IB и IB през Карол - как да избегнем големи такси и данъци при търговия с акции, индекси, ETF-и?

Дискусия в 'Ценни книжа' започната от Вальо, 3 Окт 2018.

1. Вальо

Вальо Финансов Аналитик

Регистриран:
    24 Май 2018
    Постове:
    27
    Лайкове:
    21
    Здравейте,
    тъй като не обичам да откривам топлата вода сам, а смятам, че във форума има хора, които вече я ползват или искат да я ползват, отварям тази тема. Надявам се темата да е полезна, а не досадна.

1) Първа точка е логично да е депозита - кой е най-добрия начин на захранване на сметки? Има ли предимства и недостатъци между захранване с 1000, 5000, 10000 или 100000 лв?

В каква валута препоръчвате да е депозита? Къде превалутирате?
    Захранване на сметка в IB - чрез Paysera ?
    Захранване на сметка в IB чрез Карол - с директен превод?

2) Теглене - какви документи са нужни? Как да изтеглим най-безполезнено и без такси за превалутиране, транзакции и т.н.?

3) Какви са разликите в данъчното облагане между търгувани инструменти на US и европейски пазар?

4) Данъчно облагане на дивидент за US и европейски пазар?

5) Ясно ли е обозначено

5) Попълване на годишна данъчна декларация - кое отчитате в нея (дивидент, печалба от затворени позиции)? Лесно достъпни ли са нужните справки в IB и Карол? Отворените позиции отчитат ли се или декларирате само приключените сделки? Само върху чистата печалбата (разликата между всички приключени положителни сделки минус приключените отрицателно минус такси и комисионни) ли се дължи данък или върху всички положително приключени?

5) Ползвате ли някакви данъчни облекчения?

6) Някакви хитринки при ползване на платформите? IB не са най-добрия интерфейс според мен.

Смятам да допълвам с въпроси и съответно да синтезирам отговорите в първия пост, ако се заформи дискусия по темата.

2. Opi

Opi Одитор

Регистриран:
    17 Апр 2017
    Постове:
    312
    Лайкове:
    53
    Принципно, съпорта на Карол няма да има проблем да ти отговори на всички въпроси, щом се колебаеш през тях или директно IB, но:
    1) Най-добрия вариант е да захранваш през paysera - спокойно може да направиш левов превод от банка към Paysera-a и от там да превалутираш и да изпращаш.
    2) Тегленето на теория трябва да бъде в обратен ред с марагинално потенциален разход отгоре.
    3) Ако купиш продукт търгуван на ЕУ борса, не дължиш данък в/у капиталовата, в САЩ дължиш capital gain tax.
    4) Дивидентите, като цяло се плащат спрямо законодателството на страната, където се търгува финансовия продукт.
    5/5) Ще се издаде W-8BEN декларация от IB, която ще се подаде в НАПа- и ще се отчетат сделките без значение на печалба или загуба са.
    6) Какво имаш предвид под хитрини - ИБ има кофти интетфейс, на фона на TDameritrade.

Вальо likes this.
  3. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    10
    Лайкове:
    0
    Използвам тази тема, за да не разводнявам форума с много подобни. И аз имам въпроси относно търговията през IB.
    Първо да споделя че нямам особен практически опит в тъговията с акции, по начало в инвестирането едва едва навлизам от две години насам и до момента съм използвал самонай-елементарните варианти (доверителни фондове и P2P). Сега започвам да експериментирам с акции и за начало избрах IB през Карол, заради ниската комисионна. Проблемът е друг, тя комисионната може да е ниска, но трансфера на пари, който направих следвайки официалните стъпки е ужасно скъп. Първо прехвърлих избраната сума (600 лева за начало) в пейсера. Превалутирах я в долари. По официалният курс днешен курс (не вярвам да е многопо-различен от онзи ден) от 1.766 лева за долар, товаозначава 339.7 долара за 600 лева. Пейсера ми ги превалутира на 333 долара. А казват че били евтина и изгодна платформа за валутен трансфер... Таксата за трансфер къмбанката на IB ми я показа като 7.5 долара, за това пратих 325 долара. В крайна сметка днес в акаунта ми пристигнаха едва 300 долара...
    Въпросът ми е как избягвате тези огромни допълнителни такси? И как да разбера какви скрити такси има при един такъв превод?

4. Santa

Santa Финансов Контрольор

Регистриран:
    5 Май 2017
    Постове:
    135
    Лайкове:
    108
    Депозирай евро в IB акаунта си, а не долари. Може да си промениш и основната валута на акаунта на евро. Превалутираш левовете в евро в Пейсера и изпращаш евров превод до IB. Курсовите разлики са значително по-малки при евро, отколкото при долари. Също така преводите в евро са безплатни и ще получиш в IB толкова, колкото си изпратил от Paysera. Ако ти трябват долари, за да купиш ценни книжа, си купуваш доларите директно от IB. Избягвай да правиш преводи в долари, тъй като освен стандартно по-високите такси, има и други оскъпяващи фактори като например наличието на кореспондентски банки по SWIFT, през които минава преводът - именно заради тях си получил 300 долара, а не 325 или колкото там си изпратил.

П.П. Не гледай официалния курс на БНБ при изчисление на курсови разлики. Курса USD/BGN се променя постоянно, а курсът на БНБ е базиран на този на ЕЦБ, който пък е просто курса към даден момент от деня (мисля, че се взимаше курсът към 4 часа западноевропейско време). Реалната курсова разлика на Paysera е техния курс минус текущия курс, а не техния курс минус курса на БНБ.

Вальо and JOJOBG like this.
  5. angelmr

angelmr Финансов стажант

Регистриран:
    6 Авг 2019
    Постове:
    10
    Лайкове:
    0
    Много благодаря за съветите.

Сподели

1. Този сайт използва "бисквитки" (cookies). Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате, че можем да поставим „бисквитки” на Вашия кoмпютър / устройство.
    Dismiss Notice