Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Не бе баце :) ти не разбра обръщат :) ама обърни и ти ;) ма по правилен начин.

2. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Статус Фев.2020 - Продължителност на инвестиция 27 месеца.
    Инвестиция: +0лв.
    Диверсификация: +9
    Доходност:-0.10%, Разлика:-1.11%
    Klear_First_Feb_20.PNG Klear_Second_Feb_20.PNG

bamboo and Aleksandar Dyakov like this.
  3. rossenzach

rossenzach Финансов стажант

Регистриран:
    1 Яну 2019
    Постове:
    18
    Лайкове:
    24
    Jojo, така както си го подкарал, след 5-10 години или ще удвоиш или ще занулиш. Ама и аз не съм консултант.

4. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Роска не те разбрах, би ли доразвил мисълта си?

5. rossenzach

rossenzach Финансов стажант

Регистриран:
    1 Яну 2019
    Постове:
    18
    Лайкове:
    24
    От наблюдението на споделеното от теб, съм направил горния извод за рисковия характер на твоето начинание. Мнението ми е чисто субективно, не бих си позволил да давам акъл никому. Успех!

JOJOBG likes this.
  6. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Абсолютно съм съгласен, че лесно се стига до този извод :) Ако правилно съм разчел твоите резултати, ти правилно си разчел моите постове ;). И понеже си един от малкото извън тесен кръг хора покрай мен запознати с детайлите на цялостната ми стратегия, с голямо уважение към твоя интелект ще те замисля още по въпроса.
    Как оперирам в Клиър?
    При това положение какъв е рисковия ми профил?
    Ако правилно ги измислиш/разчетеш неща, ще разбереш че профила ми е с по-нисък риск от този който ти в момента си мислиш. Но не твърдя че е ниско рисков! :)
    Има един виден наш представител благодарение на който красотата на българския език е известна в цял свят... Та той казва "Който ни рискува ни пичели!".
    П.П. Надявам се че всички разбират защо не правя като Стойчо, който споделя до всеки детайл и за това му се налага да променя стратегия на всеки 3 месеца ;) Който се коучне правилно, евалата добре дошъл в клуба, ела да пием кафе :) Росене тва е покана между другото, ако някога имаш път към София, ако правилно съм си свършил ресърча ;) @bamboo му седи пендинг вече няколко месеца, сигурно трябва да си сложа снимка да видят хората, че не съм голям лош вълк ;)

7. Pavel _Valkov

Pavel _Valkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Окт 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    8
    От 25 февруари съм изключил инвестиране в сегмент А.
    Засега резултати са:

Klear1.jpg Klear2.jpg

От 25 февруари съм изключил инвестиране в сегмент А.
    Засега резултати са:

JOJOBG likes this.
  8. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Мамини златини притеснени, разпродаващи... напълни ли ми вторичния пазар и не само в Клиър ;)
    А при вас как върви последните дни?
    П.П. Много ми е интересно сега някой да засече колко отнема да се изтегли без да добавям допълнителна ликвидност и активно да изкупувам дялове.

Last edited: 14 Мар 2020
  9. Radostin

Radostin Финансов стажант

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    9
    Някой има ли наблюдения какво се случва, ако на вторичния пазар има кредити със отстъпка, които са налични и на основния пазар? Възможно ли е авто инвеста да купува без отстъпка докато има оферти със отстъпка...

JOJOBG likes this.
  10. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Аз ще ти отговоря така. Имаш нужда отново да прочетеш как работи системата :)

Radostin likes this.
  11. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    9
    Четох, според изчетеното: Авто-инвеста работи само на основния пазар. На основния пазар кредитите се продават по номинална стойност. Следователно, ако на вторичния пазар има оферта за един кредит с отстъпка, и на основния пазар има оферта за същия кредит по номинална стойност, то авто-инвеста ще закупи част от този кредит по номинална стойност.

Ако това наистина е имплементирано така, последствията са:
    - Купувачи купуват на цена по-висока от тази на офертата с най-ниската цена.
    - Продавачи се опитват да си продадат техните дялове, по възможност по-бързо, за което дори са сложили отстъпка, но други продавачи които продават на номинална, по-висока, цена продават преди тях.
    => Всички губят.

...И сега се сетих, че вместо да питам и чета, мога да го тествам: Купих 2 лв от 129896 през основния пазар, получих 2 лв. Купих 2 лв от 129896 през вторичния пазар, получих 2.02 лв.
    В предвид, че основния пазар не е само първичен, т. е. там продават и инвеститори, ако няма отстъпка/надценка и кредита е редовен, това е по-скоро пропуск на платформата.

JOJOBG likes this.
  12. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Много се радвам когато помагам на хората да подобрят знанията в някоя тема :) Сега се върни към основните причини да е така сетъпната системата и разбери, че всяка благинка си има цена и идва с така наречения трейд офф. Искаш бърза ликвидност на системата, приемаш приоритизацията на твоите продажби, но не примаш същата тази приоритизация при покупките... Не разбирам аз обясни ми казуса ти как го разглеждаш?

13. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    9
    *За да не стане объркване, говорим единствено и само за кредити с КИП=0%

Не съм съгласен със твърдението ти за приоритизацията или не съм го разбрал. Точно това изтъкнах, че и тези които искат да продадат по-бързо и слагат отстъпка, може и да не минат с приоритет. Вярвам, че правилния ред е следния:
    При покупка: купуваш първо на най-ниската предложена към момента цена.
    При продажба: продаваш първо на най-високата предложена към момента цена.

Конретно за платформата:
    - Там оферти купува няма, ръчно или автоматично се купува от каквито оферти продава има.
    - Когато се изпълнява продажба, от Клеар или от друг инвеститор, редно е да бъде изпълнена първо тази с най-ниската цена.

Разбира се съществува и друга философия всичко с КИП=0% автоматично на номинална цена, а спекулантите ръчно в "другата стая"...
    Платформата си решава как да го направи, а може и да не са мислили за точно тази ситуация... Аз само изтъквам, че съществува вариант, в който всички губят.

14. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Виж личи си че не си чел...Надявам се да не си с голяма сума в платформата. Ще си позволя да кажа реалния проблем, който имаш въпреки че го търсиш на грешното място. Липсва ти авто инвест на вторичния пазар ;)

15. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    9
    Няма драма със сумата, няма драма и със това, че евентуално съм изтървал 1% процент отстъпка.
    За автоинвеста на вторичния, това е една възможност, но за всеки нередовен кредит нещата са твърде индивидуални и не е за мен. Ако трябваше аз да решавам, всичко с КИП=0% щеше да ходи на основния пазар.

16. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Мдаааа....: 15.Март.2020
    Klear_Osnoven_15_march.PNG Klear_Vtorichen_15_march.PNG

17. Radostin

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    13
    Лайкове:
    9
    Поиграх си малко повече със платформата и кредитите с КИП=0% на вторичния пазар. Съществува следната възможност:
    - Купуваме части от кредити с отстъпка на вторичния.
    - Пускаме ги за продажба без отстъпка.
    - Авто инвеста захапва на кръглия час и продава, за сега успешно, нещо което преди малко сме купили с отстъпка.

Лично аз не мога да преценя дали такава възможност е коректна / етична. Но доколкото обемите са ниски и за да изкараме 20 лв трябва мнооого ръчна работа с мишка, по-скоро не е истински проблем.

В заключение ако се опитвам да си ликвидирам цялото или част от портфолиото бързо, не бих се хвърлил на отстъпката. Може да се окаже дори, че се случва по бавно с отстъпка. Назад в темата бях писал, че отстъпката помага, но я ползвах само за тези кредити, които не искаха да се продават.

JOJOBG likes this.
  18. Vadim Vladimirov

Vadim Vladimirov Финансов стажант

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    10
    Лайкове:
    2
    Аз май се превърнах в спекулант;)

JOJOBG likes this.
  19. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    Много ми харесва как общностното съзнание накрая събра картинката. ;) Ама що чакахте всички в света да станат "крале"?

Вальо likes this.
  20. JOJOBG

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    334
    Лайкове:
    227
    @Loic (Klear) В светлината на случващото се в света и индустрията и засилената комуникация от други платформи се чувствам длъжен да попитам:
    1.По какъв начин дейността на Клиър е засегната от новоприетия закон за извънредно положение в частта му за плащания по кредити?
    2.Какви стъпки са предприети от Клиър относно намаляне риска от влошаване на портфейла спрямо разразяващата се криза на доверието и ликвидността + БГ спецификите в сила от днес?
    3.Какви стъпки са предприети от Клиър относно евентуална паника на инвеститорите и разпродажба на кредити с цел излизане от системата?
    4.Всичко друго което Клиър сметне за усместно да сподели като обратна връзка непокрито от въпрос 1-3.

Atiel likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice