Сигурност за банковите карти

Дискусия в 'Банки и Банкова система' започната от kamentk, 25 Май 2017.

1. kamentk

kamentk Одитор

Регистриран:
    28 Мар 2017
    Постове:
    155
    Лайкове:
    35
    Знаем че много често има случаи на източване на банкови карти.
    Нека обменим съвети, за това как да се предпазим.

Какво правя аз:
    Тегля само от банкомати на централни клонове на банката.
    Винаги оглеждам банкомата за съмнителни елементи
    Оглеждам се за съмнителни лица които да наблюдават района
    Крия си ръката с която въвеждам пина с портфейла, като дори и аз не гледам цифрите, а съм отработил движението.
    Тегля винаги по светло.

Ако някой има други "ритуали" нека сподели :)

2. Santa

Santa Одитор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    92
    Лайкове:
    68
    Аз не подбирам от кои банкомати тегля, често се случва да тегля и след полунощ. Досега не са ми източвали карта. Ето какво правя:

1. Лепя на картите SkimProt стикери, с което елиминирам възможността за скимиране.
    2. Картите ми са безжични, така че ползвам специални калъфчета за защита от крадци с RFID четци.
    3. Наизустявам 3-цифрения код от гърба на картата за пазаруване в интернет, след което го заличавам от картата. Чувал съм за случаи, при които мними касиерки снимат картата, докато плащаш в магазина, и след това източват картата с интернет пазаруване. Също така съм активирал Verified by Visa, макар че не всички уебсайтове го поддържат.
    4. Ако някъде в мерките ми има пробойна, то крадците няма да могат да изтеглят много пари, тъй като си държа картите вързани към сметки с неголеми суми (но достатъчни за всекидневните ми нужди). Ако ми предстои по-голяма покупка, естествено, прехвърлям средства в картата, но през повечето време салдото е няколкостотин лева.
    5. Активирал съм SMS известяване, за да мога да разбера веднага при непозволено ползване на картите ми и да ги деактивирам колкото се може по-бързо.

Nikolay Delchev likes this.
  3. Nikolay Delchev

Nikolay Delchev Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    11 Мар 2017
    Постове:
    382
    Лайкове:
    224
    Както писах темата за кредитните и дебитните карти, едно от нещата, които аз направих и правя е да си направя отделна сметка и да си изкарам дебитна карта по нея. Разплащателната ми сметка няма карта по нея. Всеки месец си прехвърлям с ел.банкирането определена сума, която смятам, че мога да поема риска да седи по картовата сметка. Така нямам притеснения, че някой ще ми вземе всичките пари, незасвисимо от това дали си паза пина, ползвам само проверени банкомати или не. Другото за което се сещам е застраховка на картата за непредвидени събития като кражба, грабеж и загуба на ключове, портфейл, чанта (заедно с банковата карта), кражба на самоличност, злоупотреба и т.н. Веднъж се случва нали, но по-добре подготвен :)

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice