Предстои ли рецесия е как да опазим личните си финанси

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от kamentk, 23 Сеп 2019.

1. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    160
    Лайкове:
    35
    Все повече се говори за набллижаващия край на икономическия цикъл, което неминуемо ще доведе до рецесия. В какви размери - най-вероятно няма как да предвидим.

И тук логично идва въпроса - как да опазим личните си финанси при това положение?

Малко повече за мен - млад, следвам магистратура, несемеен,
    Доходи
    75% от заплата - частен сектор, който много силно може да се повлияе от сериозна финансова криза, през 2008 остана стабилен, но най-вероятно този път няма да е така. Сравнително на висока позиция съм, има кой да "изгърми" преди мен,
    15% от собствен бизнес - също силно зависим от добрите пазари, но смятам, че ако се наложи ще сваля печалбите, мога и да разширя дейността, ако съм притиснат и остана без работа при тежка ситуация.
    10% пасивен доход - ценни книжа и имоти - приходите от същите активи са били стабилни и по време на кризата 2008 според историческите данни, но пък не са кой знае колко големи -
    Притежавам собствено жилище и автомобил т.е не завися от наем.
    Зад гърба ми - изплатен ипотечен кредит свързан с жилището.

Над спестяванията си за черни дни - имам определена сума на влог в банката, която имам 6 плана за нея
    - покупка на земеделска земя - имам определено предложение за момента на цени малко под пазарните, но продавача задържа, имота е доста апетитен, висока категория.
    - покупка на още акции на една от компаниите в които съм акционер, но пък там акциите започнаха да падат, отчетите са отлични, но цените спадат, тенценцията е сходна с тази от миналата година - есента цените спадат, през пролетта се вдигат. Разбира се процентите тогава бяха по-малки. Тази година спада е по-голям от миналата, аз към си казал, че никога няма да ги продам - разчитам на дохода от дивидент. Може пък и да се окаже подходящ момент за инвестиция, ако цените са ниски, после се възвърнат на старите нива.
    - покупка на паркоместа в София - излезе ми интересна възможност за закупуване и отдаване под наем - пазара е сигурен, но пък възвращаемостта бавна, не се знае дали пазара няма да се срути и цените да спаднат, както на имотите, така и на наемите. НО пък проблема с паркирането става все по-голям.
    - изчакване за увеличаване на сумата чрез още спестявания и покупка на второ жилище с кредит, в което да се преместя, а текущото да отдам под наем.
    - държа кеш, но в каква валута, лева ок ли е, долара е крайно скъп в момента, лихвите мизерни.
    - купуване на злато за част от сумата за по-голяма сигурност?

Някакви идеи - така че да избегна максимално негативните ефекти които би имала една такава рецесия? Предполагам на всеки е интересно как да действа в такива ситуации.

2. mr. smart saving

mr. smart saving Сметководител

Регистриран:
    22 Фев 2019
    Постове:
    61
    Лайкове:
    12
    Аз не знам, но в дебелите книги пише че за оцеляване при криза са нужни издръжливи ресурси като кеш, земя и жълто :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice