360 000 лева за ранно пенсиониране - възможно ли е

Дискусия в 'Приходи, разходи и бюджетиране' започната от dimitar_ivanov90, 24 Фев 2019.

1. dimitar_ivanov90

dimitar_ivanov90 Финансов стажант

Регистриран:
    23 Дек 2018
    Постове:
    11
    Лайкове:
    4
    Елементарни сметки показват, че ако човек желае да получава по 1000 лева пенсия в продължение на 30 години или 360 месеца, то трябва да спести за 35-40 години трудов живот между 360000 и 500000 лева. Теоретично това не е невъзможно, да се спестяват по 1000-1200 лева месечно, но за тази цел трябва или човек да има собствен бизнес или да заема ръководна длъжност в по-голяма компания.
    Не изглежда толкова нереалистично, но трябва да съм полицай или военен на по-висша длъжност - офицер, със заплата 1500-2000 лева, и тогава такава пенсия ще получавам и от НОИ, тъй като таванът вече е на 1200 лева. Те се пенсионират рано, разбира се, работата е много напрегната.
    Според вас възможно ли е да се спестяват по 1000 лева месечно, проблем е и с инфлацията, която с натрупването през години, ако не трябва да се разчита на НОИ.
    Предполагам осигурителният институт няма да фалира, както се предрича, поне докато държавата България съществува. Дефицитът в него идва главно от пенсиите на държавните служители, военни и полицаи, които се водят осигурени по право от държавата, а и с ранно пенсиониране.

2. Вальо

Вальо Финансов стажант

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    18
    Лайкове:
    20
    Възможно е. Как да го постигнеш - пътища много. Дали ще успееш - зависи само от теб. Но ако живееш, за да се пенсионираш, според мен имаш грешната цел, ;)

П.С: Чудно ми е какъв отговор очакваш на така зададен въпрос. (без да се заяждам и да вкаравам лоши чувства)

3. Aleksandar Dyakov

Aleksandar Dyakov Owner ФорумФинанси

Регистриран:
    12 Мар 2017
    Постове:
    393
    Лайкове:
    157
    Има и 3-та опция да инвестира - примерно ако спестяваш по 4500 на година и ги инвестираш при 7,5% в продължение на 30 години ще имаш 500 000 :)

4. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    183
    Лайкове:
    125
    Може. Ама ако ще е просто спестяване, тц, инфлацията казва, че няма смисъл. Ако го прекръстим към пренасочване на пари, заделяне на пари, към инввестиции, които да генерират други пари, тогава да!
    Гледам че ставаш горд последовател на F.I.R.E. флософията. Та има едни магически числа които е хубаво да знаеш Митаче:
    10, 8, 15%, 4%. Или :

1. Как се мерим къде се намираме в момента в живота си спрямо това което големите дебели книги и мозъци казват по въпроса: Трябва да си ОК при годишните приходи по годините ти разделлено на 10. Примерно по спомени от другите ти постове с малко положително мислене и да не ми се сърдиш за възрастта. 10к * 30 / 10 = ?
    2. Ако ше се пенсионираш при сегашните ти доходи в близко бъдеще тип намираш се на края на живота си и искаш следващите 5 г да не ги мислиш. 8 пъти годишните ти приходи. 10к * 8 = ?
    3. За всяка година над 30 трябва да си спестил 15% от годишните ти приходи или 10 * 15% * 0 щото смятаме с 30г ;)
    4. 4% годишно можеш да теглиш от инвестиционния си портфейл под формата на дивиденти и продажба на активи за да не разрушаваш/влошаваш представянето на портфейла си. Перпетум мобиле сиситема при непроменящи се фактори. ;)
    Кефиш ме, пиши на лично контакти като минавам през Асеновград да пием едно кафе.

5. JOJOBG

JOJOBG Финансов Контрольор

Регистриран:
    20 Авг 2018
    Постове:
    183
    Лайкове:
    125

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice