година е, че имат справка за получените доходи. До преди няколко седмици и това нямаше. Не знаех, че е нужно да имаш “право и лиценз”, за да споделиш как по твое мнение е добре да декларират дадени доходи. Чудя се дали да не махна статията, че да не загазя, че и аз съм без лиценз

dubivo, bamboo and JOJOBG like this.
  8. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    Ти мани майтапа на страна, ама добре си се замислил в тази посока. Бих проверил на твое място как стоят нещата да не стане после една мътна и кървава.

9. Stoycho Nedev

Регистриран:
    8 Авг 2018
    Постове:
    173
    Лайкове:
    130
    Не мисля, че има проблем. В самото начало съм казал в специално каре, че споделям собственото си мнение. Със сигурност Klear също нямат “лиценз” за данъчни консултации, което не им пречи да пишат, как според тях е добре да декларирате данъците си. В случая с iuvo важи “който няма желание, намира причина” ;)

dubivo and JOJOBG like this.
  10. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    408
    Лайкове:
    167
    Имаш ли hard disclaimer, обяснил си, че това е твое мнение и не представлява консултация, то няма за какво да обвиняват.

11. dubivo

dubivo Финансов Аналитик

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    23
    Лайкове:
    26
    Абсолютно споделям мнението ви. "Klear vs Iuvo" лично за мен, а вярвам че и за мнозината четящи и пишещи във форума тук, е повече от ясен като резултат, най- малкото по отношение на customer care § service...
    Комуникацията и обратна връзка доскоро с @Andrey Taskov , а сега и с @Loic (Klear) тук и в платформата им би трябвало да са пример и за останалите играчи на този пазар.

12. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    115
    Лайкове:
    98
    @Loic (Klear), I've noticed that the autoinvest functionality is generally slow to buy loans (compared to other platforms), and in some instances it takes anywhere from a few hours to 24 hours or so for it to buy a loan. Why would that be? Is the delay intentional? Is it caused by some sort of special considerations that have to be made before a loan gets auto-sold to investors?

Забелязал съм, че автоинвест функцията като цяло купува кредити бавно (в сравнение с други платформи), като в някои случаи това отнема от няколко часа до около 24 часа. Защо се получава така? Нарочно ли има закъснение? Да не би причината да се корени в някакви съображения, които съпътстват автоматичното купуване на кредити?

JOJOBG likes this.
  13. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    123
    Hi @Santa ,
    You're right, it is slow sometimes and it is not on purpose:(
    We are working on improving the efficiency of the algorithm. We had designed something almost perfect but with the scale it is now taking too much time, especially when very small pieces of loans previously sold out are for sale. The "competition" is big and it is delaying the process.
    We are still testing the improved version and I hope we'll go into production within 10 days.
    Thank you for raising the topic
    Loic

Gigibin, Santa and JOJOBG like this.
  14. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    И все пак си мисля дори и с бомбандирането от продажби на дялове от 1 стотинка, че си работи добре. Борих се с автоинвеста в последните 3 дни и успяваше да ми взима дялове под носа така че е въпрос на лично възприятие дали е бързо или бавно. Все на час тръгва да ги купува. Но щом казвате че е бавно ще се съглася. Всякакъв вид оптимизация е добре дошла, щом ще ускори паричните потоци.

15. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    115
    Лайкове:
    98
    @Loic (Klear), thanks for sharing! I'm looking forward to the release of the fix. :)

Понякога заради забавяния автоинвестът не успява да купи кредити, които бих искал да купи, което е малко неприятно, но като цяло работи добре. Просто като се направи паралел с други платформи, където автоинвестът е в състояние да инвестира големи суми в рамките на минути, се вижда контраст в начина на работа на алгоритъма. Това не е чак такъв проблем, но ще е добре да бъде оправен и се радвам, че скоро това ще бъде направено.

16. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    Не ми се задълбава в презентацията на Ники, а и едвали това е описано в такива детайли там, по скоро беше архитектурата и възможностите като платформа за облачни финансови платформи. Но все пак ще си позволя да пословоблудствам по темата пък може Лоик да го покани да сподели директно неговото виждане за нещата.
    Много е вероятно сегашната заложена логика за управление на множеството кокурентни решения за всеки един кредит за всички налични инвеститори с активиран автобот и респективни критерии съвпадащи за всеки кредит и всеки инвеститор. Това ще да прави добра бройка логически операции. Която логика до преди "няколко" месеца е вършела работа за нормалната работа и активност в платформата. Но все пак платформата расте и хубавее. Някои инвеститори са направили достатъчно време с платформата за да и знаят и кътните зъби и е напълно нормално с наличната задълбочена тема/дискусия тук, на някого някъде да му е светнала крушката за едно или друго. Което води до, увеличен брой транзакции и респективно увеличен брой логически операции, това натрупано с увеличаващата се бройка инвеститори... Ами да ни е честито, падна поредното млечно зъбче.
    Мога само да се радвам че се налага ъпдейт който да подобри преставянето на платформата за всички сегашни и бъдещи инвеститори. Дай боже повече...
    Абе нали ви казах че 2019 ще е интересна и положителна ;)

17. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    Статус Фев.2019 - Продължителност на инвестиция 15 месеца. Първите 1000лв печалба ;)
    Инвестиция: +1000лв.
    Диверсификация: +18
    Доходност:-0.0%, Разлика:-0.0%
    Klear_1_Feb_2019.PNG Klear_2_Feb_2019.PNG

18. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    123
    Hi all, we have now in production an improved algorithm for the auto invest tool. So far everything works fine and it looks faster. Please report if you notice slow performance. Thank you!

Gigibin, Santa and JOJOBG like this.
  19. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    206
    Лайкове:
    150
    @Loic (Klear) Let me know if you want a real world stress test for this weekend? :) / Уведоми ме ако искаш да направим един истински стрес тест този уикенд?

Loic (Klear) likes this.
  20. Loic (Klear)

Loic (Klear) Одитор

Регистриран:
    28 Юни 2018
    Постове:
    50
    Лайкове:
    123
    Yes please! Thank you @JOJOBG

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice