Търговия с акции

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от acaduke, 21 Сеп 2018.

1. acaduke

acaduke Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Здравейте,

от известно време се интересува от търговия с акции - основно US. Прегледах доста брокери, но това, което ми прави впечатление са високите такси. Преди да продължа само ще споделя, че искам първо да започна с малка реална сметка (около 1000$), но евентуално ще добавя по-нататък. Също така не говоря за дълги инвестиции, а за търговия на дневни интервали.

Повечето брокери предалгат високи такси - около 5$ на отваряне/затваряне, което прави 10$ на всяка позиция. Минимум. Брокери като Елана имат още по-високи дори. Разгледах условията на Адмирал, там комисионните са много по-ниски - 1$ минимум или 0.01 на акция.

И така, имам следните въпроси:
    1. Защо има такава разлика в комисионните? От 1-2 $ до 10$.
    2. Ако приемем, че Адмирал имат най-ниски комисионни, препоръчвате ли го като брокер?
    3. Като цяло кой брокер препоръчвате за търговия на акции?
    4. Някои от платформите (като на Елана) дават възможност за отваряне на отложени поръчки когато пазарът е затворен. Това го смятам за удобство, тъй като преглеждам пазарите основно вечер, когато затворят и бих желал да слагам поръчките преди да е отворил пазара. MT4/5 за съжаление не позволяват (или брокера?) слагането на чакащи поръчки, когато пазарът е затворен, което означава, че трябва да се чака отварянето и чак тогава да се добавят. Има ли какво да се направи по този "проблем"?

Благодаря!

2. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Здравей и добре дошъл при нас,

1. Една от основните причини за такова разминаване са функционалностите и удобството на платформата. Технически има няколко брокера с комисионни от 1 долар(минимална), но платформите не са толкова удобни, като на тези брокери с 5+ долара. Давам пример Trader Workstation на InteractiveBrokers(IB) е много по-дървена и трудна за ориентиране и неинтуитивна, спрямо Thinkorswim на TDameritrade.
    Отделно брокери, като TDameritrade имат комисионна, която е фиксирана без значение обема.
    Ако купиш 10к акции по 1 долар в 1-вия случай ще дадеш на IB не 1 долар(1 долар е минималната комисионна, която трябва да платиш), а вече 0.5 центa на акция или това са 50 долара, а при Адмирала ще са 100 долара. При TDameritrade има само 6,95 долара.
    Адмирал работи с платформата MetaTrader - а скоро(спрямо другите платформи) време и добавиха опциите, за да може да се ползва на централизирани пазари.

С две думи има голяма разлика в комисионните, защото има различни бизнес модели и сам трябва да си отговориш какво е важно за теб.

2. Провери каква защита имаш като инвеститор при Адмирала - в горните брокери имаш сметка при брокер, който е регулиран от SEC и УС закондателство ... а и мисля, че имаш ограничен достъп до акции през Адмирала.

3. Ако ще си активен трейдър с 1к сметка, то най-добрата опция е там където имаш най-малки комисионни ... ако имаш 10к+ сметка и си активен трейдър, то за мен TDameritrade e добро решение.

4. Това не е проблем, просто като няма пазар няма как да ти се одобри поръчката - Елана са през SaxoTrader-a и там може да са намерили решение, което да ти прави "поръчката виртуална" - т.е. казват ти, че са я приели в брокера, но реално ще я изпълнят при откриване на пазара.

По-важния въпрос е ти имаш ли изграден трейдинг план, който да е статистически печеливш - ако отговора е НЕ, горните отговори са безпредметни.

3. acaduke

acaduke Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Благодаря много за отговорите.

Имам план и стратегия, която искам да следвам. В момента това го правя на демо сметка, където първо искам да си изградя навиците преди да премина на реална. Разбира се, преминаването към следващата стъпка зависи и от това дали статистически има профит или не.
    Колкото до таксите - ако предположим, че вискчо е по план и се премине към следващата стъпка, която е реална сметка от 1000$, то таксите са нещото, което влияят най-много (всъщност това е видимо още от демото, където също започнах със същата сметка). Просто имайки предвид, че на сделка имам максимум 1% загуба (при RR минимум 2) такси от 10 долара са страшно много и стратегията няма как да работи при акаунт с 1000$. Просто таксите изяждат всичко. Единственият вариант е да се компенсира с доста по-високо RR, но е нещо, което искам да избягвам на първо време.
    Таксите не биха били такъв проблем, ако сметката е с поне 10к, но за малък акаунт, с честа търговия се целя в най-ниски такива. За съжаление се прави компромис с платформата (поне за мен).

Колкото до 2-а точка. Определено ще проверя това. Искаше ми се да видя дали някой ползва Адмирал вече и има ли някакви конкретни проблем при тях и като цяло да бягам ли от тях. Броят на акциите е по-малък отколкото при Elana/Karoll определенп, но за момента мисля, че са достатъчно.

4. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Запомни таксите са винаги налични, но ако модофицираш RR следствие на таксите, то ти модифицираш цялостната статистика на плана си - затова трябва да спестиш по-голяма сума. Ако при 1:2 R/R си имал примерно 40% успеваемост, то при 1:3, може да стане 30%, което не е лошо - но ако имаш 1R в такси, то реално имаш 1:2, но при 30% успеваемост ще излезе, че си на загуба.

5. acaduke

acaduke Финансов стажант

Регистриран:
    21 Сеп 2018
    Постове:
    3
    Лайкове:
    0
    Да, осъзнавам го това. Като цяло вашите препоръки за преминаване към реална сметка какви са предвид обстоятелствата? За мен цялата идея от започване на малък реалн акаунт към преминаване към по-голям такъв е за по-плавното и постепенно навлизане евентуално.

6. Aleksandar Dyakov

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    360
    Лайкове:
    135
    Ако ще си акитвен трейдър, то комисионните трябва да са сведени на макс ... това ще рече поне сметка от 5к долара - поне!
    Отделно трябва да си калкулираш и времето, което ще вложиш - ако примерно имаш активен трейдинг поне по 2 часа на ден това са 440 часа година - ако след всичко изкараш примерно дори и чисто 40% - то ти ще си отгоре с 2k долара или 3,4к лева. Ако примерно часът ти струва 10 лева то алтернативно ще има 4,4к лева ... и ако си просто пасивен инвеститор то ще имаш едни грубо 10% на година или още 500 долара.

5к долара са само заради комисионните, съмнявам се като новак трейдър да правиш по 40к, но дори и да си такъв то с 5к си за никъде отново. Ако мислиш, че с трейдинг ще постигнеш редица финансови цели или ще ти трябва много голяма сума пари поне 50к+ или работи над уменията си, за да изкарваш високи доходи, като спестяваш разликата :)

JOJOBG likes this.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice