Практически експеримент: Инвестиране в Klear - българска P2P платформа

Дискусия в 'P2P Lending' започната от Nikolay Delchev, 29 Яну 2018.

1. Andrey Taskov

Andrey Taskov Сметководител

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    Да, супер лендърите притежават доста по-големи дялове, а и цели кредити, но риска носим ние, понеже гарантираме доходността. Супер лендър може да се квалифицира някой с инвестиция над 100к. Това, което имаме до момента уговорено е 5.5% гарантирана доходност върху използваната сума, но не съм сигурен точно колко акции имат (фиксиран брой + 1 акция за всеки х лева над y лева) . Акциите се дистрибутират от фоундърите, не са ново емитирани. Имай предвид, че уговорката е също, че ако нямаме нужда от целия капитал в определен срок можем да го върнем. Т.е част от сумата до сега сме върнали, но пък те, доволни от резултата станаха стандартни лендъри в платформата. Първият ни супер лендър сега е изцяло стандартен инвеститор в платформата. :)

Stoycho Nedev likes this.
  2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    354
    Лайкове:
    130
    Това е много добро решение - а е много добре, че супер лендъра е инвеститор от системата :)
    Ако гарантирате доходността - при просрочие на кредит имате ли задължение към главницата? Това със супер лендърите е завъртяна форма на срочен подчинен дълг с нюанси на привилигировани акции - не знаех, че имате финансови инженери в Клеар :)

3. Andrey Taskov

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    @Aleksandar Dyakov, aко разбирам правилно въпроса ти - гарантираме капитала на супер лендъра, както и доходността. Т.е главницата по лош кредит си е за наша сметка.
    Но тя така или иначе си е за наша сметка, по дяловете, които не са изкупени от инвеститорите в платформата. Не знам дали си забелязал, но няма кредит в просрочие, публикуван на пазара от нас. Нашия дял по всички лоши кредити го сваляме и си го държим. Носим си риска и го връщаме на пазара, чак след като оправим състоянието на кредита. От тези две неща, може да направиш извод, колко сигурни сме в оценката на кредитния риск. ;)

Иначе да, правим иновативен продукт, за това се налага да сме иновативни и финансово, и законово, и технологично, и какво ли още не. :) За съжаление, аз не съм сред тези финансови инженери и ме вкарваш малко в тема, която не ми е сила. :)

Stoycho Nedev likes this.
  4. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    354
    Лайкове:
    130
    @Andrey Taskov - правилно си разбрал, а и точно тази прозрачност от ваша страна разбираме колко сте сигурни в оценките си, както и за целия бизнес модел. Няма да питам повече, всичко, което исках да разбера го разбрах и ми се навърза модела. Голяма сила е като имаш A players в отбора си - успех с иновациите :)

Stoycho Nedev and Andrey Taskov like this.
  5. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    UPDATE #5

Ето поредния ъпдейт как се движи експеримента:

границата от 100 кредита е премината :)

6. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    199
    Лайкове:
    31
    @Nikolay Delchev вече на автопилот ли е? Ако е така с какви критерии си го задал?

7. ivslev

ivslev Финансов стажант

Регистриран:
    17 Апр 2018
    Постове:
    6
    Лайкове:
    1
    Мисля че е на автопилот. На мен също ще ми е интересно да разбера критериите за автопилота.

8. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    За съжаление, нещо не работи авто инвест опцията. Защото всеки път, когато вляза виждам, че имам налични средства за инвестиране, вместо да виждам кредитите ми сами да се покачват като брой. Ръчно избирам кредити, като видя, че имам налични пари.

@Andrey Taskov някакви насоки? Нещо аз ли не правя като хората или?

Води се активен:

Активен

2.00 лв.
    Максимална дължима сума по кредит

-
    Краен срок на инвестицията

0.00 лв.
    Остави налични

Да
    Включи кредити, в които вече съм инвестирал

9. Andrey Taskov

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    @Nikolay Delchev Имаш детайлен филтър, който ограничава избора ти. Също така, можеш да махнеш и инвестицията във кредити, в които вече си инвестирал. Тя не ти трябва в момента. Ще ти е полезна ако увеличиш инвестицията, но не и при инвестиране/реинвестиране с малка сума.

Последните дни имаме технически проблеми и ауто-инвестра върви по-бавно, отколкото трябва. Възможно е поради тази причина да си останал с впечатление, че не работи. Работим по оптимизация на логиката, за да работи по-бързо и по-стабилно. ;)

Aleksandar Dyakov likes this.
  10. Nikolay Delchev

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Мерси, ще пренастроя филтрите и ще видя пак.

11. ivslev

ivslev Финансов стажант

Регистриран:
    17 Апр 2018
    Постове:
    6
    Лайкове:
    1
    И при мен не работи. Мисля че проблема е в платформата. Дано го коригират.

12. dubivo

dubivo Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    4
    Привет и от мен! Открих темата ( а и форума) съвсем скоро, и с удоволствие следя.

За Klearlending прочетох online, хареса ми екипът им, ясната политика и прозрачността в управлението на средствата. Инвестирах от любопитство първоначално 100 лв през м. Януари, 2017 г., с течение на времето инвестираната сума нарастна на 600 лв. Внасяните от мен средства не са an block, а малки суми, доста хаотично разпределени във времето. Въпреки това, за целите на експеримента, мога да кажа, че резултатите са повече от добри. Загуби от лоши кредите едва 1,20 лв, отдавна компенсирана от покупка на кредити с отстъпка. Показвам ви по долу резултатите си за изминалия период.
    investment.jpg results.jpg

Винаги е полезно да си свериш часовника с останалите участници, както по отношение на портфейл, така и критерии на автоинвестиране, доходност и т.н. Желая успех на всички!

Last edited: 22 Май 2018
    Aleksandar Dyakov likes this.
  13. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    354
    Лайкове:
    130
    @dubivo добре дошъл при нас - радвам се, че споделяш твоя опит, явно си купувал кредити с добър дискаунт, защото доходността ти е добра, при сравнително малък риск.

dubivo likes this.
  14. Andrey Taskov

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    @dubivo виждам, че превеждаш сравнително малки суми, често. Имай предвид, че банката те таксува за всеки превод и макар да не виждаш ефакта на този разход в платформата, то чисто финансово изяжда част от печалбата ти. Например, вместо да правиш превод за част от сумата в средата на месеца и после още веднъж в края, по-добре преведи цялата сума в края на месеца. Така ще си спестиш една такса. ;)

П.П. Печалбата от 50лв за 15 дни е около 0.10лв, а таксата за превод е 1.20лв. Т.е ако забавиш и внесеш на куп по-скоро ще спечелиш. :)

Last edited: 22 Май 2018
  15. typeface

typeface Финансов стажант

Регистриран:
    3 Май 2018
    Постове:
    6
    Лайкове:
    1
    Здравейте,

Темата е доста интересно и ще си позволя да задам един въпрос тук за функция, която има в другата платформа - юво, но не виждам тук.

При различни кредити, които са налични за инвестиция показва срок(начин) на плащане на вноски - 7 дни, 14 дни, 30 дни. Според вас има ли разлика при равни други условия дали ще се инвестира в кредит, който е със схема на плащане 7 дни или 14 дни.. освен, че получавам лихва на 7 или 14 дни. Някаква друга разлика има ли?

16. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    354
    Лайкове:
    130
    Ако риска е един и същ или лихвата е една и съща, то няма разлика в периода - принципно кредите с по-нисък матуритет са по-малко рискови и от там с по-ниска лихва.
    @Andrey Taskov при сходен кредитен риск, но разлика в матуритета колко е разликата в лихвата между кредитите - примерно каква е разликата между 1 годишен кредит и подобен 3/5 годишен?

17. dubivo

dubivo Финансов стажант

Регистриран:
    22 Май 2018
    Постове:
    8
    Лайкове:
    4
    Благодаря за съвета! Досегашните "инвестиции" и доходността от тях имат изцяло експериментален характер. :) Резултатите дават основание за по-сериозни инвестиции и тогава вече ще взема под внимание казаното от Вас.

18. Andrey Taskov

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    @Aleksandar Dyakov, не съм експерт като цяло в оценката на риска, особено в събпрайм сегмента, но и аз мисля като теб, че ако лихвата е една и съща, то няма особена разлика от периода. 7,14,30 дни са твърде къси периоди така или иначе.

Малко по-теоритично - има много фактори, които могат да окажат влияние върху цената, не само периода. Но логиката е, че колкото по-продължителен е даден кредит, толкова по вероятно е да се случи събитие, което да прекрати плащанията от клиента, докато не стигнем един момент, след който вече колкото и да увеличаваме периода, риска не расте значително. Обикновено в прайм сегмента риска се проявава най-вече през първите 24 месеца след отпускане на кредита. След това е малко вероятно да спре погасяване, като би се случило предимно поради смърт или трайна нетрудоспособност, което е малък % от целия риск. Графично изглежда горе долу така:
    upload_2018-5-22_13-21-54.png
    Графиката показва също и каква част от задълженията и как във времето се възстановяват(съберат), което позволява да се изчисли загубата във времето.
    Горе долу мисля, че стана ясно каква е идеята с риска. Честно казано за бързите кредити, предполагам, че графиката изглежда малко по-различно, тъй като мащаба на периода там е по-различен.

19. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    354
    Лайкове:
    130
    @Andrey Taskov много интересна статистика - това на базата на ваши данни или базирано на данните от прайм индустрията?
    Интересно как спада след 25 месец риска от крайна загуба, т.е. терминално събитие - трайна нетрудоспобност или смърт. Интересно е обаче, че риска от неплащане практически от 30-тия месец до 61-вия е маргинален.
    Може ли да обясниш защо точно до 24 месец най-бързо расте риска - ясно е за лонг търм, че ако си плащал 2 години то имаш изградена история като надежден и логично да е продължиш да плащаш и не случайно е маргниален риска, но от 0 до 24 е много драстичен?

Само това с възстановяваането не можах да го разбера - може ли да хвърлиш малко повече светлина там?

20. Andrey Taskov

Регистриран:
    12 Май 2017
    Постове:
    44
    Лайкове:
    43
    @Aleksandar Dyakov, това е пример с наши данни, но е на база на опит в индустрията.
    Не съм сигурен защо точно през първите 24 месеца има най-голям ръст, тъй като това си е просто статистически данни на база наблюдения, но чисто логически го виждам така: на първия падеж обикновено се появяват проблемите с измама и хора, които имат значителен финансов проблем ( за щастие нямаме много такива :) ). В последствие, това, което се получава е, че ако " не си си преценил силите" с този кредит и имаш структурни проблеми с бюджета, то успяваш да платиш няколко вноски, но после издъхваш финансово. Има клиенти, отново с бюджет, който не е с голям буфер, при които се случват неочаквани събития. Реално за 2 години все веднъж се случва нещо неочаквано, сътресение в живота, така че да се прояви пак някакъв структурен проблем с бюджета на домакинството. Реално издържиш ли един вид стрес теста на времето, както и ти отбеляза, плащал си вече 2 години редовно, преживял си и лоши моменти, шанса да ти се случи нещо много лошо и да прекратиш плащане е много малък. Отделно се появава и факторът дисциплина, в началото внимаваш с първата вноска, защото е нов кредит, но с времето се случва клиентите да забравят за вноската (странно но факт!) :)

За възстановяването - идеята е, че като закъснее кредит, се започват действия по събирнае на задължението - смс, мейл, обаждане и т.н. Част от хората сами възстановяват плащанията си и наваксват просрочията, преживели временния трус, други за няколко месеца наваксват, чрез уговорки с нас, трети им помагаме чрез отлагане на плащане. В общи линии (Всички закъснели - Събраните закъснения = Загуба или дифолт). И това е идеята в графиката, че макар и със закъснение във времето, част от просрочените кредити се възстановяват към редовно плащане. :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice