Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Не бе баце не разбра,станах безработен с тенденция да съм дълготраен такъв. И минавам в категория самоосигуряващ се за здравно минимум след като приключи обезщетението. А и беше удачен момент да се огледам за нещо различно от робство 9 до 5 ( в моя случай без край на работното време ), и за никой опитен няма да е изненада че държавната машина стимулира чрез задължение населението да е икомомически активно на трудов договор, а който има топки да си изстрада израстването от свободна професия до инкорпориране да си плати гяволъка ;)

Вальо and Santa like this.
  2. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Дали се полага значителен труд за управление на даден актив е доста субективно. Аз лично не мисля, че скоро ще има яснота по въпроса с P2P. С трима счетоводителя се бях консултирал преди две години, миналата пак с още един освен този, който ми движи нещата... Пълна мъгла е! Единия дори ми каза, че мога и да не декларирам такива доходи, нямало да ме проверят, което не ми допадна като вариант.

Santa and JOJOBG like this.
  3. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Напълно съм съгласен, ето виж @Santa е от гилдията, смея да съм го сложил в по-ескпертна от мен категория и пак смята че прекарвам много време на вторичния. Всичко е 15 мин сутрин с кафето и 15 мин вечер преди лягане. От гледна точка на трактовката за брой сделки ;) Пука им на НАП дали 3+ сделки в последните 12 месеца си ги направил ръчно или с автоинвеста, аз като седна да си напиша бот да ми търгува акциите какво от това ;) Само аз ли съм изчел статията на Стойчо за данъците последната от тази година плюс четенето на конкретните членове в законите за Приложение 5 ;)

4. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    За статията - явно съм я пропуснал. Много работих последните дни, за да не плащам големи данъци ;) Ще разгледам утре и ще се включа по-активно в дискусията. За мен оперираме в нерегулиран сектор и резултатът от това е, че от НАП не могат да дадат адекватни отговори на въпросите ни. Аз искам и се опитам да си декларирам и плащам всички задължения. Също така, ако тръгваш по тази пътека, аз бих те посъветвал за официална кореспонденция с НАП, за да уточниш дали начина на деклариране, който си избрал е правилен. Когато имаш официален отговор имаш "алиби" така да се каже. Преди години с фирмата имахме една дълга полемика с НАП и точно официалните съобщения ни спасиха от плащане на лихви и глоби. Същата ситуация беше и с декларирането на печалби от хазартни игри - покер, залагания. Минаха години докато се изчисти ситуацията.

mvr0306 likes this.
  5. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    188
    Лайкове:
    144
    Да, не се знае точно къде е границата и това е проблемът.

Благодаря за хубавите думи, но ти си много по-напред с материала от мен. Аз съм просто авто инвест нинджа. :) С ръчно инвестиране не се занимавам, а на вторичния пазар само продавам, при това рядко - най-често когато искам да изтегля пари. Не обичам да отделям много време за управление на инвестиции.

Доколкото разбирам, е важен положеният труд по управление на инвестициите, а не толкова броят сделки, именно защото сделките може да са автоматизирани по всевъзможни начини. В твоя случай полагаш всекидневни усилия - затова казах, че е малко на кантар при теб работата, макар и половин час на ден да не е чак толкова много труд на пръв поглед. Ако бях на твое място, щях да си опиша казуса в запитване до НАП. По този начин освен че ще разбереш как да процедираш, също и ще се подсигуриш, защото при една евентуална проверка можеш да се позовеш на отговора на НАП.

В моя случай аз и счетоводителят ми сме на 95% убедени, че не съм длъжен да плащам осигуровки за инвестирането в P2P, тъй като полагам минимален труд - едва около час на месец. Ако ме проверят и глобят, ще кажа, за да знаете, че не е така. :)

JOJOBG likes this.
  6. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Можеш ли да дадеш линк към статията, че не успях да я намеря.

7. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Вальо likes this.
  8. Radostin

Radostin Финансов стажант

Регистриран:
    9 Яну 2019
    Постове:
    14
    Лайкове:
    9
    Мойте две стотинки по темата със декларирането, като и изчетох гореспомената статия:

Големия проблем не е как да попълниш в самата декларация продажна цена и цена на придобиване, а как да ги изчислиш.
    При приложение 5: Продажната цена е ясна ако говорим за акции, валута, или някакъв дериват върху домати например. Цената на придобиване е средно притеглената цена на придобиване, а за да я изчислите са необходими ексел (или тетрадка и линиика) и математическа грамотност, която повечето хора имат.

За P2P, аз лично не бих бил настоятелен за отговор от НАП, защото P2P е най-близко до облигациите, а НАП вече е публикувала мнението си по темата. За да изчислите, кои доходи са от лихви и кои доходи/загуби от продажба на финансови инструменти и колко са те, може да ви трябва приложен математик. http://www.nap.bg/document?id=2859

Моето лично разбиране за по сложните изчисления и НАП, е че ако декларирате както намерите за добре, и това което декларирате е близко до това, което харчите, няма да има проблеми. Ресурса им не би трябвало да се изразходва във търсене на грешки по декларациите на ФЛ ощетяващи бюджета с примерно 50 лв или 50-те лева са в грешната колонка. И вярвам, че не се занимават с това. Вероятно за тях е по-важното е че хората изобщо си декларират допълнителните доходи.

99% + от счетоводителите знаят как да вкарат някакви операции в програмата със която работят. И евентуално да питат в специализираните форуми "това как става". Та не бих се консултирал със всеки. На останалия 1% - се плаща ако са достатъчно големи обемите...

Това в никакъв случай не е препоръка. А и не съм eligible да давам подобни.

9. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Статус Апр.2020 - Продължителност на инвестиция 29 месеца.
    Инвестиция: +0лв.
    Диверсификация: -2
    Доходност:-0.10%, Разлика:-1.12%
    Klear_First_Apr_20.PNG Klear_Second_Apr_20.PNG

bamboo and Vadim Vladimirov like this.
  10. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Klear_PM_Apr_20.PNG Klear_SM_Apr_20.PNG
    Back to normal: Останаха още няколко пиленца на вторичния пазар, ама при тая отстъпка нямам нерви да им се занимавам да ги пускам да си ходят. ;)

11. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Относно статия я изчетох. Изглежда ок, според мен дали ще са с код 603 или 606 не би било много различно за НАП. Аз лично не съм ги делил на бонуси, лихви и вторичен.

12. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Абе явно си я чел бързо "Печалбите и загубите от сделки на вторичния пазар се декларират в Приложение №5 с код 508."

13. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Четох я и имаше дискусия в счетоводството. В крайна сметка на куп като 606, за да няма много задълбаване, като съм наясно с декларирането на неверни данни. Статуса на декларацията е в зелено, всичко е прието и платено вече. Да вметна, че аз съм доста дребен данъкоплатец.

JOJOBG likes this.
  14. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Валка колко дребен да си при положение, че имаш косвени и директни за първите 36к ;) 60%+, а за следващите 30% ;)
    Ходи намери един калкулатор да си вкараш редовните разходи и приходи и си сметни колко данъци прибира държавата от теб ;)

15. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Брадвата е голяма... Като казвам малък данъкоплатец имам предвид, данъците платени за допълнителни доходи. Преди време смятах, че първите 4 и малко месеца работя за държавата, после, ако остане нещо и за мен... Ако задълбая ще излезе, че над 6 месеца работим за държавата, ако сметнем всяко ДДС и т.н. Няма измъкване освен, ако не сме със статут социално слаб мангал.

JOJOBG likes this.
  16. Pavel _Valkov

Pavel _Valkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Окт 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    18
    01.05.2020

От 13.03 спрях автоинвеста и съм купувал на вторичен пазар.

Klear010520.jpg Klear01.05.20-1.jpg

17. Вальо

Вальо Одитор

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    86
    Лайкове:
    53
    Автоинвеста спря защото?

18. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    Ще заложа, че е искал да се възползва в пълна степен от спекулативната възможност на вторичния пазар. ;)

19. JOJOBG

JOJOBG Финансов мениджър

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    448
    Лайкове:
    272
    @Loic (Klear) Последните дни ме побърква wait time-а на "Движения по сметка". Препоръка за подобрение - по подразбиране да показва само последните 24 часа или респективно само за дата. Ще намали заявките към базата и за такива като мен с много транзакции няма да го има кофтия user experience.

20. Pavel _Valkov

Pavel _Valkov Финансов стажант

Регистриран:
    4 Окт 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    18
    Купувах с отстъпки на вторичният, но вече почти няма такива и ще започна пак с автоматичните настройки.

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice