Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Явно имаш още какво да тестваш в системата. Аз проблеми с преливане на авоари между кредити нямам ;)

2. Oggie

Oggie Финансов Аналитик

Регистриран:
    30 Яну 2019
    Постове:
    45
    Лайкове:
    14
    Не става дума за преливане а влизане и пълно излизане от инвестицията.

3. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    5
    Лайкове:
    0
    Това си е един от основните проблеми при P2P инвестирането. Още при първите статии и видеа които съм гледал по темата специално посочват, че излизането от инвестиция е забавено, или е свързано със загуби ако човек бърза. Което трябва да се взима предвид още при самото планиране за влизане в подобна инвестиция. Извинявайте ако повтарям някаква азбучна истина (сравнително нов съм в темата), но това тук си е един специфичен инструмент със специфично приложение, основно в дългосрочен план. Вероятно за това и има по-висока доходност от да кажем средната за ETF (поправете ме ако бъркам). Защото инвестициите в P2P са свързани с известни и не много малки неудобства.

А по темата, аз експериментирам с платформата от април и заради слаба диверсификация в началото (малко налични кредити на пазара и непознаване на интерфейса на платформата) се оказа, че съм инвестирал прекалено голям дял в заеми, които в последствие не бяха обслужвани и доходността ми падна до 4.4% в един момент. Но аз лично мисля да оставя осредняването на портфейла от автоинвеста да поработи около година, преди да преценя какъв процент да заеме Клеър в портфейла ми в дългосрочен период. :) Като нищо може да се окаже, че парите ще са ми нужни за други проекти и да съм в положение като вашето, да се наложи да изчаквам. :)

4. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Оги до сега за толкова време поне мъничко не ми или вярваш. Аз съм заинтересован от преливане, ти от излизане. Защо мислиш, че моя начин на разпродаване не важи и за теб ;)

5. Oggie

Oggie Финансов Аналитик

Регистриран:
    30 Яну 2019
    Постове:
    45
    Лайкове:
    14
    Не съм казал, че не важи просто е малко по-мудно отколкото очаквах но е обяснимо с малкият обем кредити и малкото хора които инвестираме. М/у другото всички кредити се продадоха без един. Всичко с Клеар е ок нямам никакви забележки. Всичко работи така както се очаква и платформата ми харесва. А за доверието не се засягай ама не вярвам на никой, никакъв личен елемент няма.

JOJOBG likes this.
  6. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    220
    Лайкове:
    161
    Моя мая човек си ;) Ръка да види, око да пипне. Айде нека перефразирам, не вярвай на мен вервай на твоята си преценка като провериш моите приказки на базата на това което съм дал като фактологична подкрепа.
    За скоростта. Има статистика за разпределение на инвеститорите по капитал, има си описано как става всъщност продаването, можеш да си направиш преценка колко и до каква степен са "Тома Неверни" като мен и теб и са със или без автоинвест, има си статия как работи автоинвеста + личния опит и начина по които си го натрупал със системата води до следните варианти на уравнението :)
    2+2 = 3
    2+2 = 4
    2+2 = 22 ;)
    Пак да си кажа аз тука споделям личен опит, не накланям ничия лична нива на лево или десно, акъл море патки пасе, секи си има глава на раменете. Ма се пак да не кажа че не съм казал ;)
    Мен проблема ми е че Клиър ми утесне ;) И се бия през ръцете постоянна в последните няколко месеца...както и материялите подкрепят.

7. Radostin

Radostin Финансов стажант

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    6
    Лайкове:
    5
    По темата с пълното излизане от инвестицията: Предполагам, че се продават бавно нискорисковите кредити. Вижда се, че престояват на първичния пазар.
    При доходност 6% годишно, т.е. 0.5% месечно и не може да се отървете от портофолиото си повече от месец може да го пуснете на вторичния с 0.1%-0.3%, под 0.5%, процента отстъпка.
    Като смятаме за колко време се излиза от инвестицията, може би е добре да се гледа и варианта да се излезе с малко по-малка печалба. не загуба.

Дали има интерес към 0.1%-0.3% отстъпки на вторичен пазар, за под 20к преди половин година имаше. (Само за непроблемни кредити говорим)

Gigibin and JOJOBG like this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice