Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Наскоро имах среща с една голяма швейцарска банка фокусирана върху инвестиране. Общо взето при "Висок риск" доходността е около 5% очаквана в момента. В Клеар имам стабилно 8.6%, което ще падне след продажбата малко. Затова аз лично реших да си удвоя портфейла, рискът е доста диверсифициран без да е нужно постоянно следене на икономически новини

Dr_Solaris and JOJOBG like this.
  2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    413
    Лайкове:
    169
    Какъв е този продукт с висок риск и 5% доходност?

3. Oggie

Oggie Финансов Аналитик

Регистриран:
    30 Яну 2019
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Замисляли ли сте се как теча на данни от НАП може да се отрази на инвестициите ни в p2p платформи. На практика НАП подари всичките ни данни и сега те свободно циркулират в нета. Съвсем лесно мейлите ни могат да бъдат хакнати а след това въоръжен с всичките ни лични данни "хакерът" съвсем лесно може да придобие пълен контрол върху акаунтите ни в която и да е платформа.

JOJOBG likes this.
  4. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Според мен такъв сценарий е доста невероятен. Трябва да са изпълнени няколко условия едновременно, за да се получи:

1. На първо място, хакерът трябва да има достоверна информация за имейла и доходите ти. Данните, изтекли от НАП, са частични и повечето от тях са стари. Въобще не става въпрос за "всичките ни данни". Не слушайте преувеличенията на медиите. Ако се чудиш дали твоят имейл и доходи ги има там, по-вероятно е да ги няма.

2. След това трябва да успее да пробие имейл акаунта ти. Имейл, или какъвто и да е акаунт в добре защитен сайт, въобще не се хаква толкова лесно, както изглежда по филмите. Ако имаш сигурна парола и двуфакторна автентикация, е почти невъзможно.

3. Трябва да не се усетиш по никакъв начин, че някой е влизал в имейл акаунта ти и че си получавал имейли за забравена парола. Първо, дори и хакерът да успее да влезе в имейл акаунта ми, моят имейл доставчик веднага ще ме извести за това. Второ, при получаване на имейл за забравена парола в P2P платформа ще видя имейла на телефона си, дори и хакерът да го изтрие веднага след получаването.

4. Всички защити на P2P платформата трябва да откажат. Някои платформи разрешават теглене на средства само от сметка на името на титуляра, от която сметка преди това са внасяни средства. Други изпращат СМС с код при заявка за теглене. Тези мерки трудно ще бъдат преодоляни.

5. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Еврово портфолио е 4% при висок риск, доларовото е 6%. Предполагам предимно в акции, по-малко в облигации. Съответно viotility e около 13%, максимален исторически спад при криза е 50% с най дълъг период на спад или липса на растеж исторически 6 години

6. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    413
    Лайкове:
    169
    Може да постигнеш подобно нещо сам, но за 2 пъти по-добра доходност :)

7. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Почнах и аз да си правя някакво портфолио, но доста плахо и с познати имена.

8. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Като казваш "познати имена", предполагам, че визираш индивидуални компании. Защо не заложиш на ETF-и? Купуваш и забравяш. Единствено трябва да ребалансираш веднъж годишно, ако имаш повече от един ETF, и реинвестираш дивидентите, ако има такива и ако ИП не предлага опция за автоматичното им реинвестиране.

9. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Струват ми се доста скъпи всички в момента, докато отделни акции изглеждат добре. Тесла ми е 36%+, ФБ ми е 13%+. Другите ми позиции са по-нови и са около 1-2% +-

10. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Надявам се осъзнаваш, че да управляваш портфолио, което да бие ETF-ите, е трудно. Дори и повечето професионални фонд мениджъри не успяват, така че шансовете не са на твоя страна. Аз бих си преосмислил стратегията, ако бях на твое място. Въпреки това се надявам да си изключение от правилото. :)

11. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Съгласен :) затова активно съм вложил сравнително малък процент от свободните средства на мое портфолио на фирми, в които вярвам. Други са в клеар, трети са в старт ап, който след две седмици има ipo, четвърти в имоти, пети ще идат на активно управление на 2-3 банки, шести ще бъдат пасивни фондови, седми ще са в облигации и т.н

JOJOBG likes this.
  12. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Струва ми се, че има какво да се оптимизира. Например активните фондове на банките (а и като цяло) са трагедия, имотите може и да не са толкова добра инвестиция, облигациите може да не са подходящи в твоя случай. Привидно си диверсифицирал в много активи, но реално това е само илюзорна диверсификация, тъй като повечето от тези активи имат силна корелация помежду си, тоест се движат в голяма степен в синхрон. Отделно че за тази диверсификация си плащаш под формата на по-ниска доходност, а от това ще загубиш доста пари с времето. Ако го сметнеш, може да излезе, че ще ти струва 5 или 6-цифрена сума при 20-30 години хоризонт, в зависимост от размера на капитала ти. По-проста стратегия не означава по-лоша стратегия. Често е обратното. ;)

Ако имаш над 50 хиляди капитал, аз бих препоръчал да потърсиш независим финансов консултант, тъй като при тази сума чрез по-високата доходност на портфолиото, което ще ти предложи, ще си избиеш таксата му сравнително бързо. Другият вариант е да четеш книги и статии по темата, ако знаеш английски.

13. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Швейцарските банки предлагат точно тази услуга, финансов консултант, който прави по изисквания портфолио и/или съвети. Не са фондове на самите банки. Идея си нямам иначе къде да намеря доверен подходящ консултант. 50хил капитал не са драма, в Клеар вече имам 80,000 и моето портфолио активното е около $200,000

14. Santa

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    131
    Лайкове:
    104
    Явно живееш в Швейцария. В такъв случай не мога да те насоча към независим финансов консултант, защото не живея там. Пожелавам ти успех в търсенето.

15. Hamilton

Hamilton Сметководител

Регистриран:
    10 Авг 2018
    Постове:
    52
    Лайкове:
    20
    Не съм стъпвал никога през живота си в Швейцария. Ще се радвам на препоръка

Santa likes this.
  16. Oggie

Oggie Финансов Аналитик

Регистриран:
    30 Яну 2019
    Постове:
    39
    Лайкове:
    13
    Аз реших да тествам платформата преди да сложа по-сериозна сума. Инвестирах първия месец 1000лв втория 2000лв и купих части от общо 173 кредита с включен автоинвест. На края на втория месец продадох всички налични в портфейла кредити. За 3 дни се освободи сума от 2000лв, която съм изтеглил ( още не е преведена по банковата сметка). И от около 3-4 дни с много бавни темпове се освобождават пари от оставащите кредити. Надявам се в рамките на този месец да приключи това и да видя накрая колко пари ще ми се върнат и дали изобщо има някаква реална печалба от това упражнение или е на загуба и точно какъв е размерът и. 1.png

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice